ריבוי תאונות העבודה בחריש: משרד העבודה והרווחה סגר 4 אתרי הבנייה מסוכנים ללא הגבלת זמן - 0404
ריבוי תאונות העבודה בחריש: משרד העבודה והרווחה סגר 4 אתרי הבנייה מסוכנים ללא הגבלת זמן אילוסטרציה

ריבוי תאונות העבודה בחריש: משרד העבודה והרווחה סגר 4 אתרי הבנייה מסוכנים ללא הגבלת זמן

לאור מספר ההרוגים מתחילת השנה בתאונות עבודה בבנייה בחריש, משרד העבודה והרווחה שלח תגבורת של מפקחי בטיחות לעיר חריש בין היתר לאתר של הקבלן יצחק שטרן בו נפל למותו פועל נוסף הבוקר. בחריש נמצא כרגע כוח מתוגבר של מפקחי בטיחות שפושט על האתרים ברחבי העיר, לאור ריבוי התאונות במקום לאחרונה ויסגור כל אתר שבו ליקוי בטיחות מהותי, ללא הגבלת זמן.

כמו כן, המשרד מפרסם את היקף הצווים שניתנו לקבלנים שבאתריהם נהרגו פועלי הבניין, כולל תאונות העבודה שקרו אצלם לאורך השנים מאז האתרים פעילים.

בחריש נהרג הפועל השלישי הבוקר, באתר של הקבלן יצחק שטרן, ברחוב הספיר 17, לאחר שנפל מגובה. לקבלן 22 אתרי בנייה פעילים, עם היסטוריה של 5 תאונות עבודה ו-17 צווים, הסיבות לצווים: עבודה מסוכנת בגובה, ליקוי חשמל מסכני חיים, וחיבור פיגומים לקוי.

המשרד מגביר את האכיפה בכל רחבי הארץ, ומדי שבוע, לאחר עבודת מודיעין מאומצת יוצאים מפקחי מנהל הבטיחות במשרד לשטח יחד עם המשטרה, רשם הקבלנים וביטוח לאומי למבצעי אכיפה משולבים על מנת למגר את התרבות הרשלנית באתרי הבנייה על ידי הרתעה מוגברת של שילוב כלל הרשויות.

בחודש האחרון, יצא המשרד למהלך שיחייב את כלל הקבלנים והעגורנאים להזדהות באתרי הבנייה באמצעות רישיון קשיח (או רישיון נהיגה), על מנת להילחם בזיופי הרישיונות ובהפקרות הבטיחותית בהפעלת עגורנאים על ידי אנשים שאינם מוסמכים לכך. החל מתאריך 15.6.19 הפעלת עגורן ללא רישיון תוביל לסגירת אתר הבנייה ללא הגבלת זמן ותוביל לנקיטת צעדים מנהליים ופליליים כנגד העובר על החוק.

בשנה החולפת, משרד העבודה והרווחה הורה למפקחי הבטיחות לסגור כל אתר שיש בו ליקוים מהותיים ללא הגבלת זמן (בצו בטיחות) ומתחילת שנת 2019 נסגרו כבר למעלה מ-100 אתרי בנייה בצו בטיחות.

הצעד הזה מצטרף לצעדים נוספים בהם נקט המשרד מאז קיבל לידיו את מנהל הבטיחות, בין היתר: חקיקה אינטנסיבית בנושא איסור העסקת בני נוער באתרי בנייה, חובת שימוש בפיגומים מתקן אירופי, חובת מינוי עוזר בטיחות בכל אתר בנייה. יחד עם זאת, עריכת מבצעי אכיפה משולבים עם רשם הקבלנים, המשטרה וגורמים נוספים.

שר העבודה והרווחה, חיים כץ: "האשמה הבלעדית להמשך הקטל באתרי הבנייה היא של הקבלנים. לאחר כל המאמצים שהשקענו ליצירת ההרתעה החסרה במשך שנים בענף הבנייה, ציפיתי ששנת 2019 תראה שינוי מגמה מובהק. נמשיך ונחריף את צעדינו איפה שהכי כואב לקבלנים – בכיס, עד שהם יפנימו את חשיבות ההקפדה על תקנות הבטיחות ויקחו אחריות על שלום העובדים. אני שולח תנחומים למשפחות ההרוגים".

הממונה על זרוע העבודה במשרד העבודה והרווחה, מרדכי אלישע: "אנו רואים בחומרה את ההפקרות באתרי הבנייה שגובה חיי אדם יקרים. בשלושת החודשים שחלפו סגרנו למעלה מ- 100 אתרי בנייה ללא הגבלת זמן ועד לתיקון הליקויים עקב רשלנות בטיחותית. נמשיך במדיניות הזאת – זו חובתנו! אני קורא לכל שותפינו למאבק הזה לשלב ידיים על מנת למגר את התופעה ולהבטיח שפועלי הבניין יצאו לעבודה בבוקר ויחזרו הביתה בשלום".

אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: [email protected]