פרשת השבוע עם איגוד רבני הקהילות – פרשת בהר - 0404
פרשת השבוע עם איגוד רבני הקהילות – פרשת בהר

פרשת השבוע עם איגוד רבני הקהילות – פרשת בהר

לפני מספר חודשים התקיימה פגישה חשובה של נכבדים יהודים מחצי האי קרים האוקראיני הכבוש עם נשיא רוסיה ולדימיר פוטין. לפוטין, נשיא חזק, יחסים מורכבים עם מדינת ישראל ומחויבות רבת שנים לעולם הערבי, אך בקרמלין דלתו פתוחה הן לראש הממשלה נתניהו והן ליהודי רוסיה. אותה פגישה דווקא עלתה על שרטון לאחר שבקשו היהודים תקציבים ממשלתיים ופוטין ענה: "ליהודים יש בעיה עם כסף?", מה שהתפרש כאמירה אנטישמית. פוטין הבין את טעותו ומיד תיקן את עצמו ודיבר בשבח היהודים ותרומתם לארצו.

אז מה באמת הסיפור של יהודים וכסף?

בפרשתנו, התורה מטילה איסור חריף הנוגד את כל התפיסה הפיננסית של הבנקאות העולמית: וְכִֽי־יָמ֣וּךְ אָחִ֔יךָ וּמָ֥טָה יָד֖וֹ עִמָּ֑ךְ וְהֶֽחֱזַ֣קְתָּ בּ֔וֹ גֵּ֧ר וְתוֹשָׁ֛ב וָחַ֖י עִמָּֽךְ. אַל־תִּקַּ֤ח מֵֽאִתּוֹ֙ נֶ֣שֶׁךְ וְתַרְבִּ֔ית וְיָרֵ֖אתָ מֵֽאֱ-לֹהֶ֑יךָ וְחֵ֥י אָחִ֖יךָ עִמָּֽךְ (ויקרא כ"ה).

מצווה גדולה להלוות כסף לאדם מישראל ומצווה זו גדולה אפילו יותר מהצדקה (רמב"ם הלכות מלווה ולווה פרק א'). אם חבר מבקש ממך הלוואה של 100 שקלים, יש מצווה להלוות לו את הסכום ואסור לקחת "ריבית", כלומר תוספת תשלום על הזמן שהכסף היה בשימושו. החבר יחזיר בזמן 100 שקלים בדיוק ולא שקל אחד יותר.

הכסף שיש לי בארנק או בבנק – הוא מתנה מאת ה', מתנה שהופכת לפיקדון ועליי לעשות בו שימוש נכון. הדבר הראשון הוא להסתכל ימינה ושמאלה אל צרכי יהודים נוספים ולהיות צינור של רווחה כלכלית בין הקדוש ברוך הוא ובין בניו הנוספים. כך הופכת ההלוואה לסולידריות ישראלית אמיתית ואכן קרנות וגמ"חים רבים קיימים בכדי לסייע לזקוקים לכך ונקווה שהדבר יתרחב אף לתחום הבנקאות שנשענת בעיקר על ריבית (עם היתרים הלכתיים מסויימים).

הערבות ההדדית היא בדיוק הסיבה בגללה מצוות ההלוואה לא נשארת רק בתחום הלוואת כספים אלא מוצאת ביטוי גם בעצה כלכלית טובה ואפילו לאדם עשיר, שכרגע ללא העזרה שלי מרגיש עצמו במצוקה.

"מצוות עשה להלוות לעניי ישראל, והיא מצווה גדולה יותר מהצדקה, וקרובו עני קודם לעניים אחרים, ועניי עירו קודמים לעניי עיר אחרת, ואפילו עשיר שצריך להלוות, מצווה להלוותו לפי שעה ולההנותו אף בדברים וליעצו עצה ההוגנת לו". (שולחן ערוך חושן משפט הלכות גביית מלווה סימן צ"ז סעיף א')

אז אולי ולדימיר פוטין בתוך תוכו מבין בעצם, שיהודים וכסף זה לא סיפור אהבה, אלא סיפור של "ואהבת לרעך כמוך" – סיפור של תורת חיים.

אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: [email protected]