תפילות יום ירושלים ע"פ ההלכה - גם ברחבת הכותל הדרומית - 0404
+
צילום: המטה המשותף לשמירה על קדושת הכותל

תפילות יום ירושלים ע"פ ההלכה – גם ברחבת הכותל הדרומית

מאות מתפללים השתתפו אמש והיום (ראשון), בתפילות חג חגיגיות לכבוד יום ירושלים ברחבת הכותל הדרומית. המתפללים התפללו בשירה ובריקודים לכבוד יום שחרורה של ירושלים. במקום הוקמה מחיצה וכלל התפילות התקיימו ע"פ ההלכה וע"פ הוראות הרבנות הראשית לישראל.

ב"מטה המשותף לשמירה על קדושת הכותל" מסבירים את הרעיון שעומד מאחורי היוזמה ואומרים כי כל גדולי ישראל והרבנות הראשית לדורותיה פסקו כי הכותל המערבי קדוש לכל אורכו וכי במאות השנים האחרונות הצד הדרומי של הכותל, קשת רובינסון, שימש כמקום תפילה. עוד ציינו כי כבר מיד לאחר שחרור הכותל במלחמת ששת הימים הכריז רה"מ לוי אשכול, כי סדרי הכותל יקבעו על ידי הרבנות הראשית, וכן נכתב כי המדינה התחייבה כי מיד לאחר עבודות ארכיאולוגיה תוכשר הרחבה הדרומית לתפילה ותתחבר לרחבה המרכזית, "מה שלא קרה עד היום", מדגישים במטה המשותף.

בצלאל זיני, ראש המטה המשותף: "מאות רבות של מתפללים ומתפללות שהגיעו אתמול בערב, ליל 'יום ירושלים' והבוקר, לתפילות חגיגית ברחבה הדרומית של הכותל ממשיכים את המשימה החשובה שהתחילה היום לפני 52 שנים. זהו היום בו שוחררה ירושלים ובו הכריז רה"מ דאז לוי אשכול כי הכותל כולו הוא באחריות ובסמכות הרבנות הראשית לישראל.

שיבתנו לירושלים מחייבת אותנו להמשיך ולחזק גם כיום את קדושת המקום, שריד בית מקדשנו, לשמור עליו לבל יחולל, להמשיך את מסורת הדורות של התפילה במקום, ולקבע את קדושתו של הכותל לכל אורכו, מפינתו הדרומית לצפונית, בסמכות הרבנות הראשית לישראל, עד בניין בית המקדש".

המטה המשותף לשמירה על קדושת הכותל

 

הרב צבי קוסטינר, ראש ישיבת 'מדברה כעדן' במצפה רמון, שהשתתף בתפילה הבוקר, הוסיף: "ירושלים היא לב ליבו של עם ישראל. 'כי מציון תצא תורה ודבר ה' מירושלים'. בירושלים אנחנו מתעלים מעל כל החשבונות והפוליטיקות. חז"ל אומרים: 'והנצח זו ירושלים', פה אנחנו מתרוממים לנצחיות של החיים שכל רוחות הזמן לא יזיזו אותה ממקומה. כמו שאת אויבינו ניצחנו לפני 52 שנה בעזרת הכוח הנצחי הזה שריבונו של עולם הפיח בלוחמינו, כך גם כיום ניסיונות של כל מיני גורמים לפגוע בקדושת המקום ובקדושת תורת ישראל לא יצלחו. ו'נצח ישראל לא ישקר'".

כזכור, לאחרונה פנו במרכז ליב"ה לרב הכותל הרב שמואל רבינוביץ' בדרישה כי יפעל ויציב ברחבת הכותל הדרומית ארון לסידורי תפילה. הדרישה מגיעה לאור עלייה במספר המתפללים הפוקדים את הרחבה הדרומית ומקיימים במקום מנייני תפילה.

הבקשה הוגשה לרב רבינוביץ' באמצעות עו"ד משה פולסקי, אשר פנה לרב מתוקף תפקידו כממונה על המקומות הקדושים: "כידוע לכבודו, ברחבת הכותל המערבי, בסמוך לכותל הדרומי מתקיימות, באופן תדיר, מנייני תפילה בהם משתתף ציבור גדול של מתפללים", כתב עו"ד פולסקי לרב. "דא עקא, שלא כברחבת הכותל המרכזית, במקום לא מוסדר ארון ובו סידורי תפילה. הדבר מקשה על הנוכחים הרבים במקום, המבקשים להסדיר תפילתם מתוך הסידור, גם ספרי תהלים אינם מצויים במקום", ציינו בבקשה.

 

אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: 0404web@gmail.com