90 ניתוחים ב-6 ימים וחיוך אחד גדול - 0404
90 ניתוחים ב-6 ימים וחיוך אחד גדול דוברות רמב"ם

90 ניתוחים ב-6 ימים וחיוך אחד גדול

ד"ר צח שרוני, רופא בכיר במחלקת כירורגיה פלסטית בבית החולים רמב"ם, חזר לאחרונה מהעיר Vijayawada שבמזרח הודו. מדובר בביקור שם לקח חלק במשלחת בין-לאומית מטעם הארגון "אופריישן סמייל", ארגון בין-לאומי וולנטארי, המגייס כבר 40 שנים ברציפות מנתחים פלסטיים מנוסים מכל העולם למשלחות סיוע ל-40 ממדינות העולם השלישי. המטרה היא להביא חיוכים לאלו הסובלים ממומים מולדים, בעיקר בשפה ובחיך. כל משלחת מורכבת מקבוצה של כירורגים, מרדימים, רופאי ילדים, רופאי שיניים, אחיות, טכנאים, צלמים ועוד, המוטסת למקומות נידחים, לפרק זמן קצר, קצוב ואינטנסיבי לביצוע ניתוחים וטיפולים בסובלים ממומים אלו. בסך הכול טופלו במסגרת פעילות הארגון למעלה מ-200 אלף מטופלים לאורך השנים.

המשלחת הנוכחית להודו הורכבה מ-40 נציגים מארה"ב, שוודיה, ספרד, דנמרק, ניקרגאווה, קניה, דרום אפריקה, ישראל ועוד. בביקורה הנוכחי של המשלחת למזרח הודו, ניתן הדגש על סיוע למטופלים אשר נותחו בעבר בניתוחים כושלים. מתוך כ-100 מטופלים אשר פנו לסיוע, 90 מתוכם נמצאו כמתאימים לניתוח, ובכך מצאה את עצמה המשלחת, פועלת 6 ימים ברצף לצד 40 מתנדבים מקומיים, במספר חדרי ניתוח במקביל בבית החולים שהוקצה לטובת העניין על ידי המושל המקומי.

"לצערנו, קיימים ארגונים רבים המארגנים משלחות ולא כולם מסיבות טובות. מספר ארגונים מנצלים את מדינות העולם השלישי, המשוועות לרפואה בסטנדרטים מערביים, לצורך אימונים וצבירת ניסיון. במקרים אלו נשלחים מנתחים צעירים וחסרי ניסיון, לעתים אף לפני שסיימו התמחות, לצורך צבירת ניסיון בניתוחים מסוג זה, הנדירים יחסית במערב, וכך הם יכולים להעלות את הרמה הטכנית שלהם ולספק רפואה איכותית יותר בארצות מוצאם, על חשבון המטופלים חסרי הישע", כך מספר ד"ר שרוני. "ארגון Operation Smile נוהג בדיוק ההפך. לא רק שמתמחים ומומחים צעירים אינם מורשים לנתח, גם כירורגים פלסטיים בכירים מתקבלים לארגון רק לאחר שהוכיחו שהם מנתחים מקרים מסוג זה בשגרה, ולאחר שהוכיחו את יכולותיהם במשלחת "הסתכלות".

בנוסף לכל, מתקיימת בקרה מחמירה על כלל הניתוחים, באמצעות הערכת תמונות לפני-אחרי ע"י בקרי הארגון היושבים בארה"ב, ועל כל המנתחים לעמוד בסטנדרטים מחמירים כדי להבטיח שניתוח יבוצע על הצד הטוב ביותר והחיוך של כל מטופל צעיר במדינת עולם שלישי, יהיה בדיוק כמו זה של ילד בעולם המערבי.

 

אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: [email protected]