דיווחים ערביים: ישראל הסכימה למספר הקלות בעזה ולהארכת העברת כספי קטאר בחצי שנה - 0404
דיווחים ערביים: ישראל הסכימה למספר הקלות בעזה ולהארכת העברת כספי קטאר בחצי שנה

דיווחים ערביים: ישראל הסכימה למספר הקלות בעזה ולהארכת העברת כספי קטאר בחצי שנה

על רקע הביקורים שנערכו בשבוע האחרון בעזה על ידי המשלחת המצרית, השגריר הקטארי ושליח האו"ם המיוחד למזה"ת, פרסם אתר "בואבה אלהדף" המזוהה עם ארגון הטרור "החזית העממית", כתבה החושפת, כביכול, הדלפות מתוך השיחות שנערכו בין הנהגת החמא"ס לבין המשלחות השונות.

עיקרי הדברים שפורסמו:

ישראל הדגישה את כוונתה לקדם מספר הקלות, ובכלל זה: הארכה נוספת של העברת הכספים מקטאר לחצי שנה נוספת. במידה שהמהלך לא יעלה יפה, תעניק ישראל פטור על מס הבלו עבור הסולר המיועד לתחנת הכוח בעזה.

חשמל: ישראל הביעה הסכמה להקמת מאגר סולר בתחנת הכוח בעל קיבולת של מיליון ליטר במימון קטר וקידום מספר פרויקטים נוספים בתחום החשמל, ובכלל חיבור תחנת הכוח לצינור גז, הגדלת אספקת החשמל מישראל וקידום תכנית אנרגיה סולרית.

מרחב הדייג: ישראל תגדיל את מרחב הדייג ל-15 מייל מאזור ואדי עזה עד לרפיח, כאשר מרחב הדייג מאזור ואדי עזה ועד לגבול הימי של ישראל ינוע בין 9-12 מייל.

בתחום המעברים: ישראל תסכים להגדלת היקף הסחורות ולבחינה מחדש של סחורות הדו"ש, תוך מתן הקלות נוספות בכל הנוגע לייבוא וייצוא מעזה. בנוסף תגדיל ישראל את מספר ההיתרים לאנשי עסקים ל-5,000 עם אופציה להגדלה נוספת.

הכספים מקאטר: ישראל התנתה את הכנסת הכספים על בסיס החלוקה הבאה: 10 מיליון דולר עבור תכניות תעסוקה, 10 מיליון סיוע לנזקקים, 10 מיליון דולר – עבור תשלום שכר פקידי החמא"ס.

הקמת אזורי תעשייה: ישראל הביעה הסכמה להקמת אזורי תעשייה באזור מעבר ארז, קרני בעזה לטובת העסקת 15 אלף עובדים.

בריאות: הבעת הסכמה מצד ישראל להקמת בית חולים לטיפול בחולי סרטן, כאשר מצרים תסייע בהזרמה שוטפת של תרופות לעזה.

בתמורה להקלות אלו, דרשה ישראל לייצב מחדש את הפסקת האש באמצעות הפסקת הפעילויות הנלוות לצעדות השיבה (פעילויות ליליות והפרחת בלוני נפץ), הרחקת המפגינים לטווח של 300 מטר מהגדר. על פי הדיווח – נציגי הפלגים התנגדו לבקשה האחרונה.

מעבר רפיח: המשלחת המצרית הדגישה את כוונת מצרים להשלים עד סיום חודש מרץ את כל הסידורים הנוגעים להרחבת פעילות המעבר, ובכלל זה להכנסת סחורות. עם זאת, הצד המצרי הדגיש כי לא יאפשר לקדם מהלך לבידול בין עזה לבין יו"ש ומתוך שכך יוכנסו סחורות על פי שיקולים מותאמים.

המעורבות האזורית: התנהל שיח, לפיו מצרים עושה מאמצים להכניס לזירה העזתית את ערב הסעודית על חשבון קטאר לטובת מימון תכניות בעזה, בדגש על החשמל.

 

אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: [email protected]