סיוע לכוחות בקרקע, לחימה בזירות רבות בו זמנית ותקיפות רבות בפרקי זמן קצרים - צפו בתרגיל חיל האוויר - 0404
+
צילום: דובר צה"ל

סיוע לכוחות בקרקע, לחימה בזירות רבות בו זמנית ותקיפות רבות בפרקי זמן קצרים – צפו בתרגיל חיל האוויר

כלל הטייסות בחיל האוויר, בהן: כלי טיס מטייסות הקרב, המסוקים והתובלה, מערך ההגנה האווירית ומערך הבקרה של חיל-האוויר, השתתפו בתרגיל הענק שנערך בימים האחרונים בחיל. התרגיל, המדמה לחימה במגוון תרחישים שונים, החל ביום ראשון האחרון ויסתיים מחר (רביעי). 

גורם בכיר בחיל האוויר, מסביר כי מדובר באחד התרגילים המורכבים ביותר שנערכו בחיל והראשון מסוגו המתרגל מלחמה ביחד עם מטוסי ה-F35 החדשים, לאורך היום והלילה. מטרת התרגיל הייתה לתרגל את כלל הכוחות של החיל – מהגף הטכני ועד למטה המבצעי ושדרת הפיקוד ומפקד החיל בעצמו.

הגורם הבכיר: "אנחנו מתרגלים רב-זירתיות, מלחמה בכמה זירות בו זמנית. המיקוד העיקרי הינו בזירה הצפונית אך קיימים תרחישים רבים, אשר את חלקם למדים החיילים תוך כדי תנועה". האלוף ממשיך ומסביר כי התרגול אינו מכין את הכוחות רק להתקפות מול אוייב שאין ביכולתו להגיב, אלא גם אל מול "אויב מאתגר, חושב, מגיב ובעל טכנולוגיות מעבר לקיים היום בזירה".

דובר צה"ל

 

"מדהים לראות את האפקטיביות הגדולה. הגענו לרמות גבוהות מאוד של שיתוף פעולה עם כוחות היבשה. חייל לוחם בזרוע היבשה מלווה על ידי מסק"ר וכוחות רבים מהאוויר", סיפר הבכיר.

בנוסף לשיתוף הפעולה, בחיל האוויר תירגלו גם חוסר וודאות – במהלך התרגיל התקיימו טיסות רבות במרחבים אותם הטייסים לא מכירים וללא קבלת מידע על פעילות האוייב, מי האוייב או מה מטרתו. "במשך שנה אנחנו בונים תרחישים שונים במטרה להתאמן על ההתאמה של הלוחמים למה שהם מגלים באותו רגע. הדבר מאפשר להם להתרגל ולהילחם במצבים שבהם אנחנו נמצאים במצב של חוסר וודאות, זוהי יכולת חשובה מאוד בעשור האחרון", הסביר הגורם הבכיר.

הגורם בכיר בחיל הוסיף: "מתרגלים הפלות של כלי טיס. האויב שאנחנו מתרגלים הוא עצים וחזק ובין השאר מפיל מטוסים ופוגע בבסיסים, אז אנחנו מתרגלים איך למנוע את זה. כמו כל נשק מתקדם שמגיע לזירה, אנחנו בחיל מכינים את עצמנו לכך ומדמים את הנשק על ידי ביום אויב (כוח שמטרתו לדמות את האוייב בשטח). אנחנו משפרים את הקטלניות ואת השת"פ עם כוחות היבשה – רוצים להגיע למצב שהחייל בקרקע יגיע אל המטרה כשאנחנו פגענו בה לפני זה ואפשרנו לו להיכנס".

דובר צה"ל

 

בנוגע לרמות הדיוק, אמר: "נדאג שהפצצה תפגע בבית של מחבלים ולא בחפים מפשע מסביב. אם יהיה בניין עם אזרחים בתוכו – נפנה את האזרחים קודם כל ורק אז נתקוף את הבית".

על מטוסי האדיר החדשים (F35) אמר הגורם הבכיר: "הערך המוסף של האדיר הוא לקטלניות ולרב הממדיות. המטוס יודע לפגוע בקבועי זמן קצרים ויודע לפעול במספר ממדים ומרחקים, יכולת שלא הייתה קיימת בחיל לפני כן".

בחיל האוויר מסבירים כי החיל מתחקר עצמו בכל פעילות על בסיס קבוע, גם במהלך הפעילות וגם בסופה. בסיום התרגיל יערכו בחיל האוויר תחקיר מעמיק של כל פרטי התרגיל במטרה ללמוד ממנו ולשפר את מוכנות הטייסים לכל תרחיש אפשרי. 

דובר צה"ל

דובר צה"ל