בלי שסיפרו או שאלו אתכם: כל בעל רכב פרטי מפרנס את עיתונאי התאגיד - 0404
בלי שסיפרו או שאלו אתכם: כל בעל רכב פרטי מפרנס את עיתונאי התאגיד 0404

בלי שסיפרו או שאלו אתכם: כל בעל רכב פרטי מפרנס את עיתונאי התאגיד

כולם אמורים לדעת, אבל משרדי הממשלה הרלוונטיים דאגו לכתוב את זה רק ברשומות – במקום שאותו אתם לא רואים.

כאשר אתם ניגשם לבצע מבחן (טסט) לרכב הפרטי שלכם, אתם נדרשים לשלם את "אגרת הרכב". ברישיון עצמו לא מציינים על מה בדיוק אתם משלמים וממה מורכב התשלום.

ממשלת ישראל לוקחת היישר מהכיס שלכם ובדרך לא שיוויונית (יש כאלה שמשלמים יותר ויש כאלה שכלל אינם משלמים). הפרצדורה פשוטה: כל בעל רכב משלם עבור הטסט. 164 ש"ח מהתשלום מועברים היישר ל"תאגיד השידור הישראלי". פעם, היתה זו אגרת רדיו שבוטלה, אחרי שממשלת ישראל העבירה חוק וסיפרה לכולנו שלא נשלם יותר אגרה, אלא שסיפורים לחוד ומציאות לחוד.

במידה ואתם מחזיקים בשניים או שלושה כלי רכב, תשלמו 164 ש"ח לכל אחד מכלי הרכב. תרצו או לא, הכסף עובר למימון תאגיד השידור וכך התאגיד מפרנס עצמו ואת העיתונאים שלו.

נכון לסוף 2018 היו בישראל כ-3.5 מיליון כלי רכב, מהם כ-2.9 מיליון כלי רכב פרטיים. בעלי הרכבים הם שמשלמים את מלוא האגרה השנתית ממנה יורדים ומועברים 164 ש"ח כל שנה מכל בעל רכב, היישר לתאגיד השידור. ב-2108 עלו על הכביש כ-100 אלף כלי רכב נטו (עלו 300 אלף ונגרעו 200 אלף). השנה, 2019, זה מעט יותר גבוה, כי המצב הכלכלי טוב יותר.

0404

תודה לחוקר התקשורת אבי וויס על המידע. 

אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: 0404web@gmail.com