דו"ח מבקר המדינה: מחדל התחבורה הציבורית -"כשל מערכתי" - 0404
דו דוברות המשטרה

דו"ח מבקר המדינה: מחדל התחבורה הציבורית -"כשל מערכתי"

מבקר המדינה פרסם היום (רביעי), דו"ח ביקורת בנושא משבר התחבורה הציבורית בישראל.

בדו"ח, שאורכו כ-600 עמודים, מעלה המבקר שורה ארוכה של כשלים בתחום התחבורה בישראל – מצב הכבישים וכלי התחבורה הציבורית. "המציאות התחבורתית שעימה מתמודדים תושבי ישראל בשנת 2019 מדי יום ביומו היא קשה. עומסי התנועה בכל בוקר ובכל ערב הם כבדים.

התמשכות הנסיעות לעבודה או לעיסוקים השונים והחזרה מהם נוגסת בזמנם היקר של התושבים, פוגעת בפריון העבודה, מביאה לאי-מיצוי הפוטנציאל של התוצר המקומי הגולמי ושל ההכנסות ממסים ואף גורמת לזיהום אוויר ולמפגעי רעש". והוסיף כי קיימת תופעה של עומסי תנועה כבדים בערים הגדולות – תל אביב, חיפה וירושלים.

עוד כתב המבקר: "רמת השירות הירודה מתבטאת גם בתדירות נמוכה של קווי אוטובוסים ורכבות, זמני נסיעה ארוכים הן באוטובוסים והן ברכבות, המוגדרות מהירות אך בפועל מתנהלות כרכבות פרווריות, היעדר שילוביות מספקת בין אמצעי התחבורה הציבורית השונים ונגישות נמוכה של תחנות לחלקים גדולים יחסית באוכלוסייה.

מצב זה מונע משירות התחבורה הציבורית לשמש חלופה אמיתית לשימוש ברכב פרטי ומקבע את הצורך להשתמש ברכב הפרטי, למרות המפגעים הרבים ששימוש כזה יוצר".

המבקר קבע כי המצב משקף: "כשל מערכתי שנובע לא רק מליקויים שמאפיינים תהליך יחיד או פרויקט יחיד, אלא מכשלים החוזרים ונשנים במצבים רבים".

 

 

 

אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: [email protected]