מבצע החזרת גופת זכריה באומל ז״ל: ״צבא רוסיה פעל בשטח״ - כל הפרטים - 0404
+
מבצע החזרת גופת זכריה באומל ז״ל: ״צבא רוסיה פעל בשטח״ – כל הפרטים פלאש 90

מבצע החזרת גופת זכריה באומל ז״ל: ״צבא רוסיה פעל בשטח״ – כל הפרטים

המבצע, במהלכו הושבה לישראל גופתו של זכריה באומל ז״ל, היה מבצע מורכב, שכלל סדרת מבצעים לחיפוש אחר גופתו וגופת יתר נעדרי קרב סולטאן יעקוב.

דובר צה״ל, רונס מנליס, ביקש להבהיר כי בניגוד לפרסומים ולטענות כי הגופה הוחזרה כעת על רקע פוליטי ולטובת הישג לקראת הבחירות, הרי שמדובר בטענות שווא: ״רצה הגורל וגופת באומל הועברה לאבו כביר בתקופה זו מתוך הבנה שהשטח איפשר דבר זה. כל טענה אחרת מבחינתי לעיתוי המבצע משוללת מהיסוד מבחינתי״.

הסרבל ונעליו של באומל ז״ל יימסרו הערב למשפחה לפני טקס הלוויה.

דובר צה״ל סיפר על המעורבות הרוסית והשת״פ להשבת הגופה: ״התקיימו גם פגישות של גורמי מודיעין מול העמיתים שלהם בצבא הרוסי, להודות על מה שנעשה ולדון על סוגיות נוספות. מדובר במבצע של אמ"ן וצבע רוסיה שמתנהל למעלה משנתיים, כולל שיח מודיעיני ותכנון מבצעי משותף וליווי הפעולות״.

מנליס הוסיף: ״במבצעים השונים, מי שפעל בשטח זה צבא רוסיה והמודיעין שלנו ליווה אותם. אלם א' ליווה אותם עם הצוות שלו והיו לו ביקורים נוספים לפני ברוסיה. מדובר בסדרת מבצעים בפעולה משותפת של צה"ל, שב"כ ומוסד, שיצרה תשתית רקע על הפרשיה. בסדרת המבצעים הזו היו גם מבצעים שידענו בהם אכזבות״.

מנליס המשיך ותיאר: ״המבצע הביא לישראל מספר גופות ובמסגרת תהליך בדיקת הגופות זוהתה באופן וודאי גופתו של זכריה. מרבית הגופות האחרות גם נבדקו ולא נמצא קשר בינן לבין החללים הישראלים הנותרים. לאחר מכן הוחלט לבצע זיהוי מלא ע"י הרב הצבאי הראשי ולהודיע למשפחות״.

״המאמצים המשיכו מאז המבצע וימשיכו לעבוד עם מאמצי איסוף גדולים כדי לייצר יכולת מתוך מחויבות ברורה. הגופות נמצאו במצבים שונים של שהיה בקרקע לאורך שנים. כולן היו קבורות בקרקע.

המבצעים לאורך השנים לא התבצעו במקום אחד, המודיעין הלך והתפתח ונבנה. בפעם הזו הגיעו לקבוצה של גופות עם סממנים יותר חזקים כמו סרבל ונעליים שהיו באותה קרקע״.

הגופות שלא שלנו יקברו בבית קברות למחבלים או בכאלה שלא מוכרים, אלא עם כן השותף ירצה לעשות משהו אחר״, אמר דובר צה״ל.

מנליס הבהיר כי לוחמי צה״ל לא נכנסו במסגרת המבצע לסוריה: ״בסדרת המבצעים הזו בשיתוף עם הצבא הרוסי לא היו לוחמים של צה"ל על הקרקע ובמבצעים הקודמים לא היה שיתוף עם גורמים נוספים״.

מנליס סיכם: ״בסוף 2016 נוצרו התנאים הטובים בשביל הבשלת המבצע. לכל אורכו חיפשנו את שלושת הנעדרים, לצערי כרגע מצאנו רק אחד. ככל שנוכל נמשיך לחפש. הפעילות במבצע הזה היתה עם מטרה אחת – להחזיר את הנעדרים הללו אלינו״.

על פי כל הבדיקות, ההערכה היא כי באומל ז״ל נהרג בתקרית עצמה. ״אני לא יודע לענות על הדברים בצורה רפואית, האופן שבו הגופה נמצאה מעלה את הסברה ההגיונית שמותו קרה באותו זמן״, סיכם מנליס.