"סותמים לנו את הפה": דיון סוער בעליון על פסילת בן ארי ובן גביר לכנסת - 0404

"סותמים לנו את הפה": דיון סוער בעליון על פסילת בן ארי ובן גביר לכנסת

בבית המשפט העליון נפתח הבוקר (חמישי), דיון העתירה לפסילת השתתפותם בבחירות של ראשי עוצמה יהודית, מיכאל בן ארי ועו"ד איתמר בן גביר.

העתירה הוגשה על ידי פורום תג מאיר,המרכז הרפורמי, סיעת מרצ, סתיו שפיר ו-12 חברי ועדה.

יו"ר עוצמה יהודית מיכאל בן ארי, כתב במהלך הדיון כי החרדה לגורלו של עם ישראל, והזעקה מפני מבקשי נפשנו, מכונה ׳גזענות׳.

בפתח הדיון דיבר נציג העותרים עו"ד קריב ואמר כי יש לפסול את התמודדות בן ארי ובן גביר: "בן גביר ובן ארי שוללים חלק ממאפייניה הגרעיניים של הדמוקרטיה אותה הגדיר בית המשפט. המשיבים רוצים להזיז את בית המשפט הצידה ולהקים בית משפט עליון יהודי.

בסרטון משנת 2011 בן ארי אומר בקולו "נפעל בכל הדרכים החוקיות והאחרות כדי שלא יהיו מהגרים". בן ארי אמר שיש לתת צלש לפדרמן אחרי שניפץ חלונות של רכבים של ערבים. אנו סבורים שיש לפסול את בן ארי בגין הסתה לגזענות".

עו"ד יצחק בם, המייצג את מיכאל בן ארי אמר כי "לדעת בן ארי מתנהלת פה מלחמה בין שתי תנועות לאומיות למעלה מ-100 שנה, מי שמזדהה עם התנועה הלאומית הערבית, הוא רואה אותו כאויב. זו לא גזענות – זה הבסיס להשקפותיו. הדברים של בן ארי תמיד נאמרו על רקע הקשר מסוים. לדוגמה בחיפה, התפרעויות של ערבים בחיפה נגד כוחות הביטחון. על הרקע הזה הוא דיבר".

עו"ד בם הוסיף: "גם נשיאנו, נשיא המדינה אמר 'בני עמי בחרו בדרך הטרור', כדי להבין את הדברים כהווייתם צריך להבין את הרקע, את ההקשר ואת הציטוט המלא והלא מסולף. אם מיכאל בן ארי גזען, אז גם נשיא המדינה רובי רבלין גזען".

עו"ד איתמר בן גביר טוען לסילוף עקבי של הציטוטים. "אפילו תמליל אחד שלם אין. ואני אומר שלא בכדי. המערערים מציינים בלי בושה בכתב הערעור שלהם שיש הסכם פוליטי בין עוצמה יהודית לבין האיחוד הלאומי והבית היהודי שיפעלו לבחירתי לוועדה למינוי שופטים. למה הם הכניסו את זה? איך זה בכלל קשור? המטרה היא להפחיד אתכם: 'תפסלו אותו, הסכנה היא שהוא ימנה שופטים. לכן תפסלו אותו'.
 
אחת מהטענות שהעלו נגדי היא שאני השתתפתי במצעד הבהמות", אמרו בן גביר. "מה זה קשור, אגב יודעים מי ארגן את המצעד הזה. מביאים טענה שאני רוצה לבנות את בית המקדש. ממש מזעזע, לבנות את בית המקדש זו עילת פסילה? רוצה לפסול אותי בגלל התמונה בסלון שלי? בלשכה של אחמד טיבי יש תמונה של ארכי-רוצח יאסר ערפאת".

יו"ר האיחוד הלאומי, ח"כ בצלאל סמוטריץ' לנשיאה חיות: "אני אשמח אם גבירתי לא תזלזל בכנסת. גבירתי אמרה זה לא כנסת פה. אנחנו מכבדים אתכם ואתם תכבדו אותנו. אנחנו מייצגים את הריבון. אני מכבד את ביהמ"ש. אני מבקש שגבירתי תכבד את הכנסת ונבחריה".

חיות השיבה לסמוטריץ': "אדוני יסלח לי, פה זה לא כנסת הכוונה שפה יש סדרי דין אחרים. זה הכל. זה לא זלזול ולא עניין של כבוד ולא עניין של זלזול. אני לא צריכה להבהיר לאדוני כלום. חבל שאדוני לא הבין את זה מלכתחילה".

אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: [email protected]