על התמכרות וגמילה מסמים ואלכוהול - 0404
על התמכרות וגמילה מסמים ואלכוהול יח"צ

על התמכרות וגמילה מסמים ואלכוהול

התמכרות הינה תופעה רחבה מאוד, הרבה יותר ממה שנדמה לכם. אפילו צריכה מוגזמת של מזון או שימוש מוגבר במכשיר סלולרי, אשר נחשבים אמנם רק כהרגל רע, הינם סוגים של התמכרות, וייתכן כי רוב האנשים בעולם כנראה סובלים מבעיה כשלהי של התמכרות ברמה כזו או אחרת עלול למצוא את עצמו במצבים רגשיים ונפשיים מורכבים, בהם אפשר בקלות לפתח התמכרות כלשהי, וזו הסיבה אשר קיימים מחקרים רבים בנושאים אלו, והנה כמה דברים הקשורים בנושא שכדאי לדעת.

מהי התמכרות?

הגדרת התמכרות היא שימוש נשנה בחומר או התנהגות בכמות הולכת וגדלה, אשר מייצרים הנאה, ומביאים את המשתמש למצב בו אם ימנעו ממנו להשתמש בהם, הוא יהיה במצוקה ויופיע אצלו דחף עז להשתמש עוד ועוד. בעצם זהו מצב של תלות גופנית ופסיכולוגית, בחומר או בפעילות מסוגים שונים כגון התמכרות לסמים או התמכרות לאלכוהול, ותהליך הגמילה בסוגים השונים של ההתמכרויות הינו כמעט זהה.

מהו תהליך הגמילה?

תהליך הגמילה, בין אם מדובר בתהליך גמילה מסמים או תהליך גמילה מהימורים, הינו תהליך אשר מבוסס על המודעות והתובנות של הנגמל, כמו למשל על איזה חסך או חוסר מפצה ההתמכרות, או מה ההתמכרות נועדה להסתיר, מה הקושי או הצורך הרגשי אשר הובילו את האדם להתחיל להשתמש בהם ואיך אפשר  למלא את החסר בדרך בריאה על מנת לשקם אותו.

כיום ישנם מחקרים רבים אשר מראים כי המצב הרגשי וסגנון החיים שלנו הם עצמם הגורם להתמכרות, ולא החומרים כפי שנהוג לחשוב, ובהתאם לכך כדאי להתמקד ולטפל בתחומים אלו. כך למשל, אנשים שנפצעו בתאונה יקבלו משככי כאבים אשר עשויים מאותו החומר כמו קוקאין, והם אינם מתמכרים אליו. לעומת זאת אנשים אשר צורכים את החומר הזה כפיצוי על קושי אשר הם מתמודדים עמו, כן יפתחו התמכרות אליו. כך גם התמכרות התנהגותית כמו הימורים המצריכה גמילה מהימורים.

רנסאנס-ויקטוריה הינו מרכז רפואי מוביל בתחום הגמילה מהתמכרויות דוגמת התמכרות לסמים, אלכוהול ועוד. כאשר צוות המרכז הרפואי לגמילה באשפוז רנסאנס-ויקטוריה משקיע  מאמץ רב להעניק את מלוא האיכות במהלך שהות האדם בטיפול. משאבים רבים מושקעים בכך כי במהלך הטיפול יתאפשר למטופל להתרכז במטרות העיקריות לשמן הגיע – הפסקת התמכרות ושיקום.

כתבה זו הופקה בשיתוף פעולה עם פורטל גמילה מסמים ואלכוהול.

אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: [email protected]