לפחות 300 רקטות לעבר ארצנו - סיכום חדשות השבת - 0404
צילום: כבאות והצלה מחוז דרום

לפחות 300 רקטות לעבר ארצנו – סיכום חדשות השבת

ארגוני הטרור חמאס וג׳יהאד איסלאמי שיגרו לפחות 300 רקטות במהלך השבת לעבר יישובי עוטף ישראל. שלוש רקטות פגעו ישירות. בקריית גת נפצעה אשה כבת 80 באורח קשה ונוספים נפגעו מרסיסי רקטות. עשרות לקו בחרדה ביישובים השונים. מערכת כיפת ברזל יירטה עשרות רקטות ועשרות רבות נפלו בשטחים פתוחים.

הסבב הנוכחי החל לאחר שמחבלים מהג׳יהאד האיסלאמי ירו ופגעו בחייל צה״ל ופצעו אותו באורח בינוני. חיילת נוספת נפגעה באורח קל. כוחותינו הגיבו בתקיפה ברצועה וארגוני הטרור המשיכו בירי הרקטי.

באשקלון נפצע גבר בן 49 באורח בינוני לאחר שנפגע מרסיסים ברגל וביד. למרכז הרפואי ברזילי הגיעו כ-20 נפגעים אשר סובלים מפגיעות חרדה וחבלות אורטופדיות, בעיקר בעת המנוסה למרחב מוגן. אשה נוספת, נפגעה בגפיה בעת ריצה למרחב המוגן בגן יבנה וטופלה על ידי גורמי ההצלה. בנוסף, עוד כ-10 בני אדם, נפגעי חרדה טופלו על ידי כוחות ההצלה במוקדים השונים. 

חבלני המשטרה וכוחות רבים נוספים הוזעקו אל זירת פגיעת רקטה בבית מגורים באחד מישובי מועצה אזורית חוף אשקלון. דיירי המקום הספיקו להיכנס אל המרחב המוגן ובכך נמנעה פגיעה בנפש, אך נגרם נזק למבנה. בזירה נוספת, הוזעקו הכוחות אל זירת נפילת רקטה בשולי כביש 4 סמוך לאשקלון. נזק נגרם בצד הדרך אך לא היו נפגעים. 

דוברות המשטרה

כוחותינו מחיל האוויר תקפו במהלך השבת כ-30 יעדי טרור של ארגוני הטרור חמאס והג'יהאד האיסלאמי ברחבי רצועת עזה. מדובר צה"ל נמסר כי בין היעדים נתקפו מספר מתחמים צבאיים של ארגון הטרור חמאס בעיר עזה ובשכונות תל אלוהוא ושג'עיה המשמשים לאימונים ולייצור אמצעי לחימה. מנהרת טרור התקפית שחדרה לשטח ארצנו הושמדה – (ראו בידיעה נפרדת).

אחד מן המתחמים שהותקפו משמש את הכוח הימי של הארגון, כמו כן נתקף מתחם צבאי משותף לחמאס ולגא"פ בבית לאהיא. בנוסף, נתקפו מטרות גא"פ ובהם מספר מתחמים צבאיים בשכונות דיר אל באלח, תל סלטאן, שאטי ובחאן יונס. כמו כן, נתקפו שני משגרי תלול מסלול ומספר עמדות תצפית לאורך קו הגבול. בצה"ל הבהירו כי "צה״ל רואה בחומרה רבה את מתקפת הרקטות לעבר ישובים בשטח ישראל, נמצא במוכנות גבוהה וימשיך לפעול ככל שיידרש".

מתאם פעולות הממשלה בשטחים, אלוף כמיל אבו רוקון, הודיע על סגירת המעברים ארז וכרם שלום, וכן על ביטול מרחב הדיג ברצועת עזה עד להודעה חדשה בעקבות ירי הרקטות לעבר שטח ארצנו. ראש הממשלה בנימין נתניהו, קיים עם ראשי מערכת הביטחון ישיבת הערכת מצב בקריה. מחר (ראשון), יכנס נתניהו את הקבינט המדיני-ביטחוני. 
 

קובי גדעון, לע"מ

 
דובר צה"ל תת-אלוף רונן מנליס, מסר כי בין יעדי תקיפות צה"ל בתגובה לירי הרקטות לעבר ישראל היתה מנהרת טרור של הג'יהאד האיסלאמי ברפיח, אשר חצתה את הגדר. מנליס הוסיף כי, חפירת המנהרה הואצה בשבועות האחרונים מתוך כוונה לבצע פיגוע. 
 
צה"ל ממשיך לתקוף מטרות של גא״פ וחמאס ברצועת עזה, אך בצה"ל רואים בחמאס אחראים לנעשה ברצועה. עוד אמר מנליס, כי ירי הצלפים לעבר עמדות צה"ל אמש גם הוא בוצע בידי הג'יהאד – למרות זאת, מאז שעות הבוקר, ישנו ירי מתואם ומתוזמן של חמאס והג'יהאד גם יחד. את הירי שמבוצע לעבר שטח ארצנו כינה מנליס "ירי פראי". מנליס הוסיף כי, יחידות קרקעיות של צה"ל נערכות לפעולה.
 
בהנחיית גורמי הבטחון, לא תחודש בצאת השבת תנועת הרכבות במקטע אשקלון – באר שבע, ותחנות שדרות, נתיבות ואופקים תישארנה סגורות. רכבות בקו הנגב המערבי (רעננה-באר שבע), תחלנה ותסיימנה את נסיעתן מצפון בתחנת אשקלון. נוסעים מ/אל באר שבע יעשו שימוש בקו המזרחי, העובר דרך תחנות לוד, להבים רהט וקריית גת.
 
הבוקר (שבת), חל שיפור במצב החייל שנפצע אמש מירי לאורך גדר המערכת. מבית החולים סורוקה נמסר כי הוא נותח ומאושפז במחלקה האורתופדית, מצבו עדיין בינוני והוא בהכרה מלאה. החיילת, שנפצעה באורח קל מרסיס, שוחררה לביתה.
 
 

דוברות המשטרה

 
ראשי הערים, אשקלון, באר שבע ויבנה הורו לפתוח את כל המקלטים הציבוריים בעיר ולקיים הערכת מצב בחמ"ל העירוני. במועצה האזורית מטה יהודה, הונחו התושבים ביישובים הנמצאים בטווח של 40 קילומטרים מרצועת עזה לפתוח מקלטים, ולא לקיים התכנסויות של יותר מ-300 איש. לאור ההסלמה, נציב הכבאות רב טפסר דדי שמחי, קיים הערכת מצב והנחה על המשך המוכנות והכוננות בכלל המחוזות, בדגש על יישובי הדרום בתיאום עם כלל גופי הבטחון. בהמשך להנחיית הנציב, מערך הכבאות העלה את רמת הכוננות ותוגברו הצוותים בדרום.  
 
בשעות הבוקר (שבת) הוחלט לסגור לתנועה מספר אזורים וצירים מרכזיים סמוך לגבול רצועת עזה. בין היתר, נחסמו כל הצירים ממערב לכביש 232 ונאסרה כניסת מבקרים לחוף זיקים. בנוסף, בהוראת פיקוד העורף, פונו החופים באשקלון ואשדוד. הגן הלאומי בית גוברין שליד בית שמש נסגר אף הוא למטיילים.
 
ראש העיר אשקלון, תומר גלאם, הגיע לזירות בהן נפלו רקטות בתחומי העיר אשקלון ומסר: "התחושות קשות. שולח איחולי החלמה מהירה ורפואה שלמה לפצועים באשקלון ומחוצה לה, ומבקש מהתושבים לא להגיע לזירות השונות בעיר ולמנוע התקהלות, מדובר בסכנת חיים של ממש", אמר ראש העיר. נזכיר כי כתוצאה מהירי האחרון לעבר אשקלון, אירעה פגיעה בשני מוקדים בעיר. באחד מהמוקדים נפצע תושב העיר בגפיים ופונה לקבלת טיפול רפואי כשהוא במצב יציב לבית החולים ברזילי. בנפילה הראשונה ישנו פצוע בינוני שפונה לקבלת טיפול בבית החולים. בנפילה נוספת באתר בנייה נגרם נזק לציוד. צוותים של העירייה נמצאים במוקדים השונים".
 

דוברות המשטרה

ראש מועצת אשכול, גדי ירקוני, פנה לתושבים ומסר: "החל מהבוקר אנחנו נמצאים בעוד סבב הסלמה באזורנו כתוצאה מהאירועים הבטחוניים אמש על הגדר. עשרות רקטות נורו לעבר כל מרחב העוטף וישובי הדרום. עד כה, יש נפילה בחצר בית בקיבוץ במועצה ושאר הנפילות הן בשטחים פתוחים מחוץ לישובים. בנוסף, כיפת ברזל באזורנו יירטה חלק נכבד מהטילים שסיכנו גושי התיישבות. אין נזק ואין נפגעים בגוף. פתחנו מרכז הפעלה במועצה וכל בעלי התפקידים במועצה מגוייסים ופועלים כל אחד בתחומו. אנו בקשר שוטף עם בעלי התפקידים בישובים ומעודכנים על הצרכים המיוחדים ופועלים למתן המענים. אלו רגעים לא פשוטים ואני מבקש לחזק את ידי התושבים ששוב מגלים אורך רוח נוכח המצב. אין ספק שהמשוואה בה חבל ארץ שלם קורבן של המציאות והיעדר המדיניות הברורה מול רצועת עזה חייבת להשתנות. אנו מצפים מקובעי המדיניות לשינוי המציאות הזאת". (בתמונה: נפילת רקטה בחצר בית באשכול).

במועצה האזורית שדות נגב מסרו: "בשעות האחרונות אנו עדים להידרדרות במצב הביטחוני. בכל האירועים בגזרת המועצה אין נפגעים בגוף ואין נזק. אנו בקשר ישיר עם גורמי הביטחון וצוות המועצה ערוך על מנת לתת את המענה בעת הצורך. בהמשך נקיים הערכת מצב יחד עם גורמי הביטחון ופיקוד העורף לגבי קיום הלימודים מחר והאירועים השונים ברחבי המועצה, ונעדכן בהקדם האפשרי. אנו פונים ומבקשים – אנא שמרו על עצמכם בזמנים אלה והקפידו לפעול עפ"י הנחיות פיקוד העורף שנכון לעכשיו מורים על שהייה בקרבה למרחבים המוגנים".

בטחון אשכול

בקיבוץ במועצה האזורית שער הנגב פצצת מרגמה פגעה ישירות בבית והתפוצצה בסלון. המשפחה, שהגיעה מהולנד בשנה האחרונה, רצה לממ"ד וניצלה מהפגיעה. אם במשפחה, מתנדבת בכיבוי אש באזור, סייעה לכוחות שהוזעקו למקום. בזירת נפילה נוספת סמוכה לגן ילדים בשדרות, לא היו נפגעים אך נזק נגרם. בנוסף, רקטה פגעה בגדר היקפית של אחד היישובים במועצה האזורית שער הנגב.

ידיד הלוי, תושב קריית גת שביתו ספג פגיעה ישירה, סיפר כי בעת שמיעת האזעקה רצו בני המשפחה לממ"ד וכשיצאו ראו את גודל היקף הפגיעה. בעקבות השמעות להנחיות פיקוד העורף – לא היו נפגעים. (צילום: שלמה מור)

 

שלוש נשים בשנות ה-20 לחייהם נהרגו בהתהפכות רכב שטח (ריינג׳ר) סמוך לבית אלפא שבמועצה האזורית גלבוע. בנוסף, בת 22 נפצעה באורח קשה בבטנה ופונתה במסוק לבית החולים רמב"ם בחיפה. פאראמדיק מד"א עודאי באסול סיפר: "כשהגענו למקום המראה היה מזעזע, ראינו טרקטורון ריינג'ר הפוך, תחתיו נלכדו 4 צעירות כבנות 20, שלוש מהן היו מחוסרות הכרה עם פגיעה רב מערכתית קשה. בבדיקה רפואית 3 מהן היו ללא דופק וללא נשימה ונאלצנו לקבוע את מותן. צעירה נוספת שנלכדה הייתה בהכרה מלאה וסבלה מחבלות בבטן ובגפיים, חילצנו אותה בסיוע כוחות הכיבוי והענקנו לה טיפול רפואי מציל חיים ופינינו אותה במסוק מד"א לבית חולים רמב"ם כשהיא במצב בינוני עד קשה יציב". שני צוותי כבאות והצלה בשיתוף שוטרי משטרת ישראל ומסוק מיחידת 669, ביצעו חילוץ של הלכודים מהמקום.

כבאות והצלה

 

גבר כבן 30 נפצע באורח בינוני בהתהפכות טרקטור בדרום השרון.

ילד כבן 12 נפצע באורח בינוני לאחר שנפל מסקטבורד ברחוב שדרות ירושלים בקריית מלאכי. 

גבר כבן 67 נפצע באורח בינוני לאחר שנדקר ברחוב חיים ארלוזורוב בנתניה. 

אשה כבת 55 פונתה במסוק מד"א כשהיא במצב קשה לאחר שטבעה בים המלח.

נקבע מותו של גבר כבן 47 שהתמוטט במהלך פעילות גופנית  בשטח פתוח דרומית לבאר שבע.

במשטרה שבים ומזכירים לציבור כי יש להישמע להנחיות מצילות חיים: במקרה של אזעקה יש להיכנס ללא שהות למרחב מוגן ולנהוג על פי הנחיות פיקוד העורף. בכל מקרה של איתור פריט אמל״ח לסוגיו, לרבות שרידים, יש להתרחק מהמקום ולדווח למוקד 100 של משטרת ישראל.

קו הסיוע של נט"ל תמיכה וסיוע נפשי לנפגעי חרדה זמין במספר: 1800-363-363. צח"י ביישובי אשכול ומרכז החוסן בטלפון: 08-9965264. לתמיכה וסיוע רגשי ניתן לפנות לקו החם של מרכז חוסן שדות נגב: 08-9941091.

נתקלתם באירוע חשוב ואתם רוצים לדווח עליו? שלחו הודעה פרטית למספר הסלולרי של חדשות 0404: 054-3070000. (ניתן לשלוח אלינו הודעת וואטסאפ או הודעת סמס). מערכת חדשות 0404 אינה מפעילה קבוצת וואטסאפ. (נא לא לפנות בעניין קבוצת וואטסאפ). ניתן להוריד ללא כל עלות את אפליקציית חדשות 0404 מחנויות גוגל ואפל.

את סיכום חדשות השבת ערכה נועה מגיד.

שבוע טוב ובשורות טובות, מערכת חדשות 0404.

אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: [email protected]