הכלבים כשותפים פעילים בטיפול בבני אדם - 0404
הכלבים כשותפים פעילים בטיפול בבני אדם talk2dogs

הכלבים כשותפים פעילים בטיפול בבני אדם

תחומים רבים ושונים של טיפול התפתחו במרוצת השנים וכיו מיושמים באופן נרחב. טווח הבעיות והמצוקות השונות מהן סובלים אנשים מצריך מגוון רחב של שיטות טיפול, כאשר כל שיטה מוצלחת נוספת מצליחה לתת מענה לפחות על כמה צרכים אשר שיטות קודמות לא בהכרח הצליחו, או לסייע לאנשים מסוימים עבורם שיטות אחרות לא צלחו.

אחת השיטות המסקרנות והמעודדות ביותר אשר צוברות יותר ויותר תשומת לב והצלחה בשנים האחרונות, היא שיטה המכונה – כלבנות טיפולית, במסגרתה מטפלים באנשים בעלי טווח רחב ומגוון של בעיות שונות באמצעות אינטראקציה עם כלבים. מה הרעיון העומד מאחורי שיטה זו, מדוע היא מוצלחת ופופולארית כל כך ועבור מי מתאימה הכלבנות הטיפולית כתחום עיסוק?

ידידו הטוב ביותר של האדם המהווה מקור לחוויות מתקנות ומרגיעות רבות

על מנת להבין לעומק בדיוק את מהותה של הכלבנות הטיפולית ושל הפילוסופיה העומדת מאחוריה, מומלץ לשוחח עם מטפלים מוסמכים בשיטה זו, או עם המוסד המעביר לימודי כלבנות טיפולית, אליהם נגיע בהמשך. אך באופן כללי לא צריכים להיות מומחים גדולים לטיפול או לכלבים על מנת לזהות כי הכלב הוא בעל חיים המקיים מערכת יחסית ייחודית ומופלאה ביותר עם האדם. לא בכדי מוגדר הכלב כידידו הטוב ביותר של האדם – מיליונים רבים של אנשים חיים עם כלבים בביתם, ואפילו מבחינה אבולוציונית מדובר בבעל חיים ייחודי מבחינה זו שהתפתח כמין ביולוגי חדש מהזאב, בתהליך של יחסי גומלין עם בני אדם. לכן, בעל חיים זה הוא חברתי וחברותי מטבעו, מה שבא לכדי ביטוי בקשרים הקרובים והמשפחתיים ממש שמפתחים אינספור בני אדם עם בעל חיים זה.

מכיוון שהכלב הוא מבחינות רבות חבר לכל דבר ועניין בחברה האנושית, יש לו גם הרבה מאוד מה לתרום בכל הנוגע לסיוע ותמיכה באנשים, ולכן גם בסיוע לטיפול באנשים עם בעיות אלו או אחרות.

ואכן, בתחום הכלבנות הטיפולית מהווים הכלבים שותפים פעילים לכל דבר ועניין בטיפול בבני האדם. למעשה, הם משחקים תפקיד מרכזי וראשי בתהליך הטיפול, ומצליחים לסייע באופן ניכר ומשמעותי לאינספור בני אדם מדי שנה.

קשר דו צדדי המוכיח עצמו בפועל

בין הסיבות העיקריות לשגשוג של כלבנות טיפולית כשיטת טיפול, ניתן למנות את העובדה כי מסגרת טיפול זה מהווה קשר דו צדדי, המסייע לשני הצדדים המעורבים בעניין – הן למטופלים והן לכלבים עצמם. בהיותו חיה חברתית מטבעה, מעוניין הכלב הטיפוסי האינטראקציה עם בני אדם, במסגרת תהליך הטיפול אינטראקציה זו מעניקה ערך מוסף לשני הצדדים, מה שהופך גם את הטיפול במטופל האנושי לאפקטיבי ביותר. קשר דו צדדי זה מוכיח עצמו בכל פעם מחדש, כפי שחוו על בשרם לא מעט מטופלים וכלבים כאחד.

בהקשר זה חשוב גם לציין ולהבין כי הבסיס ההכרחי לכלבנות טיפולית מוצלחת היא יחס ראוי ומתחשב כלפי הכלבים. לא רק במהלך הטיפול עצמו, אלא באופן בו הם מטופלים לאורך כל שעות היום. מקום המציע הן לימודי כלבנות טיפולית והן את הטיפולים עצמם אמור לשדר אהבה ודאגה לשלום הכלבים עצמם. ללא אווירה ברורה מעין זו, מומלץ לא לעבוד עם מקום המציע שירותים אלו. אם אתם מקבלים תחושה שהכלבים אינם מטופלים כראוי וזוכים ליחס טוב, סימן שמקום זה אינו באמת מקצועי וראוי לכם כלקוחות.

טיפול בעזרת כלבים כתחום עיסוק – למי זה מתאים?

עבור מי מתאים טיפול בעזרת כלבים בתור תחום עיסוק? ובכן, ברור כי על מנת לעסוק בכלבנות טיפולית באופן מוצלח יש צורך ברצון עז לסייע לבני אדם, מצד אחד, ובאהבה גדולה לכלבים, מצד שני.

קורס כלבנות טיפולית הוא קורס מעשיר ביותר, הן מבחינת יכולתו לספק לכם תחום עיסוק עתידי והן מבחינת החוויה האישית המרגשת אותה עוברים במסגרתו. לימודי כלבנות טיפולית שמים דגש הן על טיפול בבני אדם והן על עבודה עם כלבים באופן אשר יסייע הן לכלבים והן למושא הטיפול האנושי. עבור כל מי שאוהב או מחבב כלבים, ומעוניין גם לעסוק בטיפול והגשת סיוע של ממש לבני אדם הזקוקים לכך, מומלץ בחום לבחון את האפשרות של לימודי כלבנות טיפולית. צרו קשר לקבלת פרטים נוספים וכך תוכלו לקבל גם תמונה טובה ביותר בנוגע לאופי הלימודים, והאם תחום עיסוק זה נראה מתאים עבורכם.

https://www.talk2dogs.co.il/

אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: [email protected]