חשיפת 0404: תלונה הוגשה ליועמ״ש - צה"ל עבר על חוק יסוד ירושלים ומסר שטח לידי רשויות ערביות - 0404
חשיפת 0404: תלונה הוגשה ליועמ״ש – צה שלמה מור, 0404

חשיפת 0404: תלונה הוגשה ליועמ״ש – צה"ל עבר על חוק יסוד ירושלים ומסר שטח לידי רשויות ערביות

צה"ל עבר על חוק יסוד ירושלים לאחר שהפקיע בעבר שטח בירושלים והעבירו לשליטת הרשויות הערביות בית לחם ובית ג׳אלה – כך, על פי תלונה שהוגשה היום ליועץ המשפטי לממשלה, לשר זאב אלקין ולשר הביטחון בנימין נתניהו – פרשה המתפרסמת כאן בחדשות 0404 לראשונה.

בתחילת שנות ה-90 המנהל האזרחי (צה"ל) הוציא צו צבאי לתפיסת/הפקעת שטח בתחומי ירושלים ליד שכונת גילה וזאת לשם בניית תחנת שאיבה של הביוב של בית ג'אלה ובית לחם. על פי מסמכים שהתגלו לאחרונה, צה"ל עבר על חוק יסוד ירושלים מאחר ובצו שעליו חתמו קציני צה"ל ישנה הנחיה שהנכס יעבור לידי רשות המים של עיריית בית לחם (אז לא היתה ״רשות פלסטינית״ עדיין) ויופעל על ידי רשות המים של בית לחם, למרות שחוק יסוד ירושלים אוסר לעשות כן.

המסמכים הועברו היום ליועץ המשפטי לממשלה על ידי חבר מועצת עיריית ירושלים, אריה קינג, המשמש גם יו"ר הועדה לאיכות הסביבה בעיריית ירושלים, בדרישה שיבצע בדיקה מעמיקה – מי הוא הגורם בצה"ל שאישר צו שמפר את חוק יסוד ירושלים וכן כדי שיורה על בטלותו של הצו לאלתר.

במכתב התלונה ליועמ״ש צורפו צו בדבר בניית תחנת שאיבה מ-11.1992, מכתב מאת צה"ל לרשות המים בבית לחם מ-11.1992, נספח לצו מ-1992 אשר חתום על ידי קמ"ט מים במינהל האזרחי וצילום תכניות הבניין.

קינג כתב ליומ״ש: ״בשנת 1980 אישרה כנסת ישראל את חוק יסוד: ירושלים בירת ישראל, חוק שנועד להקנות לבירתו של העם היהודי ובירת מדינת ישראל, מעמד מיוחד מכוח חוק יסוד וזאת בין היתר על מנת למנוע פגיעה במעמדה של העיר בפני אומות העולם וכן במעמדה בשיח הפנימי במדינת ישראל.

סעיף 5 לחוק יסוד ירושלים בירת ישראל, מגדיר את תחום ירושלים, והשטח תואר בפירוט באכרזה על הרחבת תחום עיריית ירושלים מיום כ' בסיון תשכ"ז (28.6.1967) שניתנה לפי פקודת העיריות. סעיף 6 בחוק יסוד ירושלים בירת ישראל, אוסר להעביר "לגורם זר, מדיני או שלטוני, או לגורם זר אחר בדומה לכך, בין בדרך קבע ובין לתקופה קצובה, כל סמכות המתייחסת לתחום עיריית ירושלים ובכלל זה השטח המתואר בתוספת האכרזה על הרחבת תחום עיריית ירושלים מ28.6.1967".

כבוד היועץ המשפטי לממשלה, בימים האחרונים הגיעו לידי המסמכים המצ"ב אשר מעידים שב-1992 פעל צה"ל בתחומי ירושלים, שלא בסמכות, שכן לקמ"ט מים במינהל האזרחי אין אחריות כלשהי על הנעשה בתחום שטחה העירוני של ירושלים. ב-1992, עיריית ירושלים היתה הסוברנית לפעול בתחום הביוב וזאת בסמכות שרשות המים העניקה לה כרשות המקומית בירושלים. למרות שתחום ירושלים אינו בשטחי יהודה ושומרון ולמרות שאזור העיר ירושלים נגרע משטחי המינהל הצבאי והוחל החוק הישראלי על ירושלים, קמ"ט המים במינהל האזרחי חתם על צווים לא חוקיים ולמעשה פעל שלא בסמכות.

ממכתבו של קמ"ט המים במינהל האזרחי, ניתן ללמוד שצה"ל הפקיע שטח בתחום ירושלים והעביר לידי רשות המים של בית לחם ובית ג'אלא את האחריות להפעלת משאבות ביוב ואת הבעלות מכח "הפקעה", שאינה חוקית, על קרקע בתחום ירושלים.

מאז 1992בעקבות החתימה על הסכמי אוסלו, רשות המים בבית לחם ובית ג'אלא, הפכה להיות חלק בלתי נפרד מהשלטון של הרשות הפלסטינית בשטחי איו"ש. לצערי, נודע לי שבמשך כשני עשורים, אפשר המינהל האזרחי לגורם זר מדיני ושלטוני, קרי לרשות הפלסטינית, לפעול בתחומי ירושלים וזאת תוך הפרה בוטה של חוק יסוד ירושלים בירת ישראל. אי לכך, בהיותי יו"ר הועדה לאיכות הסביבה בעיריית ירושלים, אבקש מכבוד היועמ"ש לקיים בדיקה מעמיקה ולהעמיד לדין את האחראים להפרת חוק יסוד ירושלים בירת ישראל.

אבקש בנוסף, שכבוד היועמ"ש לממשלה יפרסם כי הצו המצ"ב משנת 1992 בטל ומבוטל וינחה את רשויות המדינה להיערך להעברת האחריות על קו צינור הביוב שמוביל את שפכי בית ג'אלא לרשת הביוב של מדינת ישראל שבתחומי ירושלים, לאחריות אחת מהרשויות של מדינת ישראל ולאסור על כניסת עובדי הרש"פ לתחומי ירושלים לצורך עבודות בקו צינור הביוב המדובר ונשוא המכתבים המצ"ב״.

אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: [email protected]