כל מה שצריך לדעת על בדיקה יסודית של רופא שיניים - 0404
כל מה שצריך לדעת על בדיקה יסודית של רופא שיניים יח"צ

כל מה שצריך לדעת על בדיקה יסודית של רופא שיניים

רבים נמנעים מלבקר אצל רופא השיניים וחלק גדול מהאנשים מגיעים לבדיקה מלאי חרדה. אם בכל זאת, אזרתם אומץ וקבעתם פגישה עם רופא השיניים לביצוע בדיקה מקיפה ויסודית, המאמר הזה הוא בשבילכם.

ראשית, אם מקום מושבכם הוא בעיר הבירה אז וודאו כי בחרתם רופא שיניים בירושלים, כדאי להגיע לבדיקה בקלות יחסית, נינוחים ורגועים כדי לתת לרופא אפשרות לבצע את הבדיקה ביסודיות ובשיתוף הפעולה המלא שלכם. כדי לסייע לכם לנטרל מעט חששות ומתח נפרט עבורכם את כל מה שצריך לדעת על בדיקה יסודית של רופא שיניים.

מה כוללת בדיקה יסודית אצל רופא שיניים בירושלים?

מה כוללת בדיקה יסודית אצל רופא שיניים בירושלים?

שיחה מקדימה לבירור תלונתכם

הרופא ישוחח אתכם על הבעיה שבגללה הגעתם לבדיקה. בחרו רופא שיהיה קשוב וייתן את מלוא האמפתיה ותשומת הלב למטופליו. ספרו לו על הכאבים שאתם חווים ועל תדירות הופעתם, ספרו גם על ההיסטוריה הרפואית של טיפולי השיניים שלכם. ככל שתתנו יותר מידע, יוכל הרופא לאבחן ביתר דיוק את הבעיה ואופן הטיפול בה.

התרשמות רופא השיניים ממצב בריאותכם הכללי

הרופא יציג שאלות רבות על מצבכם הבריאותי, מחלות כרוניות המטופלות בתרופות קבועות כמו יתר לחץ דם, סוכרת , אסטמה ועוד. רגישות לתרופות, אלרגיות למיניהן, האם המטופלת בהיריון, האם יש קוצב לב, הרגלי עישון, הרגלי צחצוח שיניים. גלו לרופא את כל המידע הקשור לבריאות שלכם. הסתרת המידע המלא עלולה לגרום לטעויות באבחון או למתן טיפול לא מתאים ולסיבוכים רפואיים.

ד"ר יואב אורבך, בעל מרפאת שיניים פרטית בירושלים השמה דגש רב על אסתטיקה מירבית לצד שיקום פונקציונלי והשתלות שיניים, מסביר כי שלב ההתרשמות ממצב השיניים הוא חיוני מאוד להמשך הטיפול ולכן אינו ממליץ על רופאי שיניים שנותנים מחירים בטלפון ללא התרשמות אמיתית מהמצב הבריאותי.

"ישנם מקרים רבים שראיתי אצלי במרפאה שהמטופל בשיחת הטלפון אמר שכל מה שצריך זה שחזור/סתימה לשן מכיוון שנשבר לו שחזור ישן ושאין לו כאבים. בבדיקה יסודית גילינו שהשן כבר מתה עקב שחזור לקוי שביצעו ולכן אין כאב אבל כעת נותר לבצע טיפול שורש וכתר . ולכן רפואת מסזדרון או טלפון במקרה הזה איננה רלוונטית. כפי שלא היינו מצפים ממנתח פלסטיקאי לתת לנו הצעת מחיר על פרוצדורה מסויימתמסוימת בלי שבדק אותנו והבין את המקרה על בוריו, כך גם לא כדאי לנהוג כך ברפואת שיניים. אצלנו במרפאה אנו משתדלים להנגיש את הטיפולים לכלל הציבור על ידי אופציה לפריסת תשלום נוחה, הסדר מימוני וכו', וכל זאת מאמונה שהמטופלים ראויים לקבל טיפול אולטימטיבי בהישג יד".

יח"צ ד"ר יואב אורבך

בדיקת חלל הפה על ידי רופא השיניים

מצב השיניים. בדיקת חלקי השיניים הנראים לעין. הרופא יבדוק אם קיימים חורים ומה מצבם, הוא יבדוק את הסתימות הקיימות, שברים או סדקים בשיניים, שחיקה של השיניים. צבע השיניים.  

חניכיים. הרופא יבדוק את צבע החניכיים, את חוזק השיניים ויציבותן ויאבחן דלקות או מחלות בחניכיים. הוא יבדוק את האזורים סביב כתרים קיימים וטיפולי שורש קודמים כדי לוודא שלא מתפתחת דלקת במקום.

בדיקת ריריות חלל הפה. בדיקת אזורי החך, בלוטות הרוק, הלשון ורצפת הפה. הרופא יאתר פצעים או נגעים שזקוקים לטיפול מידי וכן יערוך בדיקות לאיתור מוקדם של סרטן חלל הפה.

הרופא גם יבדוק את מידת היובש בפה. לרוק תפקיד חשוב במלחמה בחיידקים ומצבי יובש עלולים לגרום לדלקות.

בדיקות נוספות

בדיקת היגיינת הפה. הרופא יבדוק את הרגלי צחצוח השיניים שלכם והשפעתם על מצב השיניים. הרופא ידריך אתכם איך לצחצח נכון את השיניים ובאילו אמצעים להשתמש לשמירה על היגיינה.

בדיקת ניקוש בה נוקש הרופא על השיניים ובכך מוודא שאין כאב חזק המצביע על דלקת.

בדיקת קור. זוהי בדיקת רגישות וכאב בשיניים במגע עם קור לזיהוי דלקת בעצב השן.

בדיקת סינוסים. באמצעות הבדיקה ניתן לזהות שכאבי השיניים מגיעים מדלקת בסינוסים הגורמת לכאבים. במקרה כזה אין צורך בטיפול שיניים אלא טיפול בדלקת.

צילומי פה

רופא שיניים יעשה סדרת צילומים כדי לתמוך ולהשלים את בדיקת חלל הפה, יתכן וישלח אתכם למעבדת צילום לביצוע הצילומים.

צילום נשך. צילום מאד נפוץ המראה את מצבן של השיניים האחוריות, לבדיקת חורים. חשוב לדעת שהצילום לא מראה את כל החורים וצריך להגיע בשילוב עם בדיקת חלל הפה.

צילום פנורמי. צילום פנים חיצוני שאינו פולשני, בו נראים השיניים, הלסת והסינוסים בדו-מימד.

צילום סטטוס. אוסף צילומים קטנים וממוקדים של כל חלקי השיניים. באמצעות הצילום ניתן לבדוק את מצב שורשי השיניים, טיפולי שורש שבוצעו בעבר, כותרות השיניים והעצמות מסביב לשיניים. זהו צילום חשוב לאבחון בעיות חניכיים. רופא שיניים יחזור ויצלם מספר פעמים במהלך השתלת שיניים וטיפולי שורש.

צילום CT. הדמיה דיגיטאלית בתלת מימד של האזור הבעייתי המיועד לטיפול. צילום CT משמש לתכנון השתלות שיניים, הרמת סינוסים והשתלות עצם ולאבחון עמוק יותר של בעיה שלא ניתן לאבחן בעזרת צילום רנטגן רגיל.

על סמך שלבי הבדיקה היסודית, ייבנה הרופא תכנית טיפולים מתאימה לריפוי וטיפול בבעיות הקיימות. לאחר סיום הטיפול, מומלץ לבצע שגרת בדיקות אצל רופא שיניים ושימור ותחזוקה אצל שיננית. לכן, בחירה במרפאת שיניים הקרובה לביתכם יכולה להקל על המלאכה, ולסייע באבחון מוקדם של בעיות בטרם יהפכו לגדולות ומסובכות.

נסיים עם המלצה חמה – אל תחפשו אחר האופציה הזולה ביותר ואל תצפו לבדיקה מקיפה בחינם. אם נמשיך עם  הדוגמא שלנו, אותו אדם המתגורר בירושלים ומחפש רופא שיניים זול ואולי יחשוב על אפשרות זולה יותר בפריפריה או באחד הכפרים הסובבים את העיר. לכאורה, יהיה זה פתרון זול יותר בטווח הזמן הקצר אך חשוב להבין כי לידע המקצועי , ליכולותיו של רופא השיניים, ולאיכות החומרים ולאחריות הניתנת ע"י המרפאה יהיו השפעות על תוצאות הטיפול. בסופו של יום יכול לצאת שכרו של אותו אדם בהפסדו והוא יאלץ לשלם הון תועפות על טיפולי המשך.

כעת אתם מכירים את המושגים והבדיקות הקיימות וכאשר אתם מגיעים עם ידע כללי מוקדם על מה שעומד להתרחש בבדיקה יתכן שרמות המתח והחרדה ירדו והרופא יוכל להגיע יחד אתכם לאבחון מדויק.

אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: [email protected]