מי אנחנו: "יזמים צעירים" - 0404
מי אנחנו:

מי אנחנו: "יזמים צעירים"

זכיתי, אני שותף פעיל בעשייתם של אנשים ערכיים ומצוינים הפועלים במסגרת ארגון "יזמים צעירים". הם מצליחים מזה למעלה מעשרים שנה ליצור מסגרת וקהילה של בני נוער, בתי ספר, מתנדבים וסטודנטים, אנשי צוות מדהימים המחייכים ללא הרף ומסבירי פנים. אירוע "יום מיומנויות" המיועד לתלמידים במחוז ירושלים תחת ארגון "יזמים צעירים".

"יום מיומנויות" הוא יום אחד מתוכנית שנתית מפורטת ודקדקנית. הרעיון המרכזי הוא חשיפת בני הנוער אל עולם היזמות והחדשנות. התוכנית מכילה 160-200 בתי ספר בשנה. חשוב לציין שמדובר במאות תלמידים ומוריהם, כולם יחד שותפים בהליך עסקי טהור אשר מלווים אותו מנטורים אנשי מקצוע מעולם העסקים.

מחוז ירושלים, כ-16 בתי ספר שותפים השנה בתוכנית "יזמים צעירים". נוכחים 16 כיתות כאשר לכל אחת חזון, רעיון, מוצר עסקי אותו ברצונם לפתח, לשווק, "לענות על צרכי השוק" הם אומרים. להגיע למוצר מוגמר אותו יוכלו למכור אם לחברה או בתחום המחסר והעסקים הרחב.  

היום אני מסייע למנהלת אזור ירושלים, גב' עדי בכר, סטודנטית לתואר שני במנהל עסקים. חינוך לערכים ואהבת הזולת בולטים בה. כך התרשמתי מפגישתנו הראשונה. אני שותף במסגרת סדנת דיקנט מטעם המכללה האקדמית "הדסה". מנכ"לית הארגון גב' יעל חן נחמן מזה שלוש שנים האחרונות מבהירה באוזניי: "המטרה שלי היא שכל תמיד בארץ יזכה להבין ולהשתתף בתהליך עסקי תוך שהוא מכיר ומבין את צרכי השוק בעולם העסקי והמסחר". ליבי התמלא. הרי ואנו חולקים יחד את אותה אהבת חינם.

זהו יום אחד מתוך תוכנית מלאה אשר בראשה אירועי שיא מחוזיים, ארציים ואירוע שיא בינ"ל בו הכיתה הנבחרת זוכה להשתתף בתחרות באירופה. למשל, שנה שעברה זכתה כיתה מבית הספר במודיעין במקום השני. הם יצרו מוצר פרקטי אשר אני באופן אישי התפעלתי עד מאוד. הם זיהוי את הצורך לפיו אנו כהורים נוהגים להרים את ילדנו על כתפינו ומתוך הנאת הילדים. אך הכיצד הוא נבטיח שהילד הנישא על כתפינו לא ייפול ? את הצורך הזה הם זיהו: יצרו רתמה אותה לובשים, מניחים את הילד על הכתפיים, לאחמ"כ ניתן להדק את רגליו צמוד לכתפינו. והנה לכם, תנועה חופשית עם ילדנו כאשר הוא בביטחון מלא על כתפינו.

היום התחיל, דברי ברכה מאת עדי ומנכ"לית העמותה, מר ירון לבנה יזם וחוקר במכון "ווייצמן" בחייו האישים אך כאן במסגרת הארגון הוא מתנדב. מרצה ותורם מניסיונו הרב תוך שהוא מסביר לבני הנוער ומעורר בהם את היצר ליצור, לזהות צורך. "יזמות היא לא עניין של גיל" ברקע סרטון על ילדה למשפחה ענייה בהודו אשר זיהתה יחד עם אמה צורך- למכור שלגון אננס תוצרת ביתית. ירון ממשיך: "אימא שלה לא נותנת לה פתרונות, את תלכי לשוק, תלמדי איך המוכרים מוכרים את מרכולתם" ממשיך ופונה אל קהל בני הנוער: " היא למדה איך לקחת רעיון ולהוציא אותו לפועל".

התלמידים מתוודעים למונחים מעולם העסקים: יזם, השקעה ומשקיע, שיווק, דיבור בציבור, הצגת פרזנטציה, אנשי עסקים, זיהוי הזדמנויות, הצלחה, מהו ז'רגון מקצועי בעולם היזמים, שפה, קרן הון סיכון (VIVI), מהי הFDA העולמית, "אקסלרטור" ועוד. זהו עולם מתקדם ומהיר, הוא מתחדש במהירות והמונחים דרושים לתלמידים המנהלים חברה באופן עצמאי. זהו עוד חלק מתצרף צבעוני ומקצועי כאשר בסופו תחרות מחוזית, ארצית ובינ"ל. אלו ילדים מוכשרים המבינים את שפתם של אנשי העסקים. הם מוכנים להיכנס לשוק היזמות.

לפנינו 7 סדנאות בתחומים שונים: ניהול ומנהיגות- לפיתוח אישי, דוברות ויח"צ מאחר והם בעלי חברה למעשה והם ינהלו משברים או יפנו אל השופטים בתחרויות המחוזיות. כיצד להציג את הרעיון בסדנת פרזנטציה אפקטיבית. סדנא אחרת מציעה עיצוב דוכן מנצח, מאחר והתלמידים יוצרים את הדוכן בו יציגו את מוצריהם לעיני הקהל, השופטים, "העיצוב משמעותי" הם אומרים לי, "אנו רוצים למכור, זהו חלק חשוב בשיווק" ואני ניצב בפני תלמידים המבינים את כוחות השוק כאשר הם מעורבים בשיח והם דוברי הז'רגון המקצועי. זוהי מקצועיות.

הרגע הגיע, 16 כיתות יחד עם מוריהם ומנחי הקבוצות המורכבים מסטודנטים ומתנדבים, כולם יודעים לאן לגשת: "אנחנו לסדנת מנהיגות" הם אומרים פה אחד. האחרים רצים אל סדנת יח"צ ודוברות "חשוב לנו איך לדבר וכיצד לקדם המוצר" משמיעים באוזניי. עושים דרכם בקבוצות, חדורי מטרה…

זה לא מובן מאליו, 7 סדנאות שונות, כולן בהנחיית מנטורים מקצוענים. אנשי עסקים המפנים מזמנם הפרטי ותורמים מניסיונם המקצועי והאישי. הם מלווים את התלמידים לאורך התוכנית כולה ואף מוזמנים כאורחי כבוד או כשופטים בתחרויות ובאירועי השיא אשר לפנינו. אך יותר מהכול הם מפנים מזמנם הפרטי מידי שנה לטובת הארגון "יזמים צעירים". הם חולקים את אותה מטרה משותפת: חשיפת בני נוער בגילאי תיכון למגוון הפרויקטים בעולם העסקים והיזמות.

 

אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: [email protected]