מהו חוק דיור מוגן? - 0404
מהו חוק דיור מוגן? Pixabay

מהו חוק דיור מוגן?

דיור מוגן הינן מרכז המיועד לאנשים מבוגרים, בני הגיל השלישי שנועד לספק להם מגוון של שירותי פנאי, בריאותי ורווחה. לעומת בתי אבות, דיורים מוגנים מורכבים לרוב מאנשים מבוגרים עצמיים שאינם זקוקים לעזרה לשירות סיעודי. מקום זה תומך בקשישים אך הוא מיועד למבוגרים עצמיים שיכולים לבצע פעילויות יום יומיות ללא עזרה.

אחד הנושאים הכי נפוצים כאשר מדברים על דיור מוגן, הינו החוק. במאמר זה נברר מהו חוק דיור מוגן, המטרות והצורך בחוק.

הסבר על חוק דיור מוגן

חוק דיור מוגן הינו חוק אשר יצר בשנת 2012 והתקבל בכנסת בחודש השישי של אותה השנה, כלומר בחודש יוני. חוק זה מגדיר את זכויותיהם והבטחת רווחתם של אנשי גיל הזהב המתגוררים בדיוק מוגן. חוק דיוק מוגן מחייב את המקומות האלו לקבל רישיון ממשרד הבריאות. לכן, דיור מוגן  נמצא תחת הקפדה רצינית ועל מנת לפתוח דיור חוקי, חובה לקבל אישור זה. כך לדוגמה, במידה ואדם המבקש רישיון לפתוח דיור מוגן הורשע בעבר, אינו יציב מבחינה כלכלית להפעלת דיור מוגן או פושט רגל, עלולים לסרב לו. חשוב לדעת שדיור מוגן ללא רישיון ממשרד הבריאות אינו חוקי וחל אסור לקבל אוכלוסייה במקום זה.

מהן המטרות של חוק דיור מוגן ?

כפי שנאמר, חוק דיור מוגן נועד לשמור על זכויותיהם של אנשים מבוגרים המתגוררים בו. החוק מאפשר להבטיח להם את כספי פיקדונות מפני פשיטות רגל או במידה ובעל המקום מסרב להחזר את הכספים.

בנוסף לכך, חוק דיור מוגן מחייב את המפעיל של מקום זה, לפעול בהתאם לאחת מהפעולות הבאות על מנת לקבל כספי הפיקדון של המתגוררים:

העבודה של חלק היחסי מהקרקע אשר נבנית לטובת הדייר המבוגר המוגן והעבודה לטובת הדירה.

ניתן לבחור בהעברה הבעלות או לעיתים זכרות אחרת על שם הדייר המתגורר במסגרת דיור מוגן.

יש אפשרות לרשום הערת אזהרה על הדירה בו מתגוררים אנשי הזהב.

המפעיל יכול לבחור בביטוח כאשר הדייר של הדירה בדיור מוגן מצוין כמוטב.

הדייר יכול למסור למפעיל ערבות בנקאית כפיקדון חוקי.

לסיום, שיעבוד תקבולים אשר בעתיד יתקבלו מהדירה.

כל הפעולות האלו חוקיות ומאפשרות להשאיר פיקדון בלי שהדיירים יחששו לא לקבל אותו חזרה או בלי שהמפעיל יפחד שהמתגורר לא אשלם עבור דירה בדיור מוגן.

מדוע יש צורך בחוק דיוק מוגן ?

עקב מקרים רבים אשר בהם דיורים מוגנים לא הופעלו לפי החוק, חובה על כל מקומות אלו לקבל אישור ממשרד הבריאות ולפעול בצורה חוקית. פעילות ללא פיקוח עלול לגרום לבעיות רבות, בעיקר עבור הדיירים של המקום. ובכן, קרו מקרים אשר מפעילי דיור מוגן לא התנהגו כפי שצריך.

לכן, חוק דיור מוגן חשוב ביותר והצורך שלו משמעותי. אם אתם מחפשים דיור מוגן איכותי עבור קרובי משפחה, חובה לברר שהינו בעל רישיון מטעם משרד הבריאות ומקבל את הפיקוח החשוב ביותר.

אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: [email protected]