רשב"י: צדיק וציוני - 0404
רשב 0404

רשב"י: צדיק וציוני

מהו ל"ג בעומר, ועל מה חוגגים ביום הזה? ל"ג בעומר, טומן בשמו, את היום ה-33, ל"ג בגימטריה. לספירה שסופרים מחג הפסח שבו מקריבים את קרבן העומר ועד לחג שבועות בו ניתנה תורה. ימי ספירת העומר במקור, היו ימי שמחה והכנה לקראת מתן תורה. בזמן המרד ברומאים, הפך זמן זה, לתקופה חשוכה של צער ואבלות, בעקבות מותם הטרגי של תלמידי רבי עקיבא.

בזמן קצר מאוד, 24,000 בחורים צעירים מוצאים את מותם בקרבות.

הסיבה הרוחנית למות התלמידים לפי התלמוד, היא ש'לא נהגו כבוד זה בזה'. הם היו חכמים וצדיקים, אך לא העריכו את חבריהם כראוי. לפי המסורת, ביום ל"ג בעומר תלמידיו פסקו מלמות. דבר זה מלמד שחטא המחלוקת והשנאה תוקן ולכן אנו שמחים ביום זה.

בנוסף לכך, יום זה הנו יום ההילולה של התנ"א רבי שמעון בר יוחאי, אשר חשף את תורת הנסתר ובטרם פטירתו גילה לעולם סודות רבים.

ביום זה אנו עוסקים בתרומתה של תורת הסוד לחיינו.

אחד היסודות המרכזיים בקבלה היא ההבנה שהמציאות כולה היא מאוחדת,והכל בצורה זה או אחרת משרת את המטרה שלשמה נברא העולם. על פי תורת הסוד, יש לכל דבר המצוי בעולמנו משמעות וערך. בזכות תורה זו, אנו מביטים בעין טובה על כל המציאות, גם זו שאינה מובנת לנו.

יסוד נוסף הוא הקשר והגעגוע לארץ ישראל. כפי שניתן לראות גם בחייו של רבי שמעון בר יוחאי. מסופר בגמרא שרשב"י נפגש עם שני חכמים. אחד מהם משבח את הרומאים המשעבדים את היהודים באכזריות, על כך ששיקמו את ארץ ישראל לאחר הקרבות והמרד, ובנו גשרים ושווקים. רבי שמעון בר יוחאי לעומת זאת,  אינו מוכן למחות על הכבוד של האומה הישראלית המושפלת, והוא מוחה: כל מה שבנו הרומאים, לא בנו אלא בשביל עצמם. על דבריו אלו הוא משלם בחירותו ונרדף במשך שנים בידי הרומאים. גם צד זה של געגוע לשלטון יהודי בארץ ישראל, מופיע אצל לומדי הקבלה, ובמשך שנים יהודים ברחבי העולם, קמו בחצות הלילה, לבכות על היותם רחוקים מארץ הבחירה. והנה, לאחר מאות בשנים, אנו זוכים היום לשלטון יהודי בארץ ישראל.

הלוואי ונדע ללמוד מטעותם של תלמידי רבי עקיבא, לתת כבוד זה לזה, מתוך הבנה שלכולנו יש מה ללמוד זה מזה, ולקלוט עוד ועוד מתורת הנגלה והנסתר.

ל"ג שמח!

מבזקיםלכל המבזקים

אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: [email protected]