חשיפת 0404: בעשרות בסיסים הופסקה פעילות משגיחי הכשרות. המשמעות: אין כשרות. קצין: ״מחדל אדיר״ - 0404
חשיפת 0404: בעשרות בסיסים הופסקה פעילות משגיחי הכשרות. המשמעות: אין כשרות. קצין: ״מחדל אדיר״

חשיפת 0404: בעשרות בסיסים הופסקה פעילות משגיחי הכשרות. המשמעות: אין כשרות. קצין: ״מחדל אדיר״

בעשרות בסיסי צה״ל הופסקה החל מהבוקר (שני) פעילות משגיחי הכשרות – כך נודע לראשונה לחדשות 0404. מדובר במשגיחי כשרות שקיבלו הוראה שלא להגיע יותר לבסיסם ולמעשה, צה״ל הפקיר את מערך הכשרות ופגע מיידית באלפי חיילים השומרים על כשרות – דתיים, שומרי מסורת וחילוניים.

לחדשות 0404 נודע כי ההוראה לבטל את מינוי משגיחי הכשרות הגיעה ממשרד הביטחון וזאת בטענה כי אלה מונו בעבר שלא על פי התקן וללא אישור ״וועדת יועצים״. במקום לטפל בבעיה, הקטינו במשרד הביטחון ובצה״ל ראש ופשוט הורו להם שלא להגיע יותר. מבדיקת 0404 עולה כי בעקבות ההוראה, המשגיחים לא הגיעו הבוקר לבסיסים השונים.

אחד מהבסיסים שבהם הופסקה השגחת הכשרות הוא בסיס מזון ולמעשה, אם על בסיס מזון אין פיקוח של מערך הכשרות, אזי כל הבסיסים בצה״ל המקבלים מזון כעת מבסיס מזון, אינם תחת פיקוח ולמעשה אין כעת כשרות בבסיסי צה״ל.

בין הבסיסים שבהם אין החל מהיום פיקוח על כשרות: פיקוד העורף, שדה בוקר, גדנ״ע צלמון, יב״א מירון, ביסל״ח, בא״פ דרום, בית נבאלה, חוות השומר, מקשל״ר, בסיס מזון, רמת אביב, נבטים, סירקין, מש״א חיפה, מפרשית, משמר הנגב, גלילות, מג״ל, מישר ובסיס ירקון.

כזכור, הרב הצבאי הראשי, הרב אייל קרים, טוען בתוקף כי בכוונתו לאזרח את מערך הכשרות בצה״ל (במקום נגדים להכניס אזרחים עובדי צה״ל). סילוק האזרחים היום, הוכיח כי גישתו של הרב קרים שגוייה מיסודה.

קצין בכיר לחדשות 0404: ״אני בהלם טוטאלי. אני אינני אדם דתי, אבל כשרות חשובה לכולנו. מדובר בפקודה ואבוי לנו למה הדבר עלול להוביל. חיילים רבים לא יודעים שהם אכלו היום אוכל שלא עבר פיקוח. זה הכשלה ממש ומישהו צריך לתת את הדין על העניין. זה מחייב וועדת חקירה. אני מצפה מהרמטכ״ל כוכבי להתערב מייד״. הקצין הוסיף: ״מדובר במחדל אדיר. מחדל של ממש״.

מעמותת צו 1 נמסר בתגובה לחדשות 0404: ״אנו מצפים שהרב הצבאי הראשי יתעשת ויוציא הודעה ברורה לחיילים כיצד הוא מתכוון לטפל בנושא זה. כשרות זה קו אדום. כשרות המטבחים בצה"ל זו היא פקודת מטכ"ל ואוי לנו אם נגיע למצב שהצבא ייאלץ לספק מנות קרב לחיילים בגלל בעיות כשרות״.

לאחר פניית 0404 מיהרו בצה״ל לנסות ולתקן וכמה שעות מאוחר יותר מסר דובר צה״ל בתגובה: ״מחצית מהמשגיחים האזרחיים נקלטו לעבודה וצה"ל פועל להשלים בתוך ימים ספורים את הליכי הקליטה וחידוש החוזים של כלל המשגיחים, והכל בכפוף לכללים ולנהלים כחוק.

על מנת לתת מענה לפער, הוצבו משגיחי כשרות בשירות חובה, רבנים וקציני דת לסיוע ולא קיימת פגיעה בכשרות המטבחים בצה"ל. נציין כי משגיחי הכשרות האזרחיים הינם מרכיב מרכזי במערך הכשרות של צה"ל״.

אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: [email protected]