קובלנה פלילית הוגשה כנגד ארגון "אנרכיסטים נגד הגדרות" הפועלים כנגד לוחמינו באופן קבוע - 0404
קובלנה פלילית הוגשה כנגד ארגון עד כאן

קובלנה פלילית הוגשה כנגד ארגון "אנרכיסטים נגד הגדרות" הפועלים כנגד לוחמינו באופן קבוע

הבוקר (חמישי) דן בית משפט השלום בירושלים בקובלנה הפלילית שהוגשה ע"י ארגון 'עד כאן' בשמם ובשיתוף של חיילי צה"ל ולוחמי מג"ב שנפגעו מהפרות סדר שמתקיימות מידי יום שישי. הקובלנה הפלילית הוגשה נגד הפעילים האנרכיסטים קובי סניץ, אילן שליף ויונתן פולק – פעילים מארגון 'אנרכיסטים נגד הגדר' הפועלים בין היתר בכפרים נבי סאלח, נעלין ובכפרים נוספים. לדיון היום הגיעו גם לירן ברוך, יו"ר פורום נכי צה"ל וניב קשת, לוחם צה"ל אשר נפגע במהלך מעצר של מחבל מתאבד.

מדובר בפעם הראשונה שבה עומדים פעילים אנרכיסטים לדין פלילי, באמצעות קובלנה פלילית שהוגשה בידי אזרחים. בקובלנה, אשר הוגשה באמצעות עו"ד עודד סבוראי וצוות משרדו, נכתב כי אחת ממטרות ארגון 'אנרכיסטים נגד הגדרות' היא הסרת מכשול התפר – גדר ההפרדה, וכי הם עורכים הפגנות אלימות של מפגינים כלפי חיילי צה"ל ושוטרי מג"ב, לרבות באמצעות יידוי אבנים לעבר כוחות הביטחון במטרה לפגוע בהם. חוץ מפעילי התנועה משתתפים בהפגנות האלימות, תושבים מקומיים ותיירים מחו"ל, שחלקם הגדול מגויס על ידי פעילי התנועה.

עוד נכתב בקובלנה כי קובי סניץ, אשר משתתף בהפגנות האלימות ומוביל אותן סמוך לנעלין, מבצע סיורים מקדימים בשטח על מנת לאסוף מידע על נוכחות כוחות הביטחון ואת זה הוא מעביר למפגינים. במהלך ההפגנות האלימות שוהה בקרבת המתפרעים שמיידים אבנים לעבר כוחות הביטחון ומזהירם בדבר תנועות כוחות הביטחון ובמהלך ההפגנות גם מתעמת עם כוחות הביטחון.

בנוגע לאילן שליף נכתב בקובלנה כי הוא משתתף ומוביל את ההפגנות האלימות סמוך לבלעין. על פי הקובלנה, לפני ההפגנות האלימות מתדרך שליף את המשתתפים כיצד להתנהג במהלך ההפגנה, מחלק מסכות אב"כ ומשקפי מגן. עוד נכתב כי שליף מגייס פעילים ישראלים וזרים ליטול חלק בהפגנות האלימות ומסיעם לשם מידי יום שישי לצורך תמיכה במתפרעים המקומיים.

בעניין הנאשם השלישי, יונתן פולק, נכתב בקובלנה כי הוא משתתף בהפגנות האלימות ומוביל אותן סמוך לכפר נבי צאלח. במהלך ההפגנות שוהה פולק בקרב המתפרעים שמיידים אבנים לעבר כוחות הביטחון ובכך מעודד אותם. כמו כן פולק מתעמת עם כוחות הביטחון, שוהה בסמיכות רבה לחיילים ולשוטרים ובכך מפריע לעבודת כוחות הביטחון המתמודדים עם מיידי האבנים.

בכניסה לדיון מסר גלעד אך, מנכ"ל ארגון עד כאן, כי הם הגיעו לבית המשפט על מנת שאותם האנרכיסטים ישלמו את המחיר. לדבריו: "הגענו כאן היום לבית המשפט השלום בירושלים במסגרת הליך שארגון עד כאן פותח נגד אנרכיסטים נגד הגדר. אנרכיסטים זה ארגון שמארגן זריקות אבנים ופציעות של חיילים לפחות 12 שנה. סדר גודל של 150 חיילים שנפצעו שיוזמים האנרכיסטים נגד בגדר, ואנחנו בארגון 'עד כאן' תיעדנו את הפעילות שלהם מבפנים וכרגע אנחנו מורידים את זה לפסים משפטיים במטרה שאותם האנרכיסטים ישלמו את המחיר שהם חייבים לציבור הישראלי".

לירן ברוך, יו"ר פורום נכי צה"ל: "באנו לחזק את האחים שלנו מארגון עד כאן. יש פה הזדמנות היסטורית לגבי קובלנה פלילית ולצווי הרחקה נגד האנרכיסטים נגד גדרות, שכפי שכבר אמר גלעד, מעל 150 לוחמי צה"ל, ביניהם גם אני וגם חבר של ניב שנמצא פה מטעם הפורום, נפצעו כתוצאה מהחימום של השטח שהם עושים. אם זה במימון, בהכוונה ובפעילות בכפרים שונים כמו נאבי סאלח, נעלין, קדום וכפרים נוספים.

אנחנו מקווים שמבית המשפט תצא בשורה תקדימית כי המדינה, לצערי, נוקטת באוזלת יד ולא מסוגלת לטפל בתושבי הארץ שבאים ופוצעים את החיילים שלנו כל יום שישי אותו טקס כבר 12 שנה".

ניב קשת, שנפצע כתוצאה ממחבל מתאבד במהלך האינתיפאדה השנייה וחבר גם הוא מפורום נכי צה"ל למען ביטחון ישראל, הוסיף: "ראינו פה בתיק שמדברים על 'עד כאן' כאילו היא משווה אותם למשטרה או לשב"כ וזה רק מוכיח עד כמה 'עד כאן' עושים פה עבודה חשובה. כי אם הגיעו למצב שהם חושבים כך, אז כנראה העבודה שלהם מאוד חשובה וכנראה שהשב"כ והמשטרה לא עושים את העבודה שלהם".

כמו כן, לעתירה הצטרפו שלושה חיילים שנפצעו בשנים האחרונות בהפגנות הללו, אחד מהם היה לוחם באגוז שחברו לצמד הוכה על ידי נשים ערביות שניסו למנוע ממנו לעצור נער שידה אבנים לעבר כוחות הביטחון בכפר נבי צאלח.

 

אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: [email protected]