מי ישמור על הכותל המערבי? גורם בליכוד: ״סמוטריץ׳ נלחם - החרדים ויתרו״ - 0404
מי ישמור על הכותל המערבי? גורם בליכוד: ״סמוטריץ׳ נלחם – החרדים ויתרו״ הלל מאיר

מי ישמור על הכותל המערבי? גורם בליכוד: ״סמוטריץ׳ נלחם – החרדים ויתרו״

בימים האחרונים שנותרו להרכבת הממשלה, בין יתר הסוגיות שעומדות על הפרק, נמצאות גם סוגיות דת ומדינה, כאשר אחת הנפיצות שבהן היא מתווה הכותל.

כזכור, בשנת 2013, לאחר שנדחה מתווה הכותל, הקים שר החינוך היוצא, נפתלי בנט, ברחבה הדרומית של הכותל המערבי, רחבה מיוחדת לרפורמים. ברחבה שנקראה "עזרת ישראל" ניתן לקיים אירועים בערבוב של נשים וגברים בניגוד למנהג המקום הנהוג בכותל מאז ומתמיד.

על אף שהרחבה הדרומית עומדת ריקה בכל ימות השנה, ולמרות שבשונה מההערכות של בנט, נשות הרפורמים ממשיכות לייצר פרובוקציות מדי ראש חודש ברחבה העליונה, רוצה ראש הממשלה לשמר את המתווה הנוכחי.

מי שמתנגד בתוקף להמשך המצב הקיים, שמהווה הכרה ראשונית בתנועה הרפורמית, הוא ח"כ בצלאל סמוטריץ' מהאיחוד הלאומי. סמוטריץ׳, כך לדברי בכיר בליכוד, מתעקש להכניס להסכם הקואליציוני סעיף שקובע כי "הכותל קדוש לכל אורכו". זהו הסעיף היחיד שימנע את שינוי מנהג המקום ברחבה הדרומית.

עוד מדווח בכיר בליכוד, המעורה במו"מ להרכבת הממשלה, כי בעוד סמוטריץ׳ מתעקש, יו"ר ש"ס אריה דרעי, הסכים כבר לפשרה הנוכחית של מתווה בנט, בסעיף הקובע כי המצב ישאר כמו שהוא.

גורם בש"ס, המקרוב לראשל"צ הרב יצחק יוסף, מביע פליאה כי דווקא חבר הכנסת דרעי, מוכן להתפשר בנושא. שכן רק לאחרונה, קבע הראשל"צ הרב יוסף, המזוהה עם תנועת ש"ס, בפסק הלכה, שיצא בספרו החדש על קדושת הכותל כי, הכותל קדוש לכל אורכו. זאת בהתבסס על פסק ההלכה של הרב עובדיה יוסף והרב שלום יוסף אלישיב ופוסקים רבים נוספים.

מה שלא ברור בשלב זה, היא עמדתם של חברי הכנסת ממפלגת יהדות התורה. הדבר מעורר תהיה, בשל העובדה כי בקמפיין הבחירות של המפלגה, נושא הכותל המערבי היה דומיננטי מאוד.

מש״ס נמסר בתגובה: ״הידיעה אינה נכונה. נושא קדושת הכותל כמו יתר נושאי דת ומדינה מתואמים באופן מלא במשא ומתן מול הליכוד על ידי ש״ס, יהדות התורה ואיחוד מפלגות הימין. באופן טבעי לא ננהל משא ומתן בתקשורת ולא נתייחס לפרטים״.

ח״כ בצלאל סמוטריץ׳ מסר כי מפלגתו לא מנהלת מו״מ בתקשורת. במפלגה הבהירו כי הכותל נושא חשוב ומרכזי.

את תגובת ח״כ משה גפני לא ניתן היה לקבל.

אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: [email protected]