סכינים וחרבות - כך מתכננים בעזה את היום שאחרי המחבל אבו מאזן - 0404
סכינים וחרבות – כך מתכננים בעזה את היום שאחרי המחבל אבו מאזן קרמלין

סכינים וחרבות – כך מתכננים בעזה את היום שאחרי המחבל אבו מאזן

זה כבר לא סוד שמצבו הבריאותי של המחבל אבו עבאס (אבו מאזן) מדרדר והערבים מתכוננים לבחור בהנהגה לאחר שתשקע השמש. כלל הפלגים ובראשם חמאס מתארגנים ליום הפקודה ובאופן די מפתיע הפלגים מאוחדים ומגובשים. דווקא אלו, המחזיקים כיום בשליטה ברשות, תנועת הפת״ח, אשר צועקים מעל לכל במה בינלאומית את שאיפותיהם לנהל מדינה עצמאית, אפילו את עצמם אינם מצליחים כלל לנהל, עד כדי כך שלא ידוע מי יעמוד בראש פת״ח לאחר תקופת אבו מאזן ואף גופי ״הבטחון״ של פת״ח מתנהלים כמאפיה ובוחרים צד בבחירות.

המחדלים האלה אכן מתחילים לחלחל בקרב הערבים באיו״ש, שמאבדים כל אמון בפת״ח. אם הערבים לא מצליחים להבין, ליקטנו מספר עובדות מתקשורת ומקורות ערבים על הגנון של הפת״ח.

שני היריבים העיקריים הם ג׳בריל רג׳וב ומאג׳ד פרג׳.

ג׳בריל רג׳וב הוא מזכ״ל הפת״ח ויחד עם מקורבו חסין אלשיח׳, מתכננים השניים לתפוס את השליטה על התנועה מיד לאחר מותו של אבו מאזן. הקשר מונע מאינטרס של אלשי׳ לא להתמנות באופן רשמי ליו״ר פת״ח אלא למשוך בחוטים כאשר רג׳וב יעלה. לצד רג׳וב עומדים הבטחון המסכל והביטחון הלאומי.

מאג׳ד פרג׳ לא יכול להתמנות להובלת פת״ח מהסיבה שאינו חבר בוועד המרכזי, לכן, כמו בכל מאפיה הוא ״יריץ״ לבחירות את מחמוד אלעלול, או גרוע מכך את ה״בורר״ תופיק טיראווי.

בסביבה הערבית חוששים מעימותים מול פרג׳ בעקבות חיילי הצבא שגיבש סביבו. אחד מאלה הוא טיראווי, עמו כרת ברית בתמורה לעמדת מפתח שלטונית לאחר שאבו מאזן יתחלף, ולהגנה לה זוכה טיראווי מפרג׳.

טיראווי לא אחת התלבט אם לזגזג בין פרג׳ לרג׳וב. טיראווי עצמו גם מסוכסך עם חברו למחנה, אלעלול, ושניהם מנצלים את כוחם ובונים לעצמם צבא אישי ומעבירים נשק מגופי הבטחון לחוליותיהם שמצויות במירוץ חימוש מתמיד, חלקם אף עובדים בגופי הבטחון ביום, בנוסף על שיוכם לחוליות החמושות.

תופיק טיראווי בן ברית של מחמד דחלאן שגורש מהתנועה ומהווה אויב לאבן מאזן, אך בזכות קשריו של טיראווי לפרג׳ הצליח בהסכם חשאי להבטיח להחזיר את דחלאן לעמדת מפתח שלטונית לאחר מות אבו מאזן.

אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: [email protected]