ממשלת ימין עם 61 תהיה יציבה הרבה יותר מממשלת ימין עם ליברמן ו-65 - 0404
+
ממשלת ימין עם 61 תהיה יציבה הרבה יותר מממשלת ימין עם ליברמן ו-65

ממשלת ימין עם 61 תהיה יציבה הרבה יותר מממשלת ימין עם ליברמן ו-65

אין כאן עמידה על עקרונות. יש כאן רק את הרצון להפיל את ראש הממשלה בנימין נתניהו ועל הדרך לנסות לאסוף מנדטים. מי שמצוי בשיחות ובמשא ומתן שניסו לקיים עם ליברמן, יודע עד כמה האיש לא רצה להכנס לממשלה. בדיוק כפי שהפיל אותה לפני הבחירות באפריל, הוא הפיל אותה כעת.

״חוק הגיוס״ ממש לא מעניין את ליברמן. גם הטענה שראש הממשלה לא רצה להקים ממשלה עם ליברמן ודחק אותו החוצה, היא מההזויות ביותר שנשמעו בפוליטיקה הישראלית מאז ומעולם. במקרה שכזה, יכול היה ליברמן לשחק את המשחק ולקבל את ההצעה האחרונה – שהיא למעשה ״חוק הגיוס״ כלשונו ולהכנס ואז לראות האם נתניהו ימציא תירוץ כדי שלא להכניסו, אבל ליברמן המשיך להוציא הודעות לתקשורת כי לא יזוז סנטימטר ואין מה לדון איתו, כי ל״עקרונות״ שלו אין מו״מ. קואליציה מקימים במו״מ ומשום מה, רק ליברמן חושב אחרת מכולם.

בדרך כלל, ממשלה צרה של 61 חברים, היא ממשלה זמנית המסכנת את עצם קיומה, אלא שהפעם, אם תקום כזאת, ללא ליברמן, היא תהיה היציבה ביותר בתולדות ממשלות הימין. יהיו בה מפלגות ימניות אורגניות עם קו כללי דומה – הקו של רוב עם ישראל.

ליברמן לא מייצג את רוב העם ובקושי רב מייצג מיעוט של חמישה מנדטים. גם המיעוט הזה הולך עיוור אחר ליברמן ולא נכנס לעובי הקורה. מי ממצביעיו בעד מסירת אום אל פחם לערבים? מי באמת מכיר את התכנית שלו? דומה שכמעט ואין כאלה התומכים ברעיון ההזוי שלו.

ממשלה עם 65 מנדטים, התלויה בליברמן, היא ממשלה שבכל מקרה היתה נופלת בהמשך הדרך. על כל שטות הוא היה מוצא את התירוץ להפיל אותה ולהפיל את ראש הממשלה.

תזכורת קטנה למי ששכח. ליברמן לא הפיל את הממשלה בפעם הקודמת בגלל העברת הכספים לחמאס והפחדנות מול ארגון הטרור בעזה. ליברמן, ברח מהממשלה זמן קצר מאוד לאחר שהחלו הפגנות בשדרות, נתיבות והאזור בגלל חוסר התגובה הראוי של ישראל. ליברמן זיהה כי הוא מאבד את הציבור, הריח בחירות וברח. לליברמן לא התאימו הצעקות בכיכר – צעקות וקריאות נגדו ונגד ראש הממשלה. באותו הרגע הוא הבין – אקח את המדינה לבחירות ושם יסמנו אותי כמי שבעד תקיפת חמאס ואיש ״בעל עקרונות״.

בבחירות האחרונות, גילה ליברמן כי המשחק הכפול שלו לא הצליח. הוא קיבל בקושי חמישה מנדטים והיה קרוב למצוא עצמו מחוץ לפוליטיקה הישראלית. מה עושים? מחפשים קהל חדש. הוא סבר שמצא אותו מהר – הקהל ששונא את החרדים וקהל שאפשר לדחוף לו לראש את המילים ״מדינת הלכה״. ליברמן, בונה כעת על הקהל הזה. עם 6-8 מנדטים הוא יחיה טוב יותר. זה בדיוק המשחק שלו.

ליברמן, הוא הגורם הגדול ביותר לשנאת אחים בתקופה האחרונה. הרשת עמוסה בקריאות נגד חרדים: ״אייטולות״, ״מוצצי דם״, ״פינגווינים״, ״פרזיטים״, ״סחטנים״ ועוד. האמת היא שדווקא החרדים עם הדרישות הכספיות הקטנות ביותר מבין המפלגות ובטח ביחס לגודלם מבחינת מנדטים. דרישות המפלגות החרדיות קטנות יותר מאלה של ליברמן.

ליברמן, טוען כי הוא עומד על עקרונותיו. הוא הבטיח לבוחריו פנסיות. הוא הבטיח לבוחריו ״עונש מוות למחבלים״. האם הוא ויתר על העקרונות האלה? הרי פנסיות זה עניין של כסף ועצם ההליכה לבחירות הוריד מסדר היום את האפשרות להגדלת הפנסיות, שכן הכסף אוזל בבחירות החדשות המיותרות. כל יתר ״עקרונותיו״ הולכים לפח ולא ימומשו בבחירות הבאות. הוא יודע זאת היטב, אך כאשר רק שתי נקודות מנחות אותו – הפלת ראש הממשלה ואיסוף מנדטים גדול יותר – למה שיהיה אכפת לו מ״עקרונות״?

בניגוד לאחרים שמסמנים כעת את ליברמן כבעייתי, סימנתי את הבעיה כבר מזמן. כתבתי טורים שונים, אמרתי בקולי בתכנית הטלוויזיה שאני מגיש בערוץ 20 שליברמן יהווה מכשול. מייד לאחר שהתפטר והפיל את הממשלה הקודמת, אמרתי וכתבתי שמדובר בפוליטיקאי בעייתי שאי אפשר להסתמך ולסמוך עליו. אמרתי, ולא טעיתי.

בשורה התחתונה, מנדט נוסף אחד לגוש הימין – הגוש ללא אינטרסים אישיים, וליברמן ו״עקרונותיו״ יפסיקו לנהל את החיים שלנו.

אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: 0404web@gmail.com