מדוע רב הכותל מקצה מקומות שמורים לרפורמיות? עו״ד דורש תשובות מהרב רבינוביץ׳ - 0404
מדוע רב הכותל מקצה מקומות שמורים לרפורמיות? עו״ד דורש תשובות מהרב רבינוביץ׳ 0404

מדוע רב הכותל מקצה מקומות שמורים לרפורמיות? עו״ד דורש תשובות מהרב רבינוביץ׳

עו״ד משה פולסקי פנה לרב הכותל, שמואל רבינוביץ' הממונה על המקומות הקדושים, בשם מרכז ליב״ה וביקש להבין מדוע רב הכותל מקצה מקומות שמורים לנשות הכותל הרפורמיות לקראת כוונתן להגיע מחר (ראש חודש אדר ב׳ לכותל) וזאת בניגוד לנוהל הקיים בכותל מזה שנים רבות.

במכתבו, ציין עו״ד פולסקי: ״למיטב ידיעת לא מוכרים מקרים בהם פוצלה רחבת התפילה הכותל המערבי, תוך מניעת גישתו של מי מהמתפללים לכל חלק ברחבה, למעט ההפרדה המתבקשת בין גברים לנשים. למותר לציין בפני כב' כי ברחבת הכותל נערכים אירועים המוניים, רבי משתתפים, בהם רחבת הכותל מלאה מפה לפה, ופעמים אף שהמוני האדם, משתרעים עד מעבר לרחבה העליונה בואכה הרובע היהודי, [למשל באירועי ימי הסליחות] ומעולם לא שמענו כי מתבצעת "שמירת מקום" לקבוצה מסוימת.

באופן שוויוני ומכובד הראוי להערכה כל אדם תופס מקום לתפילתו בהתאם למועד בואו להתפלל. מעולם לא שמענו, כי נשמר המקום לקבוצת מתפללים חסידית ו/או ספרדית ו/או למתפללים בנוסח ליטאי, ו/או לקבוצת מתפללים מכל זרם ו/או מוצא, ברור לכל כי גם כאשר מדובר בתפילות המוניות באשר רחבת הכותל מסורה ופתוחה לכל״.

עו״ד פולסקי המשיך וציין: ״כשם שירושלים לא נתחלקה מעולם לשבטים, כך ביחס לרחבת הכותל, שמעולם לא נתחלקה לשבטים ומעולם לא הוגבלה נגישות הרחבה לכלל ישראל. לאור האמור, תמהה אני על תשובתו, ממנה עולה כי באופן חריג, בשל הגעתה המתוכננת של קבוצת נשים, (זניחה במספרה בהתאם לכל מדידה קודמת) ושולית באופן גמור למספרה באוכלוסיה, אשר "מבקרת" בכותל רק בראשי חודשים, תתאפשר להן פריווילגיה חריגה, תוך אפלייתן לעומת אלפי מתפללות אחרות, בדמות שמירת מקום ופריסת גדר הפרדה אשר מחלקת ופוצעת את רחבת הכותל, ושמונעת מאלפי מתפללות נגישות נוחה ברחבת הכותל תוך חלוקה פיזית של רחבת הכותל.

תמה אני למה יגרע חלקן של אלפי מתפללות באשר להן לא תתאפשר גישה ראויה לכותל המערבי שריד בית מקדשנו. מעבר לכך, קשה לראות בבלע את הקודש ומסירת הרחבה לגורמים שונים ושלא בהתאם למקובל בו הרחבה פתוחה לכלל ישראל, חרדים, דתיים, מסורתיים וחילונים, וכמאמר הכתוב "ַוְיִה ביֻׁשרוּןֶ מֶלךְְ בִהְתַאֵּסףָ ראֵּשיָ עםַ יַחדִׁ שְבֵטיִׁ יְשָרֵאל".

מעבר לכל האמור לעיל, אני מבקש מכבודו להאיר את עיני על איזה סעיף בחוק או בתקנות מסתמכת עמדתכם "לתפוס" מקום ברחבת הכותל, להדיר ממנו את שאר המתפללות ולגרום לצפיפות מיותרת ברחבת הכותל. לאור כל האמור, ובהעדר כל הצדקה ו/או טעם ו/או מנהג קדום, לחלוקה זו של רחבת התפילה, הרי שיש להימנע מפעולה זו, הן בשל העדר כל אסמכתא חוקית לכך, הן על מנת שלא לחלוק ברחבת הכותל והן על מנת שלא לפגוע בזכות התפילה של אלפי המתפללות בחודש זה״.

מבזקיםלכל המבזקים

אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: [email protected]