למה לשים לב בחוזה העסקה חדש? - 0404
+
למה לשים לב בחוזה העסקה חדש? shutterstock

למה לשים לב בחוזה העסקה חדש?

לעבור על מסמכים משפטיים בשפה מקצועית יבשה זה לא התחביב של אף אחד, אך חוזה ההעסקה שלכם כולל פרטים שחשוב להכיר על תנאי העבודה הצפויים לכם. חשוב לקרוא היטב את החוזה ולוודא שכל הדברים שהובטחו לכם מעוגנים גם בחוזה ושאתם מקבלים את כל הזכויות המגיעות לכם.

מזל טוב – התחלתם עבודה חדשה. כמו בכל התחלה, גם בהתחלת עבודה אנחנו יותר נרגשים ומלאי מוטיבציה להוכיח את עצמנו ולהראות למעסיק שעשה בחירה טובה כשבחר בנו. אז נכון שלצלול לעומק התפקיד החדש ולגבש קשרים מקצועיים וחברתיים זה אמנם חשוב מאוד, אך חשוב לא פחות להקפיד גם על הפרטים הטכניים הנוגעים להעסקה שלכם ולשכר שלכם.

במקומות עבודה רבים נהוג לסכם את פרטי ההעסקה בחוזה משפטי, אך מה בעצם התוקף של חוזה כזה ומה חשוב שיכלול? חלק מהתנאים המופיעים בחוזה העסקה מגיעים לכם על פי חוק כמו ימי מחלה וחופשה, ואחרים הם הטבות נוספות שתוכלו לקבל מהמעסיק כגון קרן השתלמות, רכב צמוד או החזר הוצאות עבור טלפון נייד.

קרן השתלמות

קרן השתלמות הינה אחד מאפיקי החיסכון המשתלמים ביותר והיא מאפשרת לכם חיסכון פטור ממס במשיכה של הקרן לאחר 6 שנים, או 3 שנים בתנאים מסוימים. חוץ מהסכמים קיבוציים בחלק מהענפים שכן מחייבים את המעסיק לפתוח אחת לעובדיהם – המעסיק אינו חייב לחסוך עבורכם בקרן השתלמות, וחלק גדול מההפקדה לקרן ההשתלמות נעשה על חשבונו. לכן, אם תוכלו  לקבל קרן השתלמות, זו תהיה הטבה משמעותית בשכר. לפני בחירת קרן השתלמות חשוב לעשות השוואה ולבחור קרן המציעה לכם ניהול השקעות איכותי.

התחלה וסיום העבודה ומשך החוזה

חוזה העסקה הוא חוזה משפטי מחייב ביניכם לבין המעסיק, אך הוא גם כפוף להוראות החוק והסכמים קיבוציים בענף שגוברים על כל הוראה בחוזה שעומדת בסתירה עמם. החוזה צריך להגדיר את תאריך תחילת העבודה ולהסדיר את האפשרות לסיים את ההעסקה בהודעה מראש מצד העובד או מצד המעסיק לאחר שקיים שימוע לעובד. אם מדובר בהעסקה לתקופה קצובה, החוזה יציין זאת, וחשוב לבדוק אם תוכלו להאריך את החוזה לתקופה נוספת.

חיסכון לפנסיה

על פי חוק המעסיק חייב להפריש עבורכם מדי חודש לחיסכון הפנסיוני שבחרתם, או לקרן פנסיה שהמעסיק בחר כברירת מחדל, אם לא הודעתם לו לאיזו קרן פנסיה תרצו שיפקיד עבורכם את הכסף. בנקודה זו חשוב לציין כי זכות העובד לבחור היכן יחסוך, ובכך למקסם את התנאים שיקבל. גם במידה והמעסיק בחר עבורכם את הקרן, בתוך זכויותיו של העובד לבחור לעבור. בדקו מאילו רכיבי שכר מחושבת ההפקדה לקרן הפנסיה והאם שיעורי ההפקדה לקרן עומדים בדרישות החוק.

ימי מחלה, ימי חופשה וחגים

החוק קובע כמות מינימלית של ימי חופשה המגיעים לכם מדי שנה ותוספת לתשלום עבור עבודה בימי חג רשמיים. אך במקומות עבודה שונים נהוגים הסדרים שונים וכדאי לדעת מראש מה תוכלו לקבל. החוק מגדיר גם מתי צריך לשלם לכם על ימי מחלה בהתאם לוותק שלכם במקום העבודה ולכמות ימי המחלה שצברתם, אך חוזה ההעסקה שלכם יכול לקבוע תנאים עדיפים על כך.

דמי הבראה

כחלק מימי החופשה המגיעים לכם, החוק קובע גם תשלום עבור חופשה שנתית החל מהשנה השנייה שלכם במקום העבודה. תשלום זה, המכונה דמי הבראה, משולם בדרך כלל אחת לשנה בחודשי הקיץ. בדקו בחוזה ההעסקה האם המעסיק שלכם נותן לכם דמי הבראה בהתאם לחוק, או שהוא מציע דמי הבראה עדיפים.

הטבות נוספות

מעבר לזכויות הקבועות בחוק, מעסיקים רבים מציעים הטבות רבות נוספות שכדאי שיעוגנו בהסכם ההעסקה שלכם. הטבות שמוענקות לכם באופן אישי כגון רכב צמוד, תשלום עבור אחזקת רכב ואחזקת טלפון, החזר הוצאות על ארוחת צהריים או על הוצאות נוספות שעשויות להיות לכם במסגרת התפקיד, בונוסים ומשכורת 13 ומתווה קבוע מראש לגידול השכר שלכם. הטבות אלה עשויות להיות שוות לא מעט כסף ולכן ייזקפו עבורכם גם בחישוב השכר לצורך מס.

חוזה ההעסקה שלכם הוא המסמך שמספק לכם כיסוי להבטחות המעסיק ומסדיר באופן ברור את ההתקשרות ביניכם לבין המעסיק ואת התנאים להפסקת ההתקשרות הזו ויש לעבור עליו ביסודיות. חשוב לשים לב שהחוזה מציין באופן ברור את פרטי המעסיק המלאים וכאשר יש עמימות בנושא זה עשוי להיות תמרור אזהרה להתנהלות לא תקינה. אך לא בכל מקום עבודה יש חוזה העסקה והחוק מגדיר שהמעסיק חייב למסור לכם הודעה בכתב המפרטת את תנאי העבודה שלכם תוך 30 יום לכל היותר ממועד התחלת העבודה. כך תוכלו לדעת בדיוק מה צפוי לכם ולוודא שאתם מקבלים את כל הזכויות המגיעות לכם.

אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: 0404web@gmail.com