ייעוץ עסקי: האם מדובר בשירות נחוץ וכיצד כדאי לבחור? - 0404
ייעוץ עסקי: האם מדובר בשירות נחוץ וכיצד כדאי לבחור? Pixabay

ייעוץ עסקי: האם מדובר בשירות נחוץ וכיצד כדאי לבחור?

יועצים עסקיים מציעים ללקוחותיהם – עסקים מכל תחומי הפעילות ובכל סדרי הגודל, מגוון שירותים שונים המתפרשים על הטווח הרחב שבין מתן ייעוץ כללי וטיפים להתייעלות על פי סקירה כללית של פעילות העסק ועד לבנייה מפורטת של נהלי עבודה, תכניות עבודה קצרות וארוכות טווח, בנייה וניהול של תקציב מפורט ועוד. בעוד בעליהם ומנהליהם של עסקים רבים מעידים כי הייעוץ העסקי שקיבלו בשלב זה או אחר של חיי העסק אחראי באופן ברור וישיר לצמיחתו ושגשוגו של העסק שלהם (או אפילו לעובדה ששרד ולא קרס), אחרים טוענים כי סוג זה של ייעוץ אינו בהכרח נחוץ או אפקטיבי. בטווח שבין שתי עמדות מנוגדות אלו – היכן שוכנת האמת? עד כמה באמת נחוץ ייעוץ עסקי? במה תלויה התשובה לשאלה זו וכיצד כדאי לפעול לבחירת יועץ עסקי המתאים ספציפית עבור העסק שלנו?

על פי אילו פרמטרים כדאי לשקול שכירת יועץ עסקי?

על מנת לנסות ולענות על השאלה – אם ייעוץ עסקי הוא אכן שירות נחוץ והכרחי עבור עסק מסוים, ננסה לבחון שאלה כללית זו על פי מספר פרמטרים רלבנטיים –

אחד הפרמטרים החשובים ביותר הוא כמובן רמת הניסיון של המנהלים והבעלים של עסק מסוים. במיוחד כאשר מדובר בעסקים חדשים, או חדשים יחסית (הנמצאים בטווח חמש השנים הראשונות לפעילותם), פעמים רבות האנשים המנהלים עסק זה אינם מנוסים ביותר בעולם הניהולי, או לפחות בתחום הספציפי בו פועל אותו עסק. כמובן שכאשר האנשים המופקדים על ניהול העסק, התווייתו במים הסוערים של הזירה העסקית והבאתו לכדי הישרדות, צמיחה ושגשוג בטווח הקצר והארוך, הם יחסית חסרי ניסיון בניהול בכלל או בניהול עסק בתחום זה בפרט, מומלץ ורצוי ביותר לשכור את שירותיו של יועץ עסקי מוצלח. אינספור מקרי בוחן הראו מעבר לכל ספק סביר כי כאשר איש מקצוע מנוסה מלווה ומסייע למנהליו של עסק קטן/בינוני וחדש יחסית, סיכויי ההישרדות, ההצלחה והשגשוג של אותו עסק עולים בכמה עשרות אחוזים טובים.

פרמטר משמעותי נוסף המהווה שיקול בשאלה זו הוא התחום בו פועל העסק. בתחומים מסוימים במגזר העסקי קשה ומאתגר יותר לנהל עסק ולנווט אותו בשנותיו הראשונות, ובתחומים אלו כמובן שייעוץ עסקי מהווה שירות עליו לא כדאי לוותר. כך גם במקרה בו מדובר במנהלים בעלי ניסיון בעולם העסקי או הניהולי, אשר נכנסים לתחום פעילות חדש בו לא התנסו בעבר. גם אם ניהלתם בהצלחה מספר עסקים בתחום א', אין זה אומר כי תוכלו אוטומאטית לנהל עסק באופן מוצלח בתחום ב'. ליווי וייעוץ עסקי מקצועי וממוקד יכול בקלות לקצר משמעותית את תקופת ההסתגלות בה פעילות העסק עלולה להיפגע.

כמובן שבמקרים בהם שוררת רמה מסוימת של אי וודאות בנוגע לנושא זה או אחר הרלבנטי להתנהלותו השוטפת של העסק, מומלץ לקבוע פגישת ייעוץ עסקי, על מנת להבין טוב יותר האם וכיצד יכול שירות מסוג זה לסייע בניהול העסק. בין אם מדובר בכתיבה/יישום של תכנית עסקית, בניהול תזרים המזומנים, בבניית תחזית עסקית או בכל נושא אחר מסוג זה – עדיף לקבל חוות דעת מקצועית של יועץ עסקי טוב, ולאחר מכן להחליט האם קיים מבחינתכם צורך גם בהמשך ליווי וייעוץ.

בחירת יועץ עסקי מומלץ

במידה והחלטתם כי אכן קיים צורך בשירותי ייעוץ עסקי, או לפחות בפגישה לצורך קבלת חוות דעת של יועץ עסקי מקצועי – כיצד כדאי לפעול על מנת לבחור יועץ עסקי מומלץ ומתאים עבור העסק שלכם?

בתור התחלה, חשוב לחפש אחר יועץ עסקי מנוסה וממולח, כזה אשר כבר ייעץ וליווה אינספור עסקים שונים הנבדלים הן בתחומי פעילותם והן בסדרי הגודל שלהם. גם יועץ עסקי הפועל בעיקר בתחום אחד מסוים ומתמחה בו יכול כמובן להתאים לכם, במידה והתחום בעסקי בו הוא מתמחה הוא התחום בו פועל העסק שלכם…

מלבד לניסיון, חשוב לבחון המלצות של לקוחות קודמים של אותו יועץ עסקי – יועץ המציג מספר נכבד של המלצות חמות מפיהם של מנהלי ובעלי עסקים הוא סביר להניח יועץ מקצועי, מנוסה ואמין.

לאחר ש"סימנתם" כמה מועמדים, נסו לקבוע פגישה עם כל אחד מהם בה תציגו בפניהם את פרטי העסק שלכם. על פי האינטראקציה האישית עימם והאופן בו יתייחסו לעסק שלכם ולנתונים שתציגו בפניהם, תוכלו כבר לקבל תחושה ברורה הרבה יותר בנוגע להתאמתם כיועצים עסקיים פוטנציאליים עבורכם.  גלשו לאתר של רותם זילברמן, קבלו טיפים לניהול פיננסי, וצפו בסרטונים המקצועיים בתחום של ייעוץ עסקי פיננסי.

אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: [email protected]