ארגון 'עד כאן' דורש לפתוח בחקירה נגד אנרכיסטים שתקפו חיילי צה"ל בזמן המתיחות בדרום - 0404
+
ארגון 'עד כאן' דורש לפתוח בחקירה נגד אנרכיסטים שתקפו חיילי צה"ל בזמן המתיחות בדרום עד כאן

ארגון 'עד כאן' דורש לפתוח בחקירה נגד אנרכיסטים שתקפו חיילי צה"ל בזמן המתיחות בדרום

ארגון 'עד כאן' שלח מכתב לאלוף פיקוד המרכז נדב פדן ולמפקד מחוז ש"י ניצב משה ברקת, בבקשה לפתיחה בחקירה והרחקה מאזורי יו"ש של אנרכיסטים קיצונים, השותפים ומארגנים הפרות סדר אלימות באיו"ש. המכתב, אותו שלח עו"ד רחביה פילץ בשם הארגון, נשלח בתגובה להפרות סדר שנערכו לפני כשבועיים בכפר נבי סאלח הסמוך ליישוב נווה צוף בבנימין. הפרות הסדר התרחשו בשבת, בעת שהייתה מתיחות גדולה בדרום. ימים ספורים קודם לכן נורה טיל מרצועת עזה למושב משמרת בשרון ופצע מספר בני אדם, וכוחות צה"ל היו ערוכים לכניסה לעזה.

כפי שתואר במכתב: "ביום 30.3.2019 התאספו בצהריים פלסטינים מהכפר נבי סאלח ביחד עם ישראלים ויצאו בצעדה לעבר היישוב חלמיש-נווה צוף. בדרכם פגשו במספר ג'יפים צבאיים, או אז כיסו משתתפי הצעדה את פניהם והחלו בידויי אבנים לעבר החיילים ולעבר רכבי צה"ל".

למכתב מצורפים קישורים לאתרים המתעדים את ההתפרעות. בניהם: פוסט של צלם ערבי מהאירוע בנבי סאלח בו רואים את רעולי הפנים מיידים אבנים, תיעוד של האנרכיסט הרצל שוברט שהשתתף בהתפרעות, וכן של האנרכיסטים הקיצונים בן רונן, חיים שוורצברג ויונתן פולק. בנוסף, ישנו תיעוד של חגי מטר שצילם את המתפרעים.

בהמשך נכתב כי "גם אם בתמונות לא מזהים מי מבין המשתתפים בהתפרעות מיידה אבנים בפועל, הרי דך בכך שהם היו נוכחים במקום כדי ליחס למשתתפים בהתפרעות ביצוע בצוותא חדא, או לכל הפחות הצילומים מספקים די ראיות לפתיחה בחקירה פלילית כנגדם".

ארגון עד כאן טען במכתב כי בשנים האחרונות פעילים אנרכיסטים מגיעים מדי שבוע למוקדי עימות עם כוחות הביטחון ברחבי איו"ש, מתסיסים את השטח ושותפים לחסימות צירים והפרות סדר אלימות. לדבריהם: "האירועים המתמשכים בנבי סאלח ובעוד מקומות מלמדים כי המדיניות הסלחנית של צה"ל באזורי החיכוך, מתפרשת כחוסר אונים של החיילים ומביאה לתקיפתם".

בסוף המכתב פנה ארגון עד כאן לגורמים האחראיים בבקשה לפעול בנידון. "כגוף הריבון במקום הינכם מתבקשים להורות על פתיחה בחקירה באזהרה כנגד הישראלים שהשתתפו בפעילות, לרבות הרחקות מינהליות מאזורי החיכוך כפי שנעשה במקרים רבים אחרים, כדוגמת פעילי נוער הגבעות".

עד כאן