לנהל טיסה על בסיס מבט: אלביט מציגה את המילה האחרונה בתחום ממשק אדם-מכונה - 0404
+
לנהל טיסה על בסיס מבט: אלביט מציגה את המילה האחרונה בתחום ממשק אדם-מכונה אלביט מערכות

לנהל טיסה על בסיס מבט: אלביט מציגה את המילה האחרונה בתחום ממשק אדם-מכונה

יוניברסל אוויוניקס, חברת הבת של אלביט מערכות, מציגה את i-FMS, מערכת אינטגרטיבית וחדשנית לניהול טיסה. i-FMS הינה מערכת ניהול טיסה מבוססת תוכנה, שמהווה את המילה האחרונה בתחום ממשק אדם-מכונה באמצעות שילוב של ממשק מובנה בין מערכות תצוגת הראש הלבישות של הטייסים ובין מערכות הקוקפיט, ובכך מאפשרת לטייסים לבצע פרוצדורות ניהול טיסה על בסיס קו הראייה וללא צורך בהורדת המבט למערכות הקוקפיט. סרטיפיקציה של המערכת החדשנית צפויה להתקבל במחצית השנייה של שנת 2020.

מערכת ה-i-FMS מספקת מענה לאחד האתגרים העיקריים שאיתם מתמודדים כיום טייסים בהפעלת מערכת ניהול הטיסה והוא הצורך לעדכן באופן ידני נתונים במערכת ניהול הטיסה במהלך שלבים קריטיים של הטיסה (המראה ונחיתה). כיום, בשלבים קריטיים אלה של הטיסה, הטייסים נדרשים להעביר את תשומת ליבם מהחלון אל יחידת התצוגה של מערכת ניהול הטיסה על מנת לתכנת אותה מחדש ולוודא שהשינויים מדויקים – מה שמחייב לבצע עדכונים של הרגע האחרון ללא קשר עין עם המתרחש בחוץ.

מערכת ה-i-FMS מתרגמת את כיוון המבט של הטייס לאינפורמציית טיסה ומאפשרת לטייסים להזין באופן אינטואיטיבי נקודות ציון ומידע אל תוך מערכת ניהול הטיסה, תוך שימוש במערכת תצוגת הראש הלבישה Skylens, המבוססת על טכנולוגיית "עוקב ראש-עין" וכפתור "בחר/בטל" שבמצערת המטוס. 

דרור יהב, מנכ"ל יוניברסל אוויוניקס: "ה-i-FMS פותחה כדי לאפשר טיסה על בסיס מבט. זה העתיד בתחום התעופה. אנחנו מזהים צורך בטכנולוגיות שמאפשרות ממשק מיידי ואינטואיטיבי בין העולם האמיתי למערכות הקוקפיט דרך מערכות הראש של הטייסים. הביקוש למערכות מסוג זה הולך וגובר נוכח הצורך של חברות תעופה במערכות שמשפרות את בטיחות הטיסה ללא תלות במיומנות הטייסים".

יוניברסל אוויוניקס, חברת בת של אלביט מערכות, הינה יצרנית מובילה של מערכות אוויוניקה אזרחיות חדשניות  לשיפור והתאמה עתידית של מגוון סוגי מטוסים בתעשייה.

למידע נוסף אודות יוניברסל אוויוניקס.