עיריית קריית ים: חברת רפאל מתחמקת מתשלום ארנונה בסכום של עשרות מיליוני ש"ח בשנה - 0404
עיריית קריית ים: חברת רפאל מתחמקת מתשלום ארנונה בסכום של עשרות מיליוני ש 0404

עיריית קריית ים: חברת רפאל מתחמקת מתשלום ארנונה בסכום של עשרות מיליוני ש"ח בשנה

ראש העיר קריית ים, דוד אבן צור, החליט לצאת למאבק ציבורי כנגד חברת רפאל המסרבת, על פי טענת העירייה, לאפשר לעירייה למנות מודד מוסמך ותוך כך מתחמקת מזה זמן מתשלומי ארנונה כחוק, באופן שפוגע קשה בעיר ובתושביה וגורם לנזקים כלכליים כבדים המהוים אבן ריחיים על צווארה של קריית ים.

בעירייה מבהירים כי שומת הארנונה שבה מחויבת רפאל, מוערכת בעשרות מיליוני שקלים בשנה ואולם החברה מתכחשת מזה זמן לחוב ולצורך לעמוד בחוק ומסרבת לשלם אותו.

כזכור, קבעה וועדת הגבולות שהקים משרד הפנים כבר לפני שנה, כי כל שטחי רפאל, המוערכים בכ-6,500 דונם (כמעט פי שניים משטחה של קריית ים!), ישויכו לקריית ים והחברה תידרש לשלם לעירייה ארנונה בהתאם, אלא שמאז ההחלטה, מסרבת רפאל לאפשר למודדים מטעם העירייה להגיע לשטח המפעל ולבצע מדידות בטענה שמדובר ב"שטח ביטחוני". במקביל מודה רפאל בשטחים בנויים בהיקף של כשליש בלבד מהשטח הידוע כשטח בנוי בתחומה.

מהעירייה נמסר, "החברה בהמשך לתביעתנו ממנה לעמוד בהוראת החוק תובעת מהעירייה "החזר" של תשלומי עבר שונים אשר אינם קשורים לארנונה ומקזזת תשלומים אלה בבריונות, באופן חד צדדי ובניגוד לחוק וללא תאום עם העירייה. כתוצאה ישירה ממצב זה מתעכב אישור תקציב העירייה בידי משרד הפנים – עובדה אשר עלולה לסכן את עתידה ואולי אף להביא לקריסתה של הרשות המקומית".

"לא יתכן שמפעל ביטחוני חשוב ככל שיהיה, השומר על מדינת ישראל ומתהדר בכך שהמציא את "כיפת ברזל" המגן על תושבי המדינה – יביא באותה נשימה, לפגיעה כלכלית אנושה ברשויות ובקהילות הגובלות איתו", אמר ראש העיר דוד אבן צור.

בישיבת מועצת העיר שתתקיים ביום רביעי השבוע, מתכוון ראש העיר להציג בפני חברי מועצת העיר ונציגי הרשויות הגובלות עם רפאל והזכאיות ליהנות מהארנונה של רפא"ל, את עיקרי תוכנית המאבק הציבורי שהוא מתכנן לצאת אליו בימים ובשבועות הקרובים.

לדברי ראש העיר, למרות חשיבותו של רפאל הרי שמיקומה בלב לבו של אחד המקומות הצפופים ביותר בצפון המדינה מסכן את התושבים מבחינה אסטרטגית ודליפת הגז שארעה רק בסוף השבוע האחרון , ממחישה בצורה ברורה סכנה זו.

ראש העיר קרא לממשלת ישראל ושריה להורות לרפאל לשלם את חובה באופן מיידי ובמקביל לפעול להוצאת כל ריכוזי האמל"ח המסוכנים מתחום המפעל ולהעבירם לשטחים מרוחקים ובלתי מיושבים ולהשאיר במקום רק את מחלקות המחקר והפיתוח של המפעל.

"רפא"ל עושה באזור כרצונה, היא מגבילה את הבניה לגובה בעיר, מגבילה התפתחות, שולטת על חלק נרחב מחופי הים של העיר, גורמת לפיצוצים וחרדות בקרב התושבים ובמקביל נוקטת בבריונות ונמנעת מלשלם ארנונה כחוק. רפאל צריכה להבין כי מדינת ישראל התבגרה וכי אין עוד עליונות פטרונית של ענייני הביטחון על תושבי המדינה", אמר ראש העיר.

אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: [email protected]