מתנדבי זק"א פועלים להביא לקבורה את שלדי הנרצחים בשואה שאותרו בקבר אחים בבלארוס - 0404
מתנדבי זק דוברות זק"א תל אביב

מתנדבי זק"א פועלים להביא לקבורה את שלדי הנרצחים בשואה שאותרו בקבר אחים בבלארוס

כשלושה חודשים לאחר שקבר אחים המוני שנחפר בידי הנאצים בתקופת מלחמת העולם השניה, אותר באתר בניה בעיר ברסט (בריסק) אשר בבלארוס, סמוך לגבול עם פולין, משלחת מתנדבי זק"א תל אביב פועלת במקום להביא לקבורה את השלדים של גופות הנרצחים הקדושים.

המשלחת מדווחת מהשטח על מציאת מאות שלדים של גברים, נשים וילדים אשר נורו בראשם על ידי אנשי ה-SS הנאצים. על פי הערכת השלטונות המקומיים, בקבר האחים קברו הנאצים לפחות אלף נרצחים. 

בערימות העפר שהוצאו מהקבר ע"י השלטונות מצאו המתנדבים עצמות, בגדים, שיער, ארנקים, פרטי לבוש, נעליים וחפצים אישיים של הנרצחים איתם הובלו אל מותם.

מדובר באחד הממצאים המחרידים ביותר שנמצאו מתקופת השואה, עדות מצמררת להוצאתם להורג של יהודי בריסק שנותרו בגטו, כאשר בערימות העפר נותרו הפריטים שעדיין מושלכים כדומן על פני האדמה.

דוברות זק"א תל אביב

רצח יהודי גטו בריסק נערך בחודש תשרי התש"ג. כעשור לאחר מכן אותרו לראשונה עצמות בשטח הגטו, ואלה הובאו לקבורה בקבר אחים בחלקה היהודית בעיר. לפני כ-49 שנה, בשנת 1970, אותרו בפעם השניה עצמות בשטח הגטו וגם הם הובאו לקבורה באותה חלקה.

למרות נסיונם הרב של המתנדבים במראות קשים, הם נחרדו מן הממצאים המזעזעים אך הם ממשיכים לפעול מסביב לשעון על מנת להביא מה שניתן לקבורה.

ראש המשלחת, מנכ"ל זק"א הרב צבי חסיד, מסר כי "המראות שנחשפו בפני המשלחת מזעזעים כל לב יהודי. בלחץ על השלטונות, נכנסו אתמול המתנדבים לאתר הבניה שבו נמצא קבר האחים והמשיכו באיסוף שלדיהם של היהודים הנרצחים הקדושים".

 

דוברות זק"א תל אביב

אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: [email protected]