רב הכותל: במידה ולא יהיה רוב אורתודוקסי בכותל בתפילת ראש חודש - ההגברה תינתן לנשות הכותל - 0404
רב הכותל: במידה ולא יהיה רוב אורתודוקסי בכותל בתפילת ראש חודש – ההגברה תינתן לנשות הכותל שלמה מור, חדשות 0404

רב הכותל: במידה ולא יהיה רוב אורתודוקסי בכותל בתפילת ראש חודש – ההגברה תינתן לנשות הכותל

עקב פנייה של ארגון ליב"ה לרב הכותל ולקרן למורשת הכותל בבקשה לאשר להם להשתמש במערכת ההגברה במהלך תפילת ראש חודש אדר ביום שיש הקרוב, השיב הרב רבינוביץ כי הוא לא משנה את דעתו בעניין ושהם יפעלו על פי שיקול הדעת במקום. הפנייה לרב רבינוביץ נעשתה בעקבות הפרובוקציה המתוכננת של הרפורמים ושל ארגון נשות הכותל.

במכתב התגובה ששלח הרב רבינוביץ למרכז ליב"ה נכתב: "הנוהל של הפעלת מערכת ההגברה עומד בעינו, ואין בכוונתנו לשנותו. ובכוונת הקרן למורשת הכותל לפעול על פיו. יחד עם זאת, עלינו להפעיל את הנוהל בשיקול דעת, ובהתאם להתפתות הנסיבות בשטח". 

במרכז ליב"ה מסבירים כי על פי דבריו של הרב רבינוביץ, רק במידה ויהיה רוב של מתפללים אורתודוקסים ברחבה, הם יוכלו להשתמש במערכת ההגברה במקום. במידה ולא יהיה רוב, זכות ההפעלה של מערכת ההגברה תועבר לטובת טקס התפילה של נשות הכותל, תוך פגיעה במתפללים ובניגוד להלכה.

בבקשה שנשלחה לרב הכותל, והוגשה על ידי עו"ד משה פלוסקי, נכתב כי ביום שישי מתכננים במרכז ליב"ה ובארגונים נוספים תפילה המונית בכותל שאליה הוזמנו עד כה כ-50 אוטובוסים שצפויים להיות מלאים, מעבר למאות נוספים שמתכוונים להגיע באופן עצמאי. לכן, מבקשים בליב"ה כי בהתאם לנוהל הקיים במקרים של תפילה בה משתתפים למעלה מ-1,000 מתפללים, הרי שעל מנת שציבור המתפללים הגדול יוכל לשמוע את התפילה, יש לאפשר למתפללים לעשות שימוש במערכת ההגברה.

במכתב, שהעתקיו נשלחו בין היתר גם לרבנים הראשיים לישראל וכן לשר הדתות וליועץ המשפטי לממשלה, מתייחס עו"ד פלוסקי גם לבקשה שכבר הוגשה בעבר ונדחתה על ידי הקרן למורשת הכותל. הבקשה נדחתה בטענה כי רק לאחר הערכת מספר המתפללים, ועיבוד הנתונים, ייבחן הצורך לאפשר שימוש במערכת הגברה. "בפועל, נראה כי בראש החודש הקרוב לא ייושם הנוהל, וכתוצאה מכך לא תתאפשר תפילה ראויה בה קולו של שליח הציבור, וקולו של הקורא בתורה מגיעים לאוזני ציבור המתפללים", נכתב.

עוד מוסיפים במרכז ליב"ה בנוגע לאירוע שמתכננות נשות הכותל כי ההלכה אינה מכירה במושג של מניין נשים, וכן ששירת נשים מהווה איסור הלכתי והפרתו תפגע בשאר המתפללים. כמו כן, טוענים במרכז ליב"ה כי הדבר אינו תואם את מנהג המקום, וממילא הרי שאין כל מקום לשקול בכלל לאפשר שימוש במערכת הגברה, לכל ארגון אחר, ש"ביקוריו" בכותל והטקסים המאורגנים על ידו, אינם מוכרים, לא בהלכה ולא על פי מנהגי המקום.

בשיחות סגורות של אנשי 0404 עם אנשי הקרן למורשת הכותל, אנשי הקרן לא הסכימו להתחייב שנשות הכותל לא יקבלו את השימוש במערכת ההגברה.

האירוע של נשות הכותל נועד לציין 30 שנה להקמת הארגון וכן לציין את יום האישה הבינלאומי שנופל ביום זה. על מנת להיערך לפרובוקציה בצורה מקסימלית, פנו לאחרונה הנשים הרפורמיות לרב הכותל, הרב שמואל רבינוביץ, בבקשה שיאפשר להם להשתמש במערכת ההגברה בזמן האירוע. על פי הבקשה של "נשות הכותל", היות שלהערכתן מספר המשתתפים בתפילה צפוי לעלות על 1,000 ובהתאם לנוהל "רחבת תפילה – תפילות בלבד", הן מבקשות לעשות שימוש במערכת ההגברה בתפילתן ולקיים טקס תפילה רפורמי על פני כל הרחבה.

בפוסט שפרסמו "נשות הכות"ל בדף הפייסבוק שלהן נכתב כי "ב-1967 שחררו את הכותל גברים בקסדות, היום משחררות את הכותל נשים בטליתות". בהמשך הפוסט קוראות נשות הכותל לנשים נוספות לבוא ולהצטרף למאבק שלהן על מנת שנשים לא ימחקו מהמרחב הציבורי וכן להמשיך את השינוי שהן החלו בתודעה הציבורית. בפוסט נוסף הן טענו כי המניעה מנשים לקרוא ולגעת בספר תורה היא פגיעה בצביון היהודי ומדובר בכפייה.

אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: [email protected]