ספרי הקודש שחייב כל בית יהודי - 0404
+
ספרי הקודש שחייב כל בית יהודי Pixabay

ספרי הקודש שחייב כל בית יהודי

ספרים הם מעבר למילים, ספרים הם מעבר לחינוך, ספרים הם מעבר למורשת, ספרים הם מעבר ללמידה, ספרים הם מעבר לערכים – ספרים הם עולם ומלואו, ועל כן גם אם קראתם ספר כזה או אחר ואינכם מסוג האנשים שנוהגים לפתוח ספר פעמיים, הרי שעדיין יש ספרים שחייבים להחזיק בכל בית יהודי, ולו על מנת שהנוכחות שלהם תהווה תזכורת, תשפיע, תכווין ותחבר לשורש המהות.

קטגוריות חשובות בתחום ספרי הקודש

ספרי קודש הינה נישה שאין שנייה לה, אך לצד העובדה שהיא נוגעת בשורת ספרים מאוד מיוחדים, גם יש להבין שהגדרה זו הינה "מטריה" אחת גדולה עבור מגוון נדבכים. כך למשל מרתק לדעת שישנם ספרי משניות וגמרא (מכונים "תורה שבעל פה") שמגיעים במגוון גרסאות. ישנם ספרי קודש בסיסיים (קרי התנ"ך) שמאפשרים באמצעות פירושים מושכלים ללמוד בין הפסוקים. ישנם סידורי תפילה ותחינות שמסייעים למצוא את המילים הנכונות שיכווינו להבאת הישועה. ישנם ספרים שמתמקדים במוסר ומסייעים לכל אדם ללמוד אודותיו ואודות מקומו הייחודי בעולם וישנם ספרי קודש שמסייעים למצוא תשובות לסימני שאלה אשר עשויים להתעורר בעקבות חזרה בתשובה.

רשימת דוגמאות:

"הגדת מסורת הרב" מאת מרן הרב יוסף דוב הלוי – ספר זה מעניק הצצה מרעננת אל נדבכי תורתו של הרב סולוביצ'יק. הצצה זו פורמת קשרים וחושפת ממדים חדשים אשר נוגעים למשמעות ההגדה. ספר זו הנו ליקוט של שיעורי הרב שטרם פורסמו, והם בעיקר נוגעים בהגיגים מחשבתיים אודות ההגדה, אך בין היתר גם מתייחסים לספירת העומר, להלכות הרב ולשיר השירים.

"בסתר המדרגה, המאבק על האנושות" – במשך דורות מגילת אסתר ריתקה חוקרים ורבנים רבים. ספר זה מציג לקורא צוהר חשוב עבור הבנת הרעיונות  שחבויים במעמקי הפסוקים של המגילה, וזאת באמצעות חפירה במדרשי חז"ל ובאמצעות שיתוף הפעולה שבין המהר"ל והראי"ה קוק, אשר ביחד מאפשרים לבחון את המאבקים העולמיים, שגם כיום משפיעים רבות על התרבות האנושית.

"ימי ניסן ואייר" – מדובר במהדורה מורחבת של הספר המוכר: "ספירת העומר – הלכה ממקורה". ספר זה נוגע בשלל רבדים שמיוחסים לחודשי ניסן ואייר. כך למשל הספר מתייחס לספירת העומר, ברכת האילנות, ימי זיכרון, יום ירושלים, יום העצמאות וכדומה. במיוחד אידאלי עבור מי שמבקש ללמוד הלכה ולהבין כראוי את המקורות שתומכים בה.    

"סודות היהדות" – מדובר ברביעיית ספרים שנערכו ע"י מרכז שטיינזלץ. סדרה זו מנגישה לציבור הרחב, שמגיע ללא ידע מקדים בתחום, גישה נוחה לארבעה סוגיות מרכזיות: ספרות חזל, חמישה חומשי תורה, הלכה ומחשבת ישראל – מאוד ידידותי למשתמש.

קבלת הראי"ה – הקבלה מרתקת, חכמה ומכווינה. בין אם כבר נחשפתם אליה ובין אם לא, ספר זה  מעניק הצצה נוחה להבנה והוא כולל מגוון מקורות לצד אינספור פירושים ומשמעויות, כך שאט אט נפרשת שיטתו המיוחדת של הראי"ה.

"למה מתכוונים כשאומרים אלקים"? מאת הרב אליסף ליבי – ספר זה בא לחבר בין המהות האלוהית לבין התחושה הפנימית ולדון אודות תפישת עולם, תחושת משמעות והבשורה של מדינת ישראל. עוד נציין שהספר מעורר דיון מעמיק בכול הנוגע לעקרונות היהדות, כאשר כל זאת מועבר באמצעות שימוש במשלים, שירים, תמונות ודמיון מודרך.

"חומש למען שמו באהבה במדבר" – חמישה חומשי תורה אלו כוללים פרוש של רש"י ותרגום מאת אונקלוס.  בין היתר הספרים כוללים הפטרות ואף את חמשת המגילות.

רכישה מושכלת

יש לא מעט ספרי קודש, כמו גם ספרים בנושא יהדות. זוהי רק חלק מהרשימה, ועל כן לפני רכישה מומלץ להבין מה חסר, מה רצוי, מה מרתק ומה מבקשים להשלים. מנקודה זו מומלץ לפנות לחנות שמחזיקה בהיצע מובחר, לצד צוות מוכרים שיידע להנחות כל לקוח אל עבר הספר הרצוי, ופשוט לרכוש ספר קודש נוסף – הן עבור הנשמה והן עבור הליך הלמידה.

אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: 0404web@gmail.com