60% מהצ'קים חוזרים בגלל כשלים טכניים, כיצד יש למלא המחאה? - 0404
+
60% מהצ'קים חוזרים בגלל כשלים טכניים, כיצד יש למלא המחאה? מיכאל קויימן, ויקיפדיה

60% מהצ'קים חוזרים בגלל כשלים טכניים, כיצד יש למלא המחאה?

השימוש בצ'קים הולך ומצטמצם בשנים האחרונות במקביל לגידול ברכישות בכרטיסי האשראי והתרחבות אמצעי התשלום הדיגיטליים. למרות זאת, המחאות הן עדיין אמצעי תשלום דומיננטי מאוד במשק.

צ'קים משמשים את כולנו כאמצעי תשלום בטוח. כיום, כמעט שלא ניתן לשכור דירה מבלי להפקיד בידי בעל הבית צ'קים  כערובה לשכירות. עסקים רבים, אף הם מתבססים על הפקדת צ'קים כביטחונות עבור הבנק וכן כחלק בלתי נפרד מהתנהלותם הכלכלית. בנוסף, העברת צ'ק בדואר בטוחה יותר מהעברת מזומן.   

על-פי פקודת השטרות, צ'ק הוא שטר חליפין משוך על בנקאי ובר-פירעון עם דרישה. בנוסף, הצ'ק יכול להיות עתידי כך שהתאריך הנקוב בו יהיה מאוחר מיום הוצאתו. אולם, צ'ק כזה (שיק מאוחר) לא יהיה בר-פרעון ולא יהיה ניתן לקיבול, אלא מהתאריך הנקוב בו.

כמעט 3.5 מיליון צ'קים חזרו בשנה שחלפה, בסכום כולל של כ-40 מיליארד שקל, קרוב ל-40% מתוך הצ'קים החוזרים (1.35 מיליון) בסכום כולל של כ-7.5 מיליארד שקל, חזרו מסיבה של אי כיסוי מספיק, כלומר לנותן הצ'ק לא היה מספיק כסף בחשבון. למעשה, שיעור הצ'קים שחזרו בגלל אי כיסוי מספיק נע באופן קבוע במרוצת השנים סביב 30%-40% מתוך כלל הצ'קים החוזרים. השאר, שהם הרוב, חזרו משלל סיבות אחרות. כשבוחנים את סכומי החזרות הצ'קים, הפער גדול עוד יותר: רק כ-20% מהסכום הכולל של הצ'קים החוזרים מקורו בצ'קים בלי כיסוי.

עו"ד אסף סיידה מומחה לחדלות פירעון מסביר כיצד עלינו לכתוב צ'ק:

עט כהה ולא מחיק – לכתיבת צ'ק מאד חשוב להשתמש בעט כחול או שחור.לא ניתן למחיקה או שינוי לאחר הכתיבה. 

דיוק – חשוב מאד להימנע מטעויות בכתיבת צ'קים, כי כל טעות תמימה תגרום להחזרת הצ'ק מהבנק. 

כתב ברור ורצוף – חשוב לרשום את הסכום על הצ'ק בכתב ברור וללא רווחים. 

שם המוטב – ליד "שלמו לפקודת" או "שלמו ל" רושמים את שם האדם שלו משלמים. 

תאריך – בתחתית הצ'ק רושמים את תאריך התשלום הרצוי אפשר להפוך את הצ'ק לצ'ק דחוי, על ידי רישום תאריך מאוחר יותר מהיום. 

חתימה – החתימה היא הכרחית. רק הוספת חתימתנו על הצ'ק הופכת אותו לבעל תוקף. בלי חתימה הוא נייר בלבד. 

על מנת שצ'ק לא יזויף, יכובד ולא יגרום לכאבי ראש מיותרים, על רושם הצ'ק לשים לב למספר כללים:

הגבילו את הצ'ק – במידה ואתם רושמים צ'ק לחברה או לאדם פרטי, רשמו את שם המוטב ושרטטו  שני קווים מקבילים בחלקו העליון של הצ'ק ("קרוס"). הדבר יגרום לכך שאת הצ'ק ניתן להפקיד רק לחשבון בנק ולא ניתן למשוך אותו כמזומן.

לרשום בין שני הקווים של ה"קרוס" את המילים "למוטב בלבד" – משמעותה של פעולה זו היא שמקבל הצ'ק, לא יכול להעביר אותו הלאה לגורם אחר. החשיבות של עניין זה היא היכולת לעקוב אחר הצ'קים אותם רשמתם.

תחמו את הסכום – את הסכום במילים יש להצמיד לימין ולאחריו לרשום את המילה "בלבד". את סכום הצ'ק במספרים יש לרשום בצמוד לסימן ה-ש"ח. בשני המקרים חשוב להקפיד לא להשאיר רווחים, על מנת למנוע אפשרויות לשינויים.

תיעוד – חשוב לרשום על גבי הספח המצורף לשיק את תאריך הסכום, את הנמען וכן את תאריך השיק. דבר זה עשוי לעזור לכם במקרה של חיוב חריג חלילה.

טעויות נפוצות בכתיבת צ'ק

הגבלות לא חוקיות – יש הטועים לחשוב כי אם ירשמו על הצ'ק רישום כגון: "צ'ק ביטחון", "לשימוש במקרה חירום", אזי יהיו מוגנים מפני גבייתו, אך טעות בידם.
אם הצ'ק תקין והוא יוצג לפירעון על-ידי מחזיק הצ'ק הבנק יפדה אותו. עם זאת, יש לדבר משמעות בהתנהלות מול האדם שקיבל מכם את הצ'ק ופדה אותו בניגוד לסיכום ביניכם.

לא ניתן לבטל את הצ'ק – טעות מרה! אם, למשל, רכשתם פינת ישיבה בשיק אך היא לא הגיעה, תוכלו לבטל השיק לאחר התייעצות עם עורך דין. ההתייעצות זו היא חשובה במיוחד וזאת מכיוון שביטול שיק עלול להוות עבירה פלילית.

 

אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: 0404web@gmail.com