בעקבות חשיפת 0404 על סילוק משגיחי כשרות מבסיסי צה״ל: נאסרה אפייה, שימוש בקמח, קטניות, אורז ועוד - 0404
בעקבות חשיפת 0404 על סילוק משגיחי כשרות מבסיסי צה״ל: נאסרה אפייה, שימוש בקמח, קטניות, אורז ועוד דו״צ

בעקבות חשיפת 0404 על סילוק משגיחי כשרות מבסיסי צה״ל: נאסרה אפייה, שימוש בקמח, קטניות, אורז ועוד

מאז אתמול נאסרת אפייה ושימוש בקמח ובמגוון מוצרי מזון בסיסיים בבסיסי צה״ל רבים וזאת בהמשך לחשיפת 0404 על החלטת צה״ל ומשרד הביטחון להפסיק פעילותם של עשרות משגיחי כשרות בבסיסי צה״ל השונים, בטענה כי מינויים בעבר לא נעשה על פי ההוראות.

בין הבסיסים שבהם אין החל מאתמול פיקוח על כשרות וזאת בניגוד לפקודות: פיקוד העורף, שדה בוקר, גדנ״ע צלמון, יב״א מירון, ביסל״ח, בא״פ דרום, בית נבאלה, חוות השומר, מקשל״ר, בסיס מזון, רמת אביב, נבטים, סירקין, מש״א חיפה, מפרשית, משמר הנגב, גלילות, מג״ל, מישר ובסיס ירקון.

תגובת דובר צה״ל אמש לחדשות 0404 לאחר החשיפה כי משגיחי הכשרות סולקו מבסיסים רבים וההשגחה על הכשרות הופסקה, היתה לא נכונה בלשון המעטה וכזאת שלא עומדת במבחן המציאות.

כזכור, כפי שנחשף כאן אמש, בבסיסים רבים בצה״ל, אין פיקוח על כשרות. לדובר צה״ל לקח כמה שעות טובות מאז פניית חדשות 0404 ואז נמסר כי נשלחו מחליפים לבסיסים השונים במקום אלה שלהם הורו שלא להגיע.

מסמך שהגיע לידי חדשות 0404, חושף כי תגובת דובר צה״ל שהבעיה נפתרה, אינה נכונה ולמעשה, מי שסובל מהמהלך הנוגד את פקודות מטכ״ל בכל נושא הכשרות, הם חיילי צה״ל ולא רק אלה השומרים על כשרות, שכן, כתוצאה מסילוק משגיחי הכשרות מהבסיסים השונים, ניתנה הוראה לאסור על הכנסת מוצרי מזון רבים והכרחיים וכן על אפייה ובישול.

במכתב ששלח הרב אל״מ חגי ולוסקי, המשמש רמ״ח הרבנות, הוא ציין כי, ״הרבנות הצבאית מופקדת על הפיקוח על הכשרות בצה״ל מכוח החוק, הפ״ע והוראות רבצ״ר. בהעדר תקני משגיחי כשרות, נוצרים פערים משמעותיים המקשים על הרבנות הצבאית לממש אחריות זו״.

0404

במסמך שהפיץ הרב ולוסקי, צויין כי, ״מטרת מסמך זה לפרט את המגבלות שיחולו על מטבח, בו אין תקנים/איוש של משגיחי כשרות, בהתאם למפתחות הכשרות הנדרש במטבחים. מפתוח תקני כשרות במטבחים: א. בכל גדוד נדרש תקן של נגד כשרות. ב. במטבח (שאינו גדודי) עד 500 סועדים – 2 משגיחי כשרות בחובה (אחד בכל משמרת). ג. במטבח (שאינו גדודי) מעל 500 סועדים – נגד גשרות ראשוני + 2 משגיחים בחובה (אחד בכל משמרת). ד. במטבח מעל 1000 סועדים – נגד כשרות מובהק + 4 משגיחים בחובה (2 בכל משמרת)״.

הרב אל״מ ולוסקי המשיך וקבע: ״להלן המגבלות במטבחים גדודיים ובמטבחים שבהם מעל 500 סועדים, שאינם עומדים במפתוח/איוש של נגדי כשרות בקבע (או אזרוח כשרות):

א. איסור קבלת/רכש ושימוש בקמח, קטניות, אורז, שומשום, קוסקוס, סולת, גריסים, אפונה יבשה, חיטה וכד׳, למעט אורז מבורר בשקית ואקום וקטניות מבוררות בשקית ואקום.

ב. איסור רכש ממקורות חוץ, למעט אם יבוצעו ע״י נציג הרבנות באופן אישי.

ג. חל איסור אפייה, למעט אפיית מוצרי בצקים מוכנים.

ד. חל איסור רכש כלים חדשים.

ה. בשבת בה משגיח הכשרות בחובה אינו שוהה בבסיס, חל איסור הגשת מזון חם בצהריים, למעט חמין המונח על הפלטה מערב שבת. אין להפעיל עגלות חימום בשבת (למעט, אם נוכח ביחידה ״נאמן כשרות״ ע״י הנחיות ענף כשרות).

ו. חל איסור הזמנת מזון בהסעדה לאירועים/טיולים וכד׳ מחברת הסעדה.

ז. לא מאושרת הפעלת זכיין וכוורת. המכירה תוגבל לפריטים מוכנים וסגורים בלבד (כדוגמת ביסלי, במבה, ארטיקים. לא מאושרת אפייה וכד׳).

ח. ליחידה לא יאושר מחסן כלים לפסח.

ט. במידה ובביקורות יימצא שמשגיח הכשרות בחובה אינו מסוגל לפקח על הכשרות כנדרש או לא ניתנת לו האפשרות לבצע את עבודתו כנדרש, תיסגר האפשרות לבשל במטבח.

במטבח בו אין משגיח כשרות כלל:

א. לא תאושר אפיה כלל גם של מוצרים מוכנים.

ב. המטבח יוגבל לחימום מזון מעובד בלבד ולא יאושר מזון גולמי, עקב חוסר אפשרות לפקח על מניעת עירבוב כלים ונהלי עבודה תקינים.

ג. לא יאושר שימוש בירק עליי ועשבי תיבול למעט ירק קצוף שטוף מחקרים.

ד. לא יאושר שימוש בביצים טריות, אלא בנוזל ביצים/ביצים מוכנות בלבד.

ה. במקרה שנמצא במטבח טבח שאינו יהודי, יאושר למטבח לחמם מזון מוכן בלבד.

מעמותת "צו 1 למען החיילים שומרי המסורת" נמסר: ״כנראה שמי שכתב את המסמך הזה יאכל טוב היום בצהריים, אבל שוכח את החיילים. לחיילי צה"ל מגיע מזון מעולה וכשר. לחיילי צה"ל מגיעה השגחת כשרות בכל מטבח ומענה יעיל. רק הבוקר קיבלנו תלונות מטירונים שרב צבאי התנצל בפניהם שלא יוכל לספק להם שירותי דת עקב חוסר במשגיח כשרות בבסיסו ופגיעה בתפקודו. צר לנו על התנהלות שערורייתית של הרב הצבאי הראשי״.

0404

.

0404

המסמך המלא:

הוראות כשרות

אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: [email protected]