בעקבות ממצאי תחקיר פגיעת האוטובוס במלש״ב רון אליהו עובד ז״ל - צה״ל ישנה נהלים - 0404
+
בעקבות ממצאי תחקיר פגיעת האוטובוס במלש״ב רון אליהו עובד ז״ל – צה״ל ישנה נהלים חדשות צ.ב.מ.

בעקבות ממצאי תחקיר פגיעת האוטובוס במלש״ב רון אליהו עובד ז״ל – צה״ל ישנה נהלים

דובר צה״ל מוסר כי בימים האחרונים הוצגו לראש המטה הכללי, רב-אלוף אביב כוכבי, ממצאי תחקיר אירוע מותו של המועמד לשירות ביטחון, רון אליהו עובד ז״ל, ופציעת נוספים, כתוצאה מפגיעת אוטובוס אזרחי במהלך מבחני מיון ליחידה קרבית, בתאריך ה-11 באפריל 2019, סמוך לבסיס צה״ל בדרום הארץ. 
 
התחקיר הוצג בהובלת מפקד פיקוד המרכז, אלוף נדב פדן, אשר מונה על-ידי הרמטכ"ל מיד לאחר האירוע לקיים בדיקה מרחיבה, מעבר לנסיבות המקרה עצמו, גם ביחס להיבטים מערכתיים כגון: הפעלת חברות היסעים אזרחיות, בקרה ושליטת מפקדים על חיילים בכלל ומלש"בים בפרט, בטיחות במהלך מבחני מיון ואימונים, ויכולות חילוץ באירוע רב נפגעים. 
 
התחקיר מצא כי הגורם הישיר לאירוע הוא נסיעת האוטובוס לתוך מאהל בו ישבו קבוצת מועמדים לשירות ביטחון במהלך מיון וגיבוש לחטיבת הצנחנים.  
 
בעקבות האירוע נפתחו חקירות של משטרת ישראל (ביחס לאחריות נהג האוטובוס) והמשטרה הצבאית החוקרת. חקירות אלו טרם הסתיימו.
                                                                                                                                                                                                  
הרמטכ"ל קיבל את ממצאי התחקיר, לרבות השגיאות שנמצאו במסגרתו, וציין כי מדובר באירוע מצער וקשה. הרמטכ״ל הוסיף שצה"ל כגוף שמקיים גיבושים אחראי לשלומם ולבטיחות של המלש״בים שמשתתפים בהם, והנחה לוודא כי אחריות זו ממומשת בכל פעילות בה מלש״בים נוטלים חלק.
 
בעקבות ממצאי התחקיר ישונו נהלים הנוגעים לארגון מרחבי הפעילות והמרחבים הלוגיסטיים במתחמים ארעיים בצה״ל ותורחב שיטת הבקרה על ספקי רכב אזרחיים (בשיתוף משרד הביטחון ומשרד התחבורה). כמו כן, יבחנו אמצעי הזיהוי האישיים של יחידות שאינן אורגניות, תיבחן אפשרות לקיים הכשרה בתחום החילוץ ומימוש רכש מתאים וירועננו הנהלים בדבר איסור שינה סמוך לכלי רכב באופן גורף. 

בצה"ל הוסיפו כי התחקיר יועבר לכל הגופים המעבירים גיבושים בצה"ל ללמידה. נציגי צה״ל הציגו למשפחת עובד את ממצאי התחקיר, וענו על כל שאלותיהם. "צה״ל ימשיך ללוות את משפחת עובד ומשתתף בצערה".

מבזקיםלכל המבזקים

אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: 0404web@gmail.com