התרגיל של מזוז: העתירה בעניין שער הרחמים תידון רק לאחר הבחירות - 0404
התרגיל של מזוז: העתירה בעניין שער הרחמים תידון רק לאחר הבחירות דוברות המשטרה

התרגיל של מזוז: העתירה בעניין שער הרחמים תידון רק לאחר הבחירות

השופט התורן מני מזוז החליט סמוך לחצות אמש, כי המדינה תגיב רק בעוד שלושה חודשים לעתירה הדחופה שהגישה תנועת רגבים, ובכך יתאפשר לוואקף להפוך את שער הרחמים למסגד*

תרגיל משפטי של שופט בג"ץ, מני מזוז, משחק לידי הוואקף המוסלמי הפועל באמצעים אלימים להקים מסגד חדש במתחם שער הרחמים בהר הבית.

אתמול (שלישי) עתרה תנועת רגבים לבג"ץ כנגד ראש הממשלה נתניהו, היועץ המשפטי לממשלה מנדלבליט, השרים ארדן ורגב, ומפכ"ל משטרת ישראל, לאור המשך התפרעות הוואקף המוסלמי במתחם שער הרחמים בהר הבית, והניסיונות האלימים והמתמשכים להקים מסגד במקום.

הוואקף ממשיך להתעלם מצו סגירה שהוציא בית משפט השלום שהורה על סגירת המבנה, וגם הבוקר (רביעי) הוא ערך פעילות במקום.

השופט מני מזוז בשבתו כשופט תורן, הוציא אמש סמוך לחצות הלילה החלטה בה קבע כי המדינה והוואקף יגישו תגובה מקדמית לעתירה רק בעוד 90 ימים, פרק זמן שבו הוואקף יוכל לממש את תכניתו להקים בשער הרחמים מסגד נוסף באמצעים אלימים, כפי שהקים מסגדים דומים בשנים האחרונות באורוות שלמה ובשערי חולדה, תוך פגיעה אנושה בעתיקות מתקופת בית המקדש, לצד מניעת כל גישה של יהודים למקום.

בנוסף, בעוד שלושה חודשים צפויה לקום ממשלה חדשה, והמתנה לזמן זה, תשרת את תכניות הוואקף המוסלמי.

בעתירה הודגש כי מתחם "שער הרחמים" מעולם לא שימש כמסגד תפילה, לא בעשרות השנים האחרונות מאז הקמת מדינת ישראל ואף לא לפני מאות בשנים, וכי בהפיכת המבנה הקדום למסגד, נוצר מצב בו רק הציבור המוסלמי יוכל להשתמש במקום, ואילו מהציבור היהודי תמשיך להימנע אפשרות זו, והכל תוך פגיעה עצומה הן בזכותו היסודית של הציבור היהודי לשוויון והן בסטטוס קוו שחל במקום.

העתירה קובעת כי כל שינוי של הסטטוס קוו צריך להיעשות באופן שיוויוני, בדומה למתווה הנוכחות המשותפת ליהודים ומוסלמים המתקיים עשרות שנים במערת המכפלה.

בתנועת רגבים זעמו על החלטת מזוז. "בעתירת נשות הכותל שדרשו להתפלל ברחבת הכותל, בג"ץ הוציא צו נגד משטרת ישראל וקצב 30 יום בלבד לתשובת המדינה, ואילו כאן, נפל הפור לפני השופט מזוז שהחליט שהרס העתיקות והשתוללות הוואקף לא מהווים עילה דחופה להתערבות. האם כך מתנהלים שומרי הסף?".

אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: [email protected]