כיצד תבחרו מכללה לחינוך? - 0404
כיצד תבחרו מכללה לחינוך? Pixabay

כיצד תבחרו מכללה לחינוך?

תחום החינוך צבר תאוצה בעולם הלימודים הישראלי בעשורים האחרונים, וכיום מדובר באחד מתחומי הלימוד הפופולאריים והמבוקשים ביותר בארץ. בהתאם לביקוש קמו בשנים האחרונות מכללות ובתי ספר רבים ושונים לחינוך אשר מציעים בחזרה היצע רחב של מסלולי לימוד שונים, בין אם מדובר באותם תחומים ממש בעולם החינוך ובין אם בתחומים שונים. בפני אלו המעוניינים בקריירה בתחום החינוך ומעוניינים לגשת ללימודים בתחום, עולה ההתלבטות – כיצד לבחור את מוסד הלימודים אליו נירשם? מה כדאי לקחת בחשבון בעת בחירת מכללה לחינוך?

תחום התמחות ואפיק תעסוקתי

אחד הקריטריונים הראשונים על פיהם כדאי לבחור הוא כמובן תחום ההתמחות הספציפי בו אנו מעוניינים בעולם החינוך, והמכללות המתמחות בתחום זה. ייתכן בהחלט כי עבור רבים ורבות המעוניינים להיכנס לעולם החינוך אך עדיין לא לגמרי גיבשו דעה בנוגע לתחום הספציפי בתוך עולם זה בו הם מעוניינים להתמחות, החיפוש אחר מכללה בעלת התמחות ספציפית בתוך עולם החינוך יהיה מיותר. במקרים אלו, כמו גם במקרים רבים אחרים, כדאי לבחור על פי קריטריונים אחרים וכלליים יותר, דוגמת המוניטין של אותה מכללה בתוך עולם החינוך וההשכלה הגבוהה, הרקורד שלה מבחינת אנשי החינוך הפעילים אשר צמחו ממוסד זה וכו'.

גם האפיק התעסוקתי עומד לנגד עיניהם של רבות ורבים הפונים לעולם החינוך – כיצד ניתן להבטיח תעסוקה עתידית בתחום, לפחות ברמת וודאות גבוהה יחסית, גם אם לא מוחלטת? עולם החינוך מורכב כיום כאמור מתחומים ותתי תחומים רבים ושונים, זרמים נפרדים ושיטות חינוך אוטונומיות שונות, והאפיק התעסוקתי צריך לפחות לעניין את מי שמעוניין בקריירה ארוכת טווח בתחום. בהתאם, מכללות שונות מתמחות בתחומים שונים בעולם החינוך, ועל פי הגדרת התחום הרצוי מבחינתכם תוכלו (אולי) להחליט ביתר קלות בנוגע למכללה בה תלמדו, במידה וקיימות מכללות המתמחות ספציפית בתחום זה.

מכללה בולטת בתחום בעלת מוניטין אקדמאי  

דרך נוספת לבחור בין המכללות השונות לחינוך בארץ, היא לבחון את המוניטין של מכללות אלו בעולם החינוך. אנשי חינוך רבים יידעו לומר מיד מהן המכללות המובילות בעולם זה ומה מאפיין לפחות את המוכרות יותר שביניהן. מכללה לחינוך אשר בולטת בתחום ומחזיקה במוניטין ניכר (למשל, מוכרת ומומלצת על ידי אנשי חינוך וותיקים ומובילים) בוודאי תבטיח תואר איכותי ופרודוקטיבי לפחות כמו מכללות עלומות בתחום,וסביר להניח שהרבה יותר מכך.

בנוסף, המוניטין של מוסד הלימודים אליו תירשמו עלול לקבוע לא מעט בנוגע לסיכויי התעסוקה העתידיים שלכם בתחום. כאשר מדובר במכללה מוכרת ומובילה בעולם החינוך, הסיכוי שתתקבלו לעבודה בה אתם מעוניינים בתחום לאחר שתסיימו את התואר (או עוד במהלכו) היא גבוהה יותר.

וכמובן שבנוסף לכל אלו, אחת הדרכים המומלצות לבחור מכללה היא פשוט לבקר בה, להסתובב כמה וכמה פעמים, לקבל את התחושה ולשוחח עם כמה שיותר סטודנטים שלומדים בה, כמו גם עם אנשי סגל ומרצים. ההרגשה והאינטואיציה שתקבלו בביקורים אלו יסייעו לכם להחליט יותר ממרבית השיטות האחרות…

אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: [email protected]