"פלסטין הירוקה" - כך עובדת השיטה לכיבוש אדמות המדינה (צפו) - 0404
+
צילום: תנועת רגבים

"פלסטין הירוקה" – כך עובדת השיטה לכיבוש אדמות המדינה (צפו)

כבר תקופה שאפשר לראות בגוש עציון, על אדמות מדינה מוכרזות, גידורי חלקות ובהן נטעי זיתים חדשים וצעירים. סרטון חדש של תנועת רגבים ממחיש כיצד עובדת השיטה: על כל שתיל מוצמד תגית מנייר ועליה סמל הרשות. "מדינת פלסטין, פרויקט פלסטין הירוקה 2019", מכריזה התגית. "בחסות משרד החקלאות של "מדינת פלסטין"".

נטעי הזיתים, התמימים לכאורה, הם חלק מתוכנית מתוכננת היטב של הרשות לגזילת וכיבוש קרקעות בשליטה מלאה של מדינת ישראל. הרשות מממנת ורוכשת מדי שנה מאות אלפי שתילי זיתים, מעניקה אותם חינם לחקלאים ערבים היושבים ביהודה ושומרון ומנחה אותם על אילו איזורים אסטרטגיים צריך להשתלט. בדרך כלל, בסמוך ליישובים ישראלים, לגדר ההפרדה ולקו הירוק.

תנועת רגבים

הרשות דוחפת ל"כיבוש חקלאי" שקט המתרחש ללא הפסקה מתחת לאף של הרשויות הישראליות, שלא אוכפות את החוק מול התופעה בכללותה אלא באופן נקודתי ואנמי. ההשתלטות החקלאית מורכבת בעיקר לנוכח החוק המקשה פינוי של קרקע מעובדת לאחר מספר שנים של עיבוד. החקלאים הערבים המודעים לחוק היטב, מוודאים שהקרקע מעובדת מדי כמה חודשים, ולאחר השנים הקבועות בחוק הדבר מקשה על המדינה לסלק אותם ולדרוש את הקרקעות חזרה.

"במחקר שהוצאנו לפני מספר חודשים, הוכחנו כיצד הרשות מבצעת צעדים מתוכננים וסדורים להשתלטות חקלאית על אדמות יהודה ושומרון", אומר ישי חמו רכז יו"ש ברגבים, "אם ממשלת ישראל לא תתעורר בקרוב ותורה לרשויות לאכוף את החוק ולשמור על אדמות שנמצאות תחת שליטה ישראלית מלאה, נמצא את עצמנו במצב שונה לחלוטין. חייבים לעצור את הכיבוש החקלאי". (צילום: תנועת רגבים).