ישראל תבקש מתאילנד להעביר ארצה את נתי חדד - 0404
ישראל תבקש מתאילנד להעביר ארצה את נתי חדד משטרת תאילנד, ויקיפדיה

ישראל תבקש מתאילנד להעביר ארצה את נתי חדד

השר לבטחון הפנים גלעד ארדן ושרת המשפטים איילת שקד חתמו על בקשה להעברתו לישראל של האסיר נתי חדד מהכלא בתאילנד. נתי חדד ירצה את יתרת עונש המאסר שנגזר עליו בישראל ובכך יתאפשר להעניק לו טיפול רפואי הולם ולשלב אותו בתהליך שיקומי בשב"ס

נתי חדד, התגורר בשנים האחרונים במחוז קו-סומוי בתאילנד, הפעיל מרפאה בלתי רשמית שסייעה לתיירים ישראלים במצוקה ונעצר ביולי 2017 במרפאתו על ידי הרשויות בתאילנד בחשד לביצוע עבירות שונות. בית המשפט בתאילנד גזר לפני כשנה ושלושה חודשים על חדד 18 חודשי מאסר בפועל, באשמת החזקת נשק ותחמושת ללא רשיון, החזקת מקלטי רדיו ללא רשיון, החזקת אפוד מגן ללא רשיון והפעלת מרפאה ללא רשיון וביצוע פעולות רפואיות ללא הכשרה. כמו כן, הוגש נגד חדד כתב אישום בגין עבירות החזקת סמים שלא לצריכה עצמית והחזקת תרופות ללא רשיון, מכירת תרופות ללא רשיון והחזקת תרופות פגות תוקף, הכל במסגרת המרפאה שהפעיל ובגינם נדון לפני כשלושה חודשים לארבע שנים וארבעה חודשים מאסר בפועל, במצטבר למאסרו הראשון. לטענת חדד הוא סובל מתנאים קשים בבית הכלא בתאילנד ועל פי הפרסומים ניסה לפגוע בעצמו במהלך שהותו בכלא בתאילנד.

חדד הגיש בקשה לשר לביטחון הפנים ולשרת המשפטים, להסכים להעברתו לכלא הישראלי, על מנת שיוכל לרצות בו את יתרת מאסרו, וזאת בהתאם להוראות חוק נשיאת עונש מאסר במדינת אזרחותו של האסיר, תשנ"ז-2006, ולהסכם העברת האסירים בין ממשלת ישראל לבין ממלכת תאילנד.

היום (ראשון), חתמו השר לביטחון הפנים ושרת המשפטים על החלטה לאשר את בקשתו של חדד, דבר אשר יאפשר את העברתו לישראל. זאת, למרות שחדד אינו עומד באחד מתנאי החוק שעניינו מגורי קבע בישראל, לאחר שהשרים השתמשו בסמכותם ופטרו את חדד מתנאי זה. העברתו של חדד לישראל, לאחר שתאושר ע"י ממשלת תאילנד, תהווה שיפור משמעותי בתנאי הכליאה שלהם הוא זוכה, תקרב את חדד למשפחתו ולאמו המתגוררים בארץ אשר יוכלו לבקרו בתדירות גבוהה יותר, ותאפשר לשירות בתי הסוהר לשלבו בהליכים טיפוליים ושיקומיים שיאפשרו, אם יעמוד בדרישות המתאימות, גם לקצר את עונשו בעתיד.

ארדן: "אני שמח לאשר את בקשתו של נתי ומקווה שהליך ההעברה יתבצע במהירות האפשרית, כדי להקל על תנאי מאסרו הקשים של נתי ולאפשר לו לפגוש את אמו ואת משפחתו בישראל בהקדם האפשרי. כאשר לא נשקפת לציבור סכנה מאסיר וכאשר ניתן לסייע לישראלי הכלוא בנכר חובתי לסייע וכך פעלתי".

שקד: "מדינת ישראל היא ביתו של כל יהודי באשר הוא, בוודאי מי שהוא אזרח ישראלי. בימים שלפני חג החירות אנחנו מוציאים את נתי חדד לחירות נפשית באמצעות ריצוי עונשו במדינת ישראל. אני מקווה שהוא יצליח לעשות את ליל הסדר בחיק משפחתו. אני שמחה שנפלה בחלקנו הזכות להעבירו מכלא זר אל מדינת ישראל".

אורן חזן שנפגש מספר פעמים עם אמו של נתי וסייע בהעלאת הנושא בתודעה הציבורית מסר: "שמח שאחרי מאבק ארוך להשבתו של נתי חדד לישראל, ההליך הפרוצדורלי נמצא בישורת האחרונה. נתי, אנחנו מחכים לך בבית".

אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: [email protected]