משרד מבקר המדינה השלים את היערכותו לקראת פתיחת הקלפיות - 0404
+
משרד מבקר המדינה השלים את היערכותו לקראת פתיחת הקלפיות פלאש 90

משרד מבקר המדינה השלים את היערכותו לקראת פתיחת הקלפיות

משרד מבקר המדינה השלים את היערכותו לקראת פתיחת הקלפיות בבחירות לכנסת ה-21 ובעיקר לספירת קולות המצביעים. זאת במסגרת ביקורת בנושא "אבטחת מידע ומאגרי מידע הנוגעים לבחירות לכנסת ה-21". בבדיקה זאת נבחנת ההיערכות של ועדת הבחירות המרכזית בתחום אבטחת המידע.

בהתאם לכך במהלך יום הבחירות (שלישי) יבצעו כ-25 עובדים של משרד מבקר המדינה, ביקורת בוועדת הבחירות המרכזית ובחלק מהוועדות האזוריות. הם יתמקדו בבדיקת היבטים של אבטחת המידע במהלך ההזנה והקליטה של תוצאות הבחירות במערכות הממוחשבות. עבודת הביקורת בנושא זה תימשך גם מעבר ליום הבחירות והממצאים יתפרסמו לציבור בעוד מספר חודשים.

בנוסף נמצאת בעיצומה ביקורת, שמתקיימת בכל מערכת בחירות ובודקת האם התנהלות המפלגות וגופים נוספים היא על פי דרישות חוק מימון מפלגות. הפעם הורחבה הבדיקה לגבי התנהלות הגופים האמורים במרחב הסייבר.
לצורך זה נשכרה יועצת מיוחדת ובאמצעותה נבחנו חברות שיכולות לסייע לנו בביקורת המדוברת.

החברה שנבחרה במכרז מסייעת לצוותי הביקורת למפות לזהות ולנתח פעילות בחירות במרחב המקוון שנעשית באמצעות משתמשים בתשלום (טרולים) או רובוטים (Bots). מדובר על פעילות מאורגנת שאינה "שקופה". דהיינו, אינה מזוהה באופן רישמי עם אחת המפלגות המתמודדות.

זאת כאמור על מנת לבחון האם פעילות זו עולה בקנה אחד עם הוראות חוק מימון המפלגות והאם המקורות למימון פעילות זו הינם בגבולות שנקבעו בחוק. הדו"ח בנושא יתפרסם לציבור על פי הוראות החוק.