הצעת חוק חדשה מבקשת לשלול תקציבים ממוסדות אשר עובדי סגל שלהם מעודדים לחץ בינלאומי או חרם על ישראל - 0404
הצעת חוק חדשה מבקשת לשלול תקציבים ממוסדות אשר עובדי סגל שלהם מעודדים לחץ בינלאומי או חרם על ישראל

הצעת חוק חדשה מבקשת לשלול תקציבים ממוסדות אשר עובדי סגל שלהם מעודדים לחץ בינלאומי או חרם על ישראל

בעקבות החשיפה על אתר החיפוש החדש שהשיקה תנועת "אם תרצו", "הכר את המרצה", בו רוכזו מעל 80 מרצים ממוסדות אקדמאיים שונים בישראל, החושפים, בנוסף להתבטאויות ופעילויות רבות נגד מדינת ישראל וחיילי צה"ל, עשרות מרצים אשר מועודדים לחץ בינלאומי או חרם על מדינת ישראל, הגיש ח"כ אריאל קלנר יחד עם ח"כים נוספים, הצעת חוק המבקשת לטפל בתופעת קידום החרם מבפנים נגד מדינת ישראל באמצעות ניצול מוסדותיה האקדמאים.

כזכור, תנועת "אם תרצו" השיקה אתר חדש לרווחת הסטודנטים באקדמיה אשר חושף את אמרותיהן הבעייתיות של מרצים באקדמיה הישראלית. בעקבות הפרסום, הוגשה הצעת חוק המבקשת להפחית מתקציב המוסדות האקדמאיים אשר חברי סגל בהם מעודדים לחץ בינלאומי או חרם על ישראל.

הצעת חוק זו נועדה למנוע את התגברות הקריאות לחרם ולחץ בינלאומי על מדינת ישראל . בדברי ההסבר לחוק נכתב כי ישנה הבנה הולכת וגוברת שקריאות של אנשי אקדמיה ישראלים הן שמלבות ומעודדות בפועל אנשי אקדמיה בפרט וארגונים, אישים וחברות בינלאומיים בכלל להטיל חרם על מדינת ישראל. משום כך התיקון המוצע קובע להפחית את תקציבו של מוסד מתוקצב להשכלה גבוהה שאחד מעובדיו פירסם, מעודד או קורא בפועל ללחץ בינלאומי או/ הטלת חרם על ישראל.

על פי דברי ההסבר מטרת הצעת החוק היא לצמצם עד כדי מניעת מקרים עתידיים בהם עובד המקבל את משכורתו ממוסד מתוקצב מכספי משלם המיסים הישראלי יקרא לחרם נגד מדינת ישראל ובעקיפין – נגד המוסד המעסיק אותו. בהצעה של ח"כ קלנר מודגש כי זכותם של אזרחי ישראל לקדם עמדות רדיקליות וקיצוניות ככל שהחוק מותיר. משכך ברור שלחוק אין מטרה להגביל את חופש הביטוי אלא להגן על האינטרס של אזרחי ישראל המשלמים מיסים ולא מעוניינים שכספיהם יגיע למי שבפועל מעודד חרם על המדינה.

מגיש הצעת החוק, ח"כ אריאל קלנר, אמר כי: "הצעת החוק באה לתקן מצב אבסורדי בו גורמים רדיקליים מנצלים את מעמדם במוסדות האקדמיים של מדינת ישראל ומבאישים את ריחה בעיני העולם. מציאות בה אותם מרצים מתפרנסים מכספי משלם המיסים ופועלים נגד הציבור דרך קידום דה לגיטמציה למדינת ישראל, איננה יכולה להימשך. הצעת החוק זו נועדה כדי להחזיר את השפיות למערך האקדמאית הישראלית".

יו"ר תנועת "אם תרצו" מתן פלג, הוסיף: "אנו מברכים את ח"כ קלנר על הגשת הצעת החוק המבקשת להחזיר את השפיות לאקדמיה הישראלית. בשום מדינה בעולם לא קיימת תופעה שבה מרצים הממומנים על ידי משלם המיסים, פועלים נגד המדינה ממנה הם מתפרנסים וזאת תוך ניצול ציני של שמם הטוב של המוסדות. יש לזכור שהאקדמאים הישראלים החתומים על עצומות בינלאומיות נגד ישראל או מופיעים בכנסים בינלאומיים נגדה מדגישים את שם המוסד הישראלי בו הם מלמדים, זאת בכדי לייצר לעצמם הילה מקצועית כביכול. הדבר הזה אינו מתקבל על הדעת והצעת החוק הזו תעצור אותו".

אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: [email protected]