בצבא מתוקן: מפקדי החיילים שברחו מערבים שזרקו אבנים, היו מודחים! (צפו בסרטון המרתיח) - 0404

בצבא מתוקן: מפקדי החיילים שברחו מערבים שזרקו אבנים, היו מודחים! (צפו בסרטון המרתיח)

לפני כמה שנים פורסם בחדשות 0404 סרטון שגרם לסערה גדולה ברשת החברתית ושודר לאחר מכן גם בכלי תקשורת נוספים. בסרטון, נראו שני חיילי צה״ל בורחים מערבים שזרקו לעברם אבנים. במהלך הבריחה, החליק חייל אחד ונפל אל הקרקע. החייל קם והמשיך בבריחה.

במשך כל השנים האלה, צה״ל לא החזיר את המדיניות שתגן על חיילינו. בדיוק באותו הכפר ברחו אתמול חיילים מערבים שזרקו לעברם אבנים. אותו הכפר, אותו המיקום, אותה בריחה.

בצה״ל מתרצים את הבריחה בסיום משימת מארב ועזיבת המקום (״לוחמים הוצבו בעמדות מארב כדי להגיב בצורה מדויקת. לכשסיימו משימתם, עברו לעמדה נוספת תוך כדי ריצה. הסרטון ערוך בצורה מגמתית ואינו משקף את פעולת הלוחמים בפיזור ההפס״ד והסיטואציה המלאה שהיתה במקום״). התירוץ, לא מתקבל. בטח כל חייל ששירת ביחידה קרבית לא יכול לקבל את התמונות הקשות האלה. מצד אחד חיילים עם רובים ומצד שני ערבים עם אבנים. במקום שערבי יקבל כדור (לפחות ברגליים), החיילים מרימים את רגליהם ובורחים מהמקום. לא טיפלנו לפני שנים ואנו מקבלים זאת שוב. יתירה מכך, אם בצה״ל טוענים שהחיילים הוצבו בעמדות מארב כדי להגיב בצורה מדויקת… איך זה שאין אפילו פצוע אחד בקדום? איך התגובה היתה מדויקת אם אף זורק אבנים ומסכן חיי חיילים לא נפגע?

אל תטעו. המחזה הקשה הזה מתרחש פעם אחר פעם. חיילינו חוששים לירות. הם מקבלים הוראות ברורות לא לירות, אפילו שאבנים מסכנות את חייהם. לכולם ברור שאם אבן אחת היתה פוגעת בראשו של אחד מהחיילים, הסיפור ההזוי הזה היה מסתיים אחרת. בטרגדיה ישראלית גדולה וכואבת.

במדינה מתוקנת ובצבא מתוקן הפועל ע״פ ההוראות ושומר על חיי חייליו, מפקד האירוע היה צריך לעמוד לדין משמעתי ולקבל הדחה.

לא ברור לי מה צה״ל עושה בכפר, אם בכל שבוע הוא נכנס רק כדי לראות את אותם טרוריסטים יוצאים לתהלוכה, מבעירים צמיגים, זורקים סלעים על ג׳יפים (כאן הוצגו כבר כמה סרטונים מכפר קדום), גורמים להם נזק ותוקפים את הלוחמים באבנים. בשביל מה, לעזאזל, אנחנו נכנסים לכפר אם אין שום מטרה לפעילות הזאת?

בכל שבוע, דחפור צה״לי – הפראייר התורן, מנקה להם את הכבישים שהוצפו באבנים שזרקו, בסלעים חוסמים שהונחו ואת פחם הצמיגים שנותרו במקום. הם תוקפים ואנחנו מנקים להם.

צה״ל, הפך בשנים האחרונות לקבלן עבודות ניקיון לטרוריסטים בכפרים. כדור אחד היה פותר את הכל ועושה שקט לתקופה ארוכה מאוד. נסו ותווכחו.

אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: [email protected]