לאורך כל פסח - אלפים השתתפו בתפילות ע"פ ההלכה ברחבה הדרומית בכותל - 0404
+
צילום: 'המטה המשותף לשמירה על קדושת הכותל'

לאורך כל פסח – אלפים השתתפו בתפילות ע"פ ההלכה ברחבה הדרומית בכותל

כ-3,000 אנשים התפללו בלמעלה ממאה מניינים אשר התקיימו ברחבה הדרומית בכותל בימי חול המועד פסח במסגרת היוזמה "לב לא מחלקים". כך עולה מנתונים שמפרסמים היום ב'מטה המשותף לשמירה על קדושת הכותל', שיזמו את האירוע. במהלך רוב שעות היום, עמדה במקום מחיצה שהפרידה בין המתפללים והמתפללות במקום.

בעקבות היוזמה, התקיימו ברחבה הדרומית מנייני מנחה וערבית לאורך כל שעות אחר הצהריים והלילה. בנוסף מידי יום התקיימו במקום תפילות מנחה וערבית מרכזיות. בין התפילות התקיימו ברחבה שיעורים של רבנים שונים שבאו לקחת חלק מהיוזמה. בין הרבנים שהעבירו שיעורים הרב צבי קוסטינר, הרב יהודה בן ישי והרב מאיר גולדויכט.

הרב יהודה בן ישי אמר במהלך שיעורו ברחבה כי אם אנחנו חס ושלום ניתן לפגוע בשלמות של הכותל השלמות שלנו תהיה בסימן שאלה "בע"ה נלך מחיל אל חיל, נתחזק ונתרומם בזה שאנחנו באים ומכריזים על המקום כמקום קדוש מתחילתו ועד סופו. על ידי זה עם ישראל ימצא את הדרך להתחבר ולהתאגד ולחזור להיות כאיש אחד בלב אחד", אמר הרב.

כמו כן, ביום רביעי הגיע לרחבה הדרומית הרב צבי קוסטינר ראש ישיבת מצפה רמון, והעביר שיעור במקום. הרב קוסטינר דיבר על כך שגם בגאולת מצרים, שהיא גאולה ניסית, יש צורך בהשתדלות שלנו ובמסירות נפש כפי שעשה נחשון בן עמינדב. כך בדורנו יש צורך שניקח אחריות להרבות תורה ולחזק את הזהות היהודית של המדינה. הרב אלקסלסי, ראש ישיבת בני רחל בקבר רחל, הגיע גם הוא לרחבה ודיבר במקום על עניינו של שביעי של פסח כיום שמראה את יד ה' במי שמנסה לקום ולפגוע בעם ישראל.

דוד, אחד המתפללים שהגיע לרחבה הדרומית, מספר כי זו כבר הפעם השנייה שהוא מגיע בחול המועד לרחבה הדרומית של הכותל יחד עם כל משפחתו: "זה דבר נפלא, שאפשר גם להגיע לתפילה במקום הקדוש הזה, וגם להביע בכך את הזעזוע שלנו מהמחשבה לתת את המקום לרפורמים חלילה. אני מקווה שגם אלו שבחרתי בהם יענו לרצון הזה ולא יחלקו את הכותל".

במטה המשותף מציינים כי בין אלפי האנשים שהגיעו להתפלל ברחבה, הגיעו גם רבנים רבים שבאו לחזק ולתמוך ביוזמה. וכאמור, במהלך רוב שעות היום עמדה מחיצה במקום על מנת לאפשר תפילה ברחבה על פי כללי ההלכה. בנוסף, עשרות מתנדבים ומתנדבות שחילקו פליירים והחתימו את המתפללים על עוצמת עולי הרגלים שבה מבקשים החותמים לחוקק את חוק הכותל. עוד מציינים במטה המשותף כי מנייני התפילה הסתיימו בכל יום בסמוך לחצות.

כמו כן, במטה המשותף מסבירים את הרעיון שעומד מאחורי היוזמה ואומרים כי כל גדולי ישראל והרבנות הראשית לדורותיה פסקו כי הכותל המערבי קדוש לכל אורכו. בנוסף לכך, במאות השנים האחרונות הצד הדרומי של הכותל, קשת רובינסון, שימש כמקום תפילה. "מיד לאחר שחרור הכותל במלחמת ששת הימים הכריז רה"מ לוי אשכול כי סדרי הכותל יקבעו על ידי הרבנות הראשית, וכן נכתב כי המדינה התחייבה כי מיד לאחר עבודות ארכיאולוגיה תוכשר הרחבה הדרומית לתפילה ותתחבר לרחבה המרכזית, מה שלא קרה עד היום", מסבירים במטה.

בצלאל זיני, יו"ר המטה המשותף לשמירה על קדושת הכותל וממארגני היוזמה: "שוב, גם בחג הזה, משמח מאוד לראות את המוני בית ישראל, בכמות שעולה מפעם לפעם, פוקדים את המקום, באים להתחבר ולחבר את כל העם גם לחלקו הדרומי של הכותל, בקדושה ובטהרה.

עכשיו רק נשאר לצפות שגם נבחרי הציבור, שרק אתמול התחילו את המו"מ להקמת הממשלה, יהיו קשובים לרחשי הציבור ויעמדו בהצהרותיהם מערב הבחירות לשמור על קדושת הכותל ולקבע את סמכות הרבנות הראשית על הכותל ועל המנהגים בו, גם בחלקו הדרומי.

'המטה המשותף לשמירה על קדושת הכותל'

אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: 0404web@gmail.com