פרסום ראשון: בניגוד לפקודה - צה״ל שיכן בני ישיבות במגורי חיילות. חיילת: ״פוגע גם בי, כנראה שהצבא לא רוצה דתיים״ - 0404
+
צילום: 0404

פרסום ראשון: בניגוד לפקודה – צה״ל שיכן בני ישיבות במגורי חיילות. חיילת: ״פוגע גם בי, כנראה שהצבא לא רוצה דתיים״

לא יאמן! בניגוד לפקודת מטכ״ל ולמרות שצה״ל התחייב פעם אחר פעם לשמור על הכללים, הוא ממשיך לפגוע בחיילינו.

לחדשות 0404 נודע לראשונה כי השבוע החליטו בצה״ל לשכן חיילים, בני ישיבות, באותה הקומה ובחדרים צמודים לחדרי הבנות החיילות. הדבר נוגד לחלוטין את פקודות מטכ״ל בעניין מגורים משותפים ופוגע בחיילות עצמן ובבני הישיבות, המתנהלים במגורים באי נוחות.

מחלקה שלמה של חיילים בני ישיבות שוכנה מתחילת השבוע באותה הקומה עם החיילות בבסיס שבטה שבדרום. על פי תיעוד שהגיע לידי חדשות 0404, החדרים צמודים – חדר ליד חדר והבנות והבנים נאלצים להשתמש אף באותם חדרי שירותים ומקלחות. חיילת שיוצאת מהמקלחת עוברת לידי חדרי החיילים וההיפך.

חיילת בשבטה סיפרה לחדשות 0404: ״הצבא אולי חושב שזה פוגע רק בחיילים הדתיים, אבל זה פוגע גם בי וגם בחברות שלי. זה לא נעים ללכת למקלחת או לשירותים ולהיות צמודים ליד הבנים. אני לא מבינה מה קורה לצבא. יש לי הרגשה שרוצים לעשות דווקא לבני הישיבות ולחיילים דתיים, כדי שלא יתגייסו״.

קצין בשבטה לחדשות 0404: ״הבעיה מוכרת. אני בהחלט לא מבין מה קרה כאן ואיך שוכנו יחד. הייתי בטוח שהחיילים הדתיים ייקחו את הרגליים ויודיעו שהם לא מוכנים להשאר במגורים, אבל כנראה שהם חוששים״.

חייל לחדשות 0404: ״אני מתבייש ברב הצבאי הראשי. אמרו לנו שהוא מודע לבעיה, אבל הוא לא עושה כלום. הרב הפך לבובה על חוט של הרמטכ״ל ובג״ץ. לא צריך רב בתפקיד הזה, אם הרב לא עושה דבר, לא זועק ולא דופק על השולחן. הייתי בטוח שראשי הישיבות שדוחפים אותנו לשירות משמעותי, יגיעו לכאן וישמרו עלינו, ולא רק עלינו… כי יש כאן גם חיילות שנפגעות מזה. הצבא שלנו מנוהל ע״י עמותות שקובעות לו כיצד להתנהל וזה רע מאוד״.

מעמותת ״צו 1״ נמסר בתגובה: ״הלא יאמן קורה. פוגעים ברגל גסה גם בבני הישיבות ואין פוצה פה ומצפצף. כפייה על חיילים שומרי מצוות שנמצאים ביחד עם בנות באותה קומה, זו כבר עליית מדרגה ודבר שנוגד את ההלכה וההגיון הבריא. פוגע גם בחיילות וגם בחיילים. אנו קוראים לרמטכ״ל להנחות לתקן מיידית דבר זה ולתחקר ולעצור את הפגיעה המתמשכת בחיילים ובמוטיבציה לשרת״.

תגובת דובר צה״ל: ״טענות הכתב שגויות לכל הפחות. מגורי הטירונים בבסיס האימון של חיל התותחנים, עברו לאחרונה למבנה קומות. לפיכך, ישנים חיילים וחיילות באותו המבנה- בהפרדה מלאה בין האגפים השונים.

יתר על כן מגורי סוללת "קרן", הסוללה היחידה המשלבת חיילים בני ישיבות ממוקמים באגף נפרד ממגורי החיילות, מבואה רחבה מפרידה בין האגפים ולכל אגף כניסות נפרדות משני צידי המבנה וזאת בנוסף לכניסה המשותפת ועל פי פקודות מטכ"ל.

צה״ל הוא צבא העם וככזה מגייס לשורותיו חיילים וחיילות מכל שכבות האוכלוסייה. בצה״ל קיימת פקודת השירות המשותף שתכליתה הבטחת מימוש יעודו של צה״ל, במטרה שכלל החיילים יוכלו לשרת ולתרום תוך שמירה על אורח חייהם. עוד יצויין כי בצה״ל הובהר שאין להחמיר או להוסיף על הוראות פקודת השירות המשותף״.

תגובת דובר צה״ל אינה תואמת את המציאות. סרטונים ותמונות הנמצאים בידי חדשות 0404 מעידים כי החדרים נמצאים באותה הקומה – חדר בנות סמוך לחדר הבנים. יתירה מכך, חיילות וחיילים מתלוננים ומעידים גם הם על כך. עובדה נוספת היא, כי לחיילים נמסר כי בעקבות הבעיה, הם יועברו בקרוב מאוד למגורים אחרים״.

בסרטון: המגורים הצמודים (פנים של חיילות וחיילים הוסתרו).