קרוב ל-5 מיליארד ש״ח מנוהלים בשוק ההון ומושקעים בחברות שמקפידות על שמירת שבת - 0404
קרוב ל-5 מיליארד ש״ח מנוהלים בשוק ההון ומושקעים בחברות שמקפידות על שמירת שבת

קרוב ל-5 מיליארד ש״ח מנוהלים בשוק ההון ומושקעים בחברות שמקפידות על שמירת שבת

מעטים מודעים לכך, אבל קרוב ל-5 מיליארד שקלים מנוהלים בשוק ההון באפיק שנקרא 'השקעות כשרות', ומושקעים בחברות שמקפידות על שמירת שבת והלכות ריבית. כיום ניתן להשקיע בקרנות פנסיה כשרות, בניהול תיקים כשר, קרנות השתלמות כשרות, קרנות נאמנות, קופות גמל ואפילו בתוכניות 'חסכון לכל ילד' כשרות. הרעיון בבסיס ההשקעות הללו הוא שמי שקונה מניה של חברה, הוא שותף בחברה. אם החברה עובדת בשבת, הוא שותף לחילול שבת ואף מעודד אותו, דרך רכישת המניה.

חלק מהאפיקים הכשרים המוצעים כיום לציבור, כוללים בעיקר אג"ח מדינה ונחשבים לסולידיים ביותר מבין האלטרנטיבות הקיימות, ולכן בדירוגים השונים הם נמצאים בתחתית טבלת התשואות. כך התגבשה אצל אחדים הדעה לפיה אם רוצים להשקיע בהשקעות כשרות, צריך לוותר על חלק מהרווחים, אבל זה ממש לא כך.

חברת אביב ניהול קרנות מנהלת כשש שנים את הקרן הראשונה בישראל שמשקיעה בחברות שמתנהלות בהוגנות. בחברה מתכוונים להקים בתקופה הקרובה את הקרן הראשונה שתשקיע על פי ההלכה, ומתכוונים בכך להשקעה בחברות ששומרות גם על השבת ועל הלכות ריבית, אבל גם על מצוות שבן אדם לחברו, כולל לא תגנוב, הלנת שכר עובדים, ובכלל חברות שהולכות על פי הציווי של 'ועשית הישר והטוב'. הקונספט הזה של קרן על פי ההלכה זוכה לברכות מעולם הרבנות.

"הרציונאל של השקעה בחברות הוגנות הוא כלכלי," אומר ארז צדוק, מנכ"ל החברה. "בעולם יודעים היום שהתנהלות הוגנת מביאה לרווחים עודפים לאורך זמן. זה מגובה במחקרים רבים וגם בסטטיסטיקות ידועות." הקרן של אביב שמשקיעה בחברות הוגנות בלבד, הניבה בתקופה של כשש שנים תשואה כמעט כפולה מהשוק. "בדקנו וגילינו," מוסיף צדוק, "ש-20% מהחברות בקרן שלנו אינן כשרות על פי הקריטריונים המקובלים, כלומר אינן שומרות שבת או שאין להן היתר עסקה. התשואה הממוצעת של החברות הלא כשרות בתקופת הקרן, היתה חצי מהתשואה הממוצעת של החברות הכשרות. כך שאני יודע להגיד שאם הייתי מנהל קרן על פי ההלכה בתקופה הזו, הייתי כנראה מניב תשואה עוד יותר גבוהה מזו."

כדי להפיץ בציבור את עולם ההשקעות הכשרות ולהטמיע את המסר שהשקעות כשרות יכולות וצריכות להניב תשואה אטרקטיבית, עורך צדוק כנס על השקעות, הוגנות והלכה בבורסה לני"ע בתל-אביב בחודש הבא. בכנס ישתתפו מנכ"ל פסגות שאחראית היום על כחצי מההשקעות הכשרות בישראל, גלעד אלטשולר מנכ"ל ובעלים משותף של אלטשולר שחם, חברת ההשקעות של הראל ביטוח, דיאמונד וגם חברי כנסת בפאנל מיוחד על דמוקרטיה והלכה. בין הדוברים בכנס יהיו יו"ר האיחוד הלאומי בצלאל סמוטריץ' וראש מכון צורבא מרבנן וראש ישיבת רמת גן, הרב בן ציון אלגאזי שירצה על הנושא 'לא תונו איש את עמיתו'. "בעיני החיבור בין רבנים שמדברים על הלכות השקעה לבין בכירי עולם ההשקעות, הוא חיבור קסום וטוב שהוא מתרחש," אומר ארז צדוק. אנחנו מסכימים.

אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: [email protected]