יהודים בארה״ב ובצרפת: ״אל תגעו בכותל - הארגונים היהודים אינם מייצגים אותנו״ - 0404
+
יהודים בארה״ב ובצרפת: ״אל תגעו בכותל – הארגונים היהודים אינם מייצגים אותנו״ ארנון בוסאני

יהודים בארה״ב ובצרפת: ״אל תגעו בכותל – הארגונים היהודים אינם מייצגים אותנו״

בשמאל הישראלי מנסים להפחיד את הציבור בישראל מפני יהדות התפוצות וטענו כי ישראל תפגע מאוד מכל הקשור במתווה הכותל. למקהלה הצטרפו עוד כמה שהדת כנראה פחות חשובה להם – כמו ליברמן, שרנסקי ואחרים.

בדיקה פשוטה מול עשרות משפחות בארה״ב וצרפת, מעלה תמונה אחרת לגמרי. רבים מהיהודים שם מבהירים כי הארגונים היהודים – בעיקרם רפורמים, כלל אינם מייצגים אותם והשפעתם זניחה מאוד ביחס לכלל האוכלוסיה היהודית.

יהודים רבים בארה״ב ובצרפת מבקשים לא לגעת בכותל ולא לשנות את הנוהג הקיים. הנה כמה מהם:

אביגל מוריץ׳, מתגוררת כל חייה בארה״ב וסיפרה לחדשות 0404: ״עקבנו אחר הדיווחים על הויכוחים בישראל והאמת היא שכאן הם לא קיימים. אנחנו רוצים שהמצב בכותל יישאר כמו שהוא ושלא יתנו לאף אחד להשתלט עליו״.

אלי ממנהטן: ״אף אחד כאן לא כועס כי אין לנו על מה לכעוס. אני ביקרתי בכותל לפני שבעה חודשים. אשתי והבת שלי נכנסו לעזרת נשים ואני לגברים. אנחנו מגיעים לשם להתפלל, לא לאכול צהריים במסעדה. למה צריך לשנות את זה? צריך להבין. אני ממש לא דתי, אבל המסורת חשובה לנו״.

יוכבד, מתגוררת בברוקלין: ״אני לא מכירה כאן ארגון יהודי שמייצג אותי. אני אדם פרטי וכל מי שאני מכירה בארה״ב, אינו מיוצג ע״י ארגון. אסור לפתוח דלתות לפוליטיקה בכותל וזה מה שלדעתי מנסים לעשות שם״.

ישראל אנטמן מתגורר בג׳רזי: ״הארגונים שאתם מדברים עליהם הם רפורמים ויש להם סיבות משלהם כדי להשתלט על הכותל. אל תחשבו שהם מייצגים אותנו. זה רחוק מהמציאות״.

לורנס כהן מפריז לחדשות 0404: ״אל תגעו בכותל. אני ומשפחתי לא דתיים, אבל הכותל הוא החיבור שלנו ולא צריך לעשות מהמקום החשוב הזה בדיחה. זו לא רחבת ריקודים. מחר ירצה מישהו לבוא עם הכלב שלו ומה אז״?

דניאל, מתגורר בקרטיי בצרפת: ״המסורת חשובה מאוד ליהודי צרפת. אנחנו לא רפורמים. אמנם רבים מאיתנו לא דתיים, אבל אנחנו נוהגים לשמור על כל מה שאפשר. הכותל צריך להיות מופרד והכי חשוב לא לתת אותו לארגונים שהם בעצם שמאל קיצוני והמטרה שלהם שונה מאוד מהמטרה של אזרחי ישראל״.

גם פול, לורנט, פטריסיבה, רולנד, סלין, ג׳רמי וניקול מצרפת העבירו מסר דומה והבהירו כי הארגונים היהודים בארה״ב מייצגים את עצמם ואילו בצרפת הנושא הזה בכלל לא עומד על סדר היום.

*תגובות רבות של גולשים בעניין ניתן לקרוא בפייסבוק 0404 בעברית ובפייסבוק 0404 בשפה הצרפתית.