לפני שנתיים וחצי הבטיח צה״ל להתקין מזוזות חסרות בבסיסים, אך עד עתה אינו ממלא את פקודת מטכ״ל בנושא - 0404
לפני שנתיים וחצי הבטיח צה״ל להתקין מזוזות חסרות בבסיסים, אך עד עתה אינו ממלא את פקודת מטכ״ל בנושא חדשות 0404

לפני שנתיים וחצי הבטיח צה״ל להתקין מזוזות חסרות בבסיסים, אך עד עתה אינו ממלא את פקודת מטכ״ל בנושא

לצה״ל חשוב יותר להדגיש וליישם את העניין המגדרי. בצה״ל נוח להראות שילוב נשים בטנקים וביחידות קרביות, אך פקודות בנושא דת לא בדיוק מעניינות את צבא ההגנה לישראל.

ב-11.7.16 – לפני יותר משנתיים וחצי הגיבו בדובר צה״ל לפניית חדשות 0404 על אלפי מזוזות חסרות בבסיסים שונים ברחבי הארץ וזאת בניגוד לפקודת מטכ״ל בעניין. התקנת מזוזה, על פי הפקודה, היא חובה.

בדובר צה״ל מסרו ב-2016: ״מערכת הביטחון יצאה לרכש במסגרת מכרז של 4500  מזוזות. מבבדיקה שערכה הרבנות הצבאית נמצא כי המזוזות אינן עומדות בדרישות המכרז ובשל כך משרד הביטחון עתיד לקיים מכרז חדש שייתן מענה גם לחוסרים הקיימים״.

מסמך צבאי פנימי שהגיע לידי חדשות 0404 מעיד כי עד לרגע זה בבסיסים רבים חסרות מזוזות וזאת למרות שעברו שנתיים ושמונה חודשים מאז ההבטחה למכרז חדש ולהתקנת מזוזות חדשות.
 
במסמך ששלח לרבנים הצבאיים רס״ן הרב אודי שורץ, המשמש עוזרו של הרב הראשי לצה״ל, הוא ציין כי מזה למעלה משנה מתבצע פרויקט ״משקוף״ ומבסגרתו הותקנו אלפי מזוזות חדשות. מדובר במזוזות מהודרות המחליפות את הישנות. ממכתבו עולה כי מזוזות רבות חסרות בחדרי מגורים, בכיתות לימוד, משרדים ועוד ועוד.

0404

 
במכתבו ציין הרב שורץ כי, ״בעקבות פניות חוזרו ונשנות העולות מן השטח, הוחלט להקצות בתקופה הקרובה מזוזות מתוך פרויקט ״משקוף״ לטובת מענה נקודתי עבור פתחי חדרי מגורים בלבד שאין בהם מזוזות. המקום משמש למגורים ולא למשרדים, מחסנים, כיתות וכן הלאה. במקום אין מזוזות כלל״.
 
המכתב מבהיר היטב כי בצה״ל עדיין חסרות מזוזות רבות מאוד בבסיסים ברחבי הארץ, כולל בחדרי מגורים. כל זאת, בניגוד להוראות מטכ״ל – מה שמוכיח שוב, שצה״ל אינו מתרגש כלל מפקודות ככל שהדבר קשור בחיילים הדתיים.

 

מעמותת ״צו 1״ למען החיילים נמסר בתגובה: ״חיילים ומפקדים מלינים כל יום על חוסר במזוזות במשרדים ובחדרים. מצווה זו יקרה לכל לב יהודי. בכל הרשויות במדינת ישראל יש מזוזות בכל פתח ותקציב הבטחון מתבזבז על שטויות במקום על דברים שבמהות. תפקיד הרבנות הצבאית לספק מזוזות ולא למצוא קולות בפלפולים כדי להשתמט מעבודה. איפה הייתם עשר שנים? חייל שאין לו מזוזה בחדרו, שיפנה עם תמונה ל"צו 1" ונסייע לו 054-4287275״.

בועז גולן, מייסד חדשות 0404: ״אם יש כאלה שחושבים שבחדשות 0404 לוקחים תגובות לטובת כתבה, משגרים ידיעה ושוכחים – הם טועים. נמשיך לעקוב אחר כל הנושאים שבגינם פנינו, נדווח לציבור ונפרסם – עד לתיקונם״.

אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: [email protected]