ניסנקורן נגד שקיפות בהסתדרות - 0404
+
ניסנקורן נגד שקיפות בהסתדרות

ניסנקורן נגד שקיפות בהסתדרות

יו"ר ההסתדרות והמועמד הבכיר מטעם מפלגת "כחול לבן" אבי ניסנקורן, מנסה למנוע את פרסום תקנות השקיפות שפרסמה השרה שקד ופנה ליועץ המשפטי, אביחי מנדלבליט, בדרישה למנוע את הפרסום.

מטיוטת תקנות אותן הפיצה הערב (רביעי), שרת המשפטים ויו"ר הימין החדש איילת שקד עלה כי לראשונה, ההסתדרות תחויב בשקיפות מלאה כלפי ציבור העובדים בישראל. ההסתדרות שמאגדת מעל 600,000 עובדים בישראל, נחשבת לגוף אולי הכי חזק במדינה שגובה דמי חבר מהעובדים המיוצגים, אך הכסף נשאב לקופה וההוצאות וההכנסות שלו לא מדווחות. ההסתדרות מסוגלת להשבית את המדינה בשל כל גחמה של מנהיגיה ומשמשת בעיקר לסחיטת תקציבי עתק ממשרד האוצר. בקדנציה האחרונה סבלה קופת האוצר מהברית בין כחלון לניסנקורן ואכן קופת האוצר הגיעה לגירעון.

עד היום, ההסתדרות רשומה תחת הכותרת אגודה עותומאנית ולכן עד היום היא הייתה פטורה מחובות דיווח אלו. נסיונות חקיקה שונים נעשו במהלך השנים על מנת לקדם חובת שקיפות על ההסתדרות, אך הם נבלמו תמיד ע"י חברי כנסת ממפלגת העבודה ומר"צ.

היום מפרסמת השרה שקד את התקנות שיחילו חובת דיווח גם על אגודות עותומניות. "מוצע לקבוע כי אגודות עותמניות יחויבו בהגשת הדיווחים הבאים: ראשית, דיווח ראשוני וחד פעמי ובו פרטים בסיסיים על האגודה", נכתב בטיוטת התקנות. "פרטים אלה ישמשו לצורך יצירת מרשם מסודר של אגודות עותומניות: שנית, דיווח מיידי בדבר תיקונים בתקנון, שינויים בהרכב הוועד או במען האגודה; שלישית, דיווח שנתי על ענייניה הכספיים של האגודה ועל פרטים שונים ביחס לפעילותה. הדיווחים שיועברו לרשות התאגידים יהיו פתוחים לעיון הציבור, בכפוף למגבלות שבדין".

חובת השקיפות תכלול את 5 בעלי המשכורות הגבוהות בארגון, חשיפת מלוא הנכסים והתאגידים שבשליטת הארגון ודו"ח הכנסות והוצאות.

במהלך הקדנציה האחרונה נעשו מספר פעולות במשרד המשפטים על מנת לקדם שקיפות זו, אך נראה שהשרה שקד השעתה את יישום ההוראה לתקופת הבחירות ואכן יו"ר ההסתדרות והמועמד הבכיר מטעם מפלגת "כחול לבן", ניסה למנוע את פרסום התקנות ופנה ליועמ"ש אביחי מנדלבליט בדרישה למנוע את הפרסום. לטענתו, מדובר בתעמולת בחירות ובניצול ציני של סמכותה של שקד להתנגח בפרקליטות כחלק מהקמפיין הפוליטי של הימין החדש. חרף התנגדותו של ניסנקורן, משרד המשפטים אישר את הפצת טיוטת התקנות.

על כל פנים נשארו לשרה עוד 21 יום על מנת לקבל הערות מהציבור ולאחר מכן היא תוכל לחתום על התקנות שיקדמו את השקיפות בהסתדרות ועתידות למתן את העוצמה הבלתי מוגבלת של ההסתדרות, צעד שבוודאי יתרום לתרבות הדמוקרטית הישראלית.

אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: 0404web@gmail.com