"חוד החנית בהגנה": הכירו את "אח"י מגן" - ספינת הטילים הראשונה מסוג סער 6 - 0404
צילום: דובר צה"ל

"חוד החנית בהגנה": הכירו את "אח"י מגן" – ספינת הטילים הראשונה מסוג סער 6

אמש (חמישי), התקיים במספנות שבגרמניה טקס ההכרזה הרשמי על ספינת המגן הראשונה מסוג סער 6, ספינת "אח"י מגן". הטקס נערך בראשות מפקד זרוע הים, אלוף אלי שרביט, ראש מנהל רכש במשרד הביטחון, אבי דדון, ראש מספן ציוד, תת-אלוף יוסי אשכנזי, מפקד פרויקט ספינות המגן, אלוף-משנה ארז, מפקד אח"י מגן, סגן-אלוף ברוך, מפקדים וחיילים הלוקחים חלק בפרויקט ועובדי המספנה.

כמיטב המסורת בעת חניכת כלי שייט חדש, השקת הספינה כללה שבירת בקבוק שמפניה על חרטום הספינה על ידי רעייתו של מפקד זרוע הים, אתי שרביט. 

דובר צה"ל

ספינות הסער 6 וביניהן אח"י מגן יעניקו תוספת כוח משמעותית לשייטת ספינות הטילים וישמשו חוד החנית בהגנה על הנכסים האסטרטגיים של מדינת ישראל. לספינות הסער 6 אמצעים ויכולות שוברי שוויון באמצעותן יוכלו הספינות לתמוך במאמץ מבצעי התקפי במסגרת ההגנה המרחבית. 

כחלק מרכש הספינות מסוג סער 6, במהלך החודשים הקרובים יעבדו בגרמניה על בניית שלוש ספינות נוספות מסוג זה, ספינות להן יינתנו השמות אח"י עוז, עצמאות וניצחון.

דובר צה"ל

אורכן הממוצע של ספינות סער 6: כ-90 מטרים. רוחבן: 13 מטרים. עומס מלא: 1,900 טון. לספינות יש עיצוב מיוחד בעל חתימה נמוכה הכוללות פתרונות שהותאמו באופן בלעדי וטכנולוגיות חדשות רבות. החוזה למסירת ארבע הספינות של סער 6 נחתם במאי 2015. לאחר שלב התכנון, שלב הבנייה החל עם טקס חיתוך פלדה בפברואר 2018.

תוך זמן קצר של 15 חודשים לאחר חיתוך לוחות הפלדה הראשונים הספינה הושקה, ובהמשך בכדי להגשים לוח הזמנים שאפתני מאוד. "אח"י מגן" מתוכננת להימסר באביב 2020 לאחר השלמת הבנייה ושלב הבדיקות הסופיות. שלוש הספינות האחרות יעברו לאחר מכן במרווחים של מספר חודשים.

מפקד זרוע הים, אלוף אלי שרביט: "ביום הזה, עם מתן שם עברי לקורבטת הטילים – אח"י מגן, אנו מניחים לבנה רבת משמעות בבניינה של חומת המגן של ארצנו. בניית כלי שייט היא כמו יציאה להפלגה ארוכה ורבת שנים. צעד אחר צעד פוסעים בנתיב מורכב, רב אתגרים המחייב שיתוף פעולה הדוק עם גורמים רבים במעלה הדרך. ברצוני להודות לכל שותפינו לדרך בתוך הזרוע ומחוצה לה".
 
ראש מנהל הרכש במשרד הביטחון, אבי דדון: "רק לפני שנה עמדנו כאן בטקס חיתוך המתכת הראשונה, והנה כעבור שנה אנו עומדים נפעמים אל מול הספינה הראשונה מתוך ארבע, אח"י מגן. ההישג הבלתי רגיל הזה הוא בזכות העבודה הקשה שלכם, קציני חיל הים ואנשי משרד הביטחון. יחד עם שותפינו במספנה הגרמנית הפכתם חזון למציאות, שתשפיע באופן דרמטי על בניין הכוח של חיל הים".

דובר צה"ל

דובר צה"ל

אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: [email protected]