האסון בנחל חילזון: הרמטכ"ל נזף במח"ט הצנחנים, מפקד גדוד הסיור הודח - 0404
האסון בנחל חילזון: הרמטכ דוברות המשטרה

האסון בנחל חילזון: הרמטכ"ל נזף במח"ט הצנחנים, מפקד גדוד הסיור הודח

דובר צה"ל מסר הערב (ראשון) כי בימים האחרונים הוצגו לראש המטה הכללי רא"ל אביב כוכבי, ממצאי תחקיר צוות המומחים שתחקר את אירוע מותו של סמל אביתר יוספי ז"ל, במהלך ניווט בדד במסגרת שבוע מסכם פרט של גדס"ר צנחנים בתחילת חודש ינואר בנחל חילזון.
 
מיד לאחר האירוע, הורה מפקד פיקוד המרכז אלוף נדב פדן, על הקמת צוות מומחים שהובל על-ידי מפקד חטיבת עציוני, אלוף משנה אורן שמחה. במקביל נפתחה חקירת מצ"ח. בתחקיר נקבע כי אופן הכנת האימון חרג מפקודות הצבא, לא תאם את מאפייני סדרת האימון, לווה בתקלות רבות ובוצע בסטנדרט נמוך שאופיין בחוסר ירידה לפרטים.
 
בעקבות התחקיר, החליט הרמטכ"ל כי תירשם נזיפה פיקודית למפקד חטיבת הצנחנים. כמו כן, הרמטכ"ל החליט שיודחו מתפקידם מפקד הגדוד (קצין בדרגת סגן-אלוף), מפקד המגמה (קצין בדרגת רב-סרן), מפקד הפלוגה (קצין בדרגת סרן), סגן מפקד הפלוגה (קצין בדרגת סגן) ומפקד הצוות (קצין בדרגת סגן). 

בסיכום התחקיר ציין הרמטכ"ל: "מדובר באירוע קשה ביותר, שבסופו תוצאה טראגית אשר שורשיה בסדרת תקלות ושגיאות בהכנת האימון ובאופן מימושו, תוך התנהגות לא מקצועית של כל שרשרת הפיקוד והתנהגות לא ערכית של חלק משרשרת הפיקוד, שהובילו להתפרקות מסגרת האימון לנגד עיניי המפקדים ומבלי שעשו דבר למנוע זאת.

הביטוי המרכזי לאחריות מפקדי צה"ל לחיי אנשיהם הן המקצועיות והדייקנות שבהן עליהם לגשת לביצוע כל משימה קטנה או גדולה, בשגרה או במלחמה. באירוע הנידון לא נהגו המפקדים לאורך כל השרשת ב"חרדת קודש" המצופה מהם בתכנון האימון ובאופן הניהול שלו. בהתנהגות מעין זו ולתקלות הנובעות מאי ביצוע פקודות, חוסר מקצועיות וחוסר משמעת אין מקום בצה"ל ועלינו לפעול באופן גורף על מנת למגרם". 

צילום מסך, פייסבוק

אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: [email protected]